Estä väkivaltainen hyökkäys

taidanlaittaa

Olen miettynyt yhäti enemmän sellaista asiaa että todennäköisesti varaudun siihen että joku tai jokin henkilö uhkaa ryöstää tai pahoinpidellä minut. Mielestäni maassamme väkivalta on lisääntynyt siinä määrin että sen torjumiseksi on toimittava. Miettiessäni asianmukaista suojautumista . Ehkä jokin sopiva terä ase tulee lähinnä mieleen. Välinettähän ei saa viedä julkisille paikoille, kuten kauppoihin jne. Välineen voisikin silloin jättää autoon. Pelkkä ajatus siitä että kantaisin jotain sopivaa teräasetta jo rauhoittaa..ajatuksenakin.
Väline onkin tarkoitettu vain ja ainoastaan silmittömän päälle hyökkäyksen torjumiseksi.

12

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ferdfc

      No ensinnäkään väkivalta ei ole Suomessa lisääntynyt. Se, että sinun mielestäsi se on lisääntynyt on vain osoitus medianlukutaidottomuudestasi ja yleissivistyksen puutteesta.

      Toisekseen mitä se keglu siellä autossa mitään auttaa?
      "Hei odota hetki, älä käy päälle vielä, mä haen mun terän tuolta autosta..."
      Sitä paitsi luultavasti päätyisit vain menettämään sen teräsi sille silmittömälle hyökkääjälle, joka sen sijaan, että vain mukiloisi sinut mustelmille, puhkoo sinut täyteen reikiä omalla työkalullasi.

    • KristitynmiesEnsaaelääN

      Montako tuntia tässä meni, muun muassa eilen, selitellen tätä, teidän häpäisemistä, sen oikeutuksen pyytämistä, laskemalla ihan näitä väkivalta-tekoja, joihin pyritti, saadaksenne tehtyä oman paikkakuntanne, väestönsuojelu-ohjelmaa?

    • Ilmaistaneg.Sininrauha

      Kirjoitusvirhe, korjaus: alkuperäinen pyritti, pyritte

      NImimerkkiä: Kommentoinnilla elämän mies-nainen
      Kone ei halua julkaista.

    • PerheenunilintuSisar

      ... mutta kun ette ymmärrä
      ... mutta kun varautua tarkoittaa
      ... mutta kun väkivalta-teon kohdistaminen on rikos
      ... mutta kun fantasiamaailman osalta, sen täyttymyksen elämässänne

      .... mutta kun fantasioiden osallistumaton, yleis-sivistys ei ole kiinnostavaa
      ... mutta kun mielestänne
      ... mutta kun rajoittuneisuutenne

    • mutete

      Teräase ei sovellu itsepuolustukseen. Ja välineissä on se huono puoli että ne voi menettää hyökkääjälle ja silloin tilanne pahempi.

    • USARMYMAN

      Veitset ja Tuliaseet. Ne ovat parhaita taisteluvälineitä. Jousia/Ilmakkoja on turhan hankala kuljettaa mukana ja Pistoolivarsijousi on liian hidas. Ritsa kuten Barnett Strike Nine kanssa 8mm Teräskuulien on kätevä mutta senkin esiinotto hidasta. Veitsenheitto on tehokas taistelutaito kun sen taitaa. Energiaa löytyy taatusti enemmän kuin jousi-aseista(Jousien nuolet painaa n.20-45g eli huomattavasti kevympiä kuin veitset 80-300g ) ja keuhkoihin, sydämeen, aorttaan, ääreishermostoon/päähän osuessaan tappaa heti. Eli lävistää kyllä kallonkin. Rotaatiovaikutus kasvattaa jonkin verran veitsen lentonopeutta. Olen lyönyt veitsillä testiksi puihin ja heittänyt kovaa puihin erilaisia veitsiä. Heittämäni veitset uppoavat syvemmälle puuhun kuin lyömäni. Itse kannan Teräasekeskuksesta ostettua Cold Steel Shangai Shadow Tikaria olkalaukussa mukana. Siinä on tuppi, on kaksiteränen, tuoreeltaan hyvin terävä heittoveitsi. Vaikka se tylpistyy puihin heittäessä nopeasti, se uppoo tylppänäkin puuhun 25m päästä. Erittäin tehokas taisteluväline niin lyömäaseena kuin heittäessä. Teräase sopii hyvin väkivalta tilanteeseen eikä sillä ole pakkotappaa, satuttaminen yleensä lamaannuttaa. Riippuu kuitenkin tilanteesta. Esim. Terroristi hyökkää kauppakeskukseen Rynkyllä. Jos ei omaa pistoolia niin voisi ottaa riskin jos hyvin osaa veitsiä heittää ja heittää veitsen kohti terroristin keskivartaloa. Jos puhkaisee keuhkot niin ei kauaa terroristi elä. Pitemmittä puheitta, Veitsiä ja Tuliaseita tämä mies suosittelee kaikille puolustusvälineeksi.

      • roolipeli_paras_peli

        No johan löytyi oikea Cuntter Strykeri.

        Toi sun terroristi vertaus oli todella hilpeä. Kai sä tiedät että on laitonta kantaa teräasetta julkisella paikalla vaikka tuo Cold Steel Shanghai Shadowis kuinka sun olkalaukussa lepäisikin. Järjestyslaki 10§

        Ainakin siinä vaiheessa menetät teräsi, jos puhkot sillä kaverin nahkaa ja joku tunsi sut. Saa olla nimittäin melko raaka päällekäynti ennen kuin katsotaan puukotus hätävarjeluksi.


      • efsedfc

        Hah hah... Kyllä on taas todellisia sankareita liikenteessä :) Ajattelit sitten heittää päällekarkaajalle veitsesi, hyvä veto :)


    • frimhip

      Sain joskus lahjaksi erilaisia keittiöleikkuuveitsiä sarjan - ne vain joskus katosivat kotoa poissaollessani kuin reiteen sidottava sukeltajapuukko tai viidakkoveitsi - joku joskus nimitti sitä kak
      siteräiseksi miekaksi - kyllä arveluttaa ja pelätäkin saa huitojia ja heittelijöitä
      - oliko asialla jotain kirppariroinaa keräilevät neitokaiset vai ammatikseen rötöksiä tehtailevat - pikkulasten lelujahan ne eivt ole - vaikk jotkut niitä lapsille lahjoittelee muka vaikka miekannielemisharjoittelua varten - ei ihan järkevän aikuisen ihmisen vastuullista toimintaa ole.

    • Nääioon

      Kuljen sellaisella alueella, että jotain ikäviä tilanteita on tullut. Yleensä nää rikolliset on yrittäny haastaa riitaa ja pyrkii henkiseen yliotteeseen. Yleensä loppuu, jos kattoo silmiin ja tekee selväksi ettei oo uhri ainesta. Jos ei auta ni sitte puolustaa itseään. Ei oo tarvinnu vielä sitä tehdä... Toki huumehörhöt voi tehdä mitä vaan. Tapa rikolliset pitäis lähettää autiolle saarelle riehumaan keskenään.

    • Kaikki_hyvin

      Kannattaa ostaa hyvät lenkkarit ja käydä lenkillä ahkerasti. Sitten jaksaa kipaista karkuun.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      102
      8137
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      90
      7411
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      87
      5587
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      78
      5572
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      114
      4773
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      123
      2548
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      57
      2439
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      7
      1401
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1384
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      46
      1230
    Aihe