Estä väkivaltainen hyökkäys

taidanlaittaa

Olen miettynyt yhäti enemmän sellaista asiaa että todennäköisesti varaudun siihen että joku tai jokin henkilö uhkaa ryöstää tai pahoinpidellä minut. Mielestäni maassamme väkivalta on lisääntynyt siinä määrin että sen torjumiseksi on toimittava. Miettiessäni asianmukaista suojautumista . Ehkä jokin sopiva terä ase tulee lähinnä mieleen. Välinettähän ei saa viedä julkisille paikoille, kuten kauppoihin jne. Välineen voisikin silloin jättää autoon. Pelkkä ajatus siitä että kantaisin jotain sopivaa teräasetta jo rauhoittaa..ajatuksenakin.
Väline onkin tarkoitettu vain ja ainoastaan silmittömän päälle hyökkäyksen torjumiseksi.

12

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ferdfc

      No ensinnäkään väkivalta ei ole Suomessa lisääntynyt. Se, että sinun mielestäsi se on lisääntynyt on vain osoitus medianlukutaidottomuudestasi ja yleissivistyksen puutteesta.

      Toisekseen mitä se keglu siellä autossa mitään auttaa?
      "Hei odota hetki, älä käy päälle vielä, mä haen mun terän tuolta autosta..."
      Sitä paitsi luultavasti päätyisit vain menettämään sen teräsi sille silmittömälle hyökkääjälle, joka sen sijaan, että vain mukiloisi sinut mustelmille, puhkoo sinut täyteen reikiä omalla työkalullasi.

    • KristitynmiesEnsaaelääN

      Montako tuntia tässä meni, muun muassa eilen, selitellen tätä, teidän häpäisemistä, sen oikeutuksen pyytämistä, laskemalla ihan näitä väkivalta-tekoja, joihin pyritti, saadaksenne tehtyä oman paikkakuntanne, väestönsuojelu-ohjelmaa?

    • Ilmaistaneg.Sininrauha

      Kirjoitusvirhe, korjaus: alkuperäinen pyritti, pyritte

      NImimerkkiä: Kommentoinnilla elämän mies-nainen
      Kone ei halua julkaista.

    • PerheenunilintuSisar

      ... mutta kun ette ymmärrä
      ... mutta kun varautua tarkoittaa
      ... mutta kun väkivalta-teon kohdistaminen on rikos
      ... mutta kun fantasiamaailman osalta, sen täyttymyksen elämässänne

      .... mutta kun fantasioiden osallistumaton, yleis-sivistys ei ole kiinnostavaa
      ... mutta kun mielestänne
      ... mutta kun rajoittuneisuutenne

    • mutete

      Teräase ei sovellu itsepuolustukseen. Ja välineissä on se huono puoli että ne voi menettää hyökkääjälle ja silloin tilanne pahempi.

    • USARMYMAN

      Veitset ja Tuliaseet. Ne ovat parhaita taisteluvälineitä. Jousia/Ilmakkoja on turhan hankala kuljettaa mukana ja Pistoolivarsijousi on liian hidas. Ritsa kuten Barnett Strike Nine kanssa 8mm Teräskuulien on kätevä mutta senkin esiinotto hidasta. Veitsenheitto on tehokas taistelutaito kun sen taitaa. Energiaa löytyy taatusti enemmän kuin jousi-aseista(Jousien nuolet painaa n.20-45g eli huomattavasti kevympiä kuin veitset 80-300g ) ja keuhkoihin, sydämeen, aorttaan, ääreishermostoon/päähän osuessaan tappaa heti. Eli lävistää kyllä kallonkin. Rotaatiovaikutus kasvattaa jonkin verran veitsen lentonopeutta. Olen lyönyt veitsillä testiksi puihin ja heittänyt kovaa puihin erilaisia veitsiä. Heittämäni veitset uppoavat syvemmälle puuhun kuin lyömäni. Itse kannan Teräasekeskuksesta ostettua Cold Steel Shangai Shadow Tikaria olkalaukussa mukana. Siinä on tuppi, on kaksiteränen, tuoreeltaan hyvin terävä heittoveitsi. Vaikka se tylpistyy puihin heittäessä nopeasti, se uppoo tylppänäkin puuhun 25m päästä. Erittäin tehokas taisteluväline niin lyömäaseena kuin heittäessä. Teräase sopii hyvin väkivalta tilanteeseen eikä sillä ole pakkotappaa, satuttaminen yleensä lamaannuttaa. Riippuu kuitenkin tilanteesta. Esim. Terroristi hyökkää kauppakeskukseen Rynkyllä. Jos ei omaa pistoolia niin voisi ottaa riskin jos hyvin osaa veitsiä heittää ja heittää veitsen kohti terroristin keskivartaloa. Jos puhkaisee keuhkot niin ei kauaa terroristi elä. Pitemmittä puheitta, Veitsiä ja Tuliaseita tämä mies suosittelee kaikille puolustusvälineeksi.

      • roolipeli_paras_peli

        No johan löytyi oikea Cuntter Strykeri.

        Toi sun terroristi vertaus oli todella hilpeä. Kai sä tiedät että on laitonta kantaa teräasetta julkisella paikalla vaikka tuo Cold Steel Shanghai Shadowis kuinka sun olkalaukussa lepäisikin. Järjestyslaki 10§

        Ainakin siinä vaiheessa menetät teräsi, jos puhkot sillä kaverin nahkaa ja joku tunsi sut. Saa olla nimittäin melko raaka päällekäynti ennen kuin katsotaan puukotus hätävarjeluksi.


      • efsedfc

        Hah hah... Kyllä on taas todellisia sankareita liikenteessä :) Ajattelit sitten heittää päällekarkaajalle veitsesi, hyvä veto :)


    • frimhip

      Sain joskus lahjaksi erilaisia keittiöleikkuuveitsiä sarjan - ne vain joskus katosivat kotoa poissaollessani kuin reiteen sidottava sukeltajapuukko tai viidakkoveitsi - joku joskus nimitti sitä kak
      siteräiseksi miekaksi - kyllä arveluttaa ja pelätäkin saa huitojia ja heittelijöitä
      - oliko asialla jotain kirppariroinaa keräilevät neitokaiset vai ammatikseen rötöksiä tehtailevat - pikkulasten lelujahan ne eivt ole - vaikk jotkut niitä lapsille lahjoittelee muka vaikka miekannielemisharjoittelua varten - ei ihan järkevän aikuisen ihmisen vastuullista toimintaa ole.

    • Nääioon

      Kuljen sellaisella alueella, että jotain ikäviä tilanteita on tullut. Yleensä nää rikolliset on yrittäny haastaa riitaa ja pyrkii henkiseen yliotteeseen. Yleensä loppuu, jos kattoo silmiin ja tekee selväksi ettei oo uhri ainesta. Jos ei auta ni sitte puolustaa itseään. Ei oo tarvinnu vielä sitä tehdä... Toki huumehörhöt voi tehdä mitä vaan. Tapa rikolliset pitäis lähettää autiolle saarelle riehumaan keskenään.

    • Kaikki_hyvin

      Kannattaa ostaa hyvät lenkkarit ja käydä lenkillä ahkerasti. Sitten jaksaa kipaista karkuun.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      69
      4939
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      192
      3860
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      191
      3669
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      78
      3309
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2999
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      2014
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1981
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      187
      1867
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1706
    10. HULLU MERSU KUSKI LIIKKEELLÄ

      Onko kukkaan pannu merkille shamppanjan väristä w211 mersua josta puuttuu taka puskuri, ajelee hirveitä nopeuksia keskus
      Kiuruvesi
      98
      1416
    Aihe