Miksiköhän Skodat suunnitellaan pienille pyörille. Luulisi päämarkkina-alueen Venäjän tiestössä olevan etua suurista pyöristä. Mutta kuitenkin normisti on melkein kottarin pyörät.
Skodan pienet pyörät
römpötipöti
41222
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Sitä olen minäkin ihmetellyt - Ja huvittavan näköisiä kuten pappamainen Superb kun pyörät ovat pienet ja sen lisäksi vielä lähellä toisiaan, siitähän kai se heijaamis-ilmiö ajokäyttäytymisessäkin johtuu.
Skoda on paras auto ajaa. Haaveilen Skodasta.
Onneksi kukaan (ainakaan täysjärkinen) ei haaveile pomputtavasta kaalilavetista, skeidasta. Se olisikin jotenkin tosi perverssiä.... haaveilla onnettomasta ja vähän nuhruisen duunari-imagoisesta Skodasta-
Se on jotain jota tavalliset normiautoilijat, jotka ajavat sellaisella autolla, jolla haluavat (länsiautoilla) eivät oikein ymmärrä.
Octaviassa perusmallissa vakiona 16" 205:t continentalit ja pikkusummalla isommat esim. 19" Minkälaiset siinä pitäisi olla vakiona?
Kunnon autossa on 25'' tuuman vanteet, eikä mitään mopoauton pyöriä.
Niin jossain teinituning-pelissä, tonnin autossa jossa on viiden tonnin pyörät.
Sitten kun pienille kiekoille ja negatiiviselle E-luvulle suunniteltuun kajakkiin laitetaan laittomat ylisuuret ja ulkonevat amispyörät niin ajettavuus ja se vähäkin ajomukavuus on täysi katastrofi. Täysin vastuuntunnoton räpellys.
Mikäs sisäänkääntynyt peli / pili sinulla on? E430 97 merssu? :D
Näitä näkee talvella ojassa.
Hinuri nauraa.
Skodistit on niin nuukiakin että suurin osa vuodesta ajetaan niillä ruosteisilla peltivanteilla. Komea ilmestys. Ei ne kyllä mainoksissa näytä samalta.
sopii rumaan,, vikaantuvaan ulisevaan itäsämpylään,,,
Renkaat on kalliita. Itäblokissa ei ole varaa ostaa isoja kiekkoja.
Tärkeintä HALPA. Mitä pienempi kiekko sitä halvempi. Eikä tehdastoimittaja, itäsaksalainen Pneumant, taida edes tehdä kuin pieniä, kapeita kumeja.
Contit oli ensiasennusrenkaina, 16" 205, kyljessä lukee made in germany.
Voishan ne vaihtaa isompiinkin, mutta voisit toki kertoa tämän kokoluokan autoista missä on esim. 17":t vakiona?
Meillä autopiireissä pyöriä kutsutaan renkaiksi ja vanteiksi.
Meillä skodapiireissä niitä useimmiten kutsutaan rilloiksi tai renkuloiksi, kun ovat niin pieniä.
Eli et pystynyt vastaamaan ja näinollen väitteelläsi ei ole mitään totuuspohjaa. Taitaa omassa merkissäsi pyöriä 15" peltivanteet. Vai vieläkö ollaan Kymcolla liikenteen seassa sekoilemassa?
Ainiin, RS:ssä ensiasennuksena on 17". Onhan ne toki pienet sporttisempaan ajoon, siksi moni valitseekin muutaman tuumakoon isommat lisävarustelistalta. Et ole tainnut koskaan päästä ruksimaan lisävarustelistaa ja ennuste tulevaisuuteen on heikko :D
Tähän vastuksena tulevalla peruskoulutasoisella pilkkaviestin yrityksellä vahvistat tilanteen.
Aika teiniä tämäkin ketju, onnea isänmaantoivoille.
"Vieläkö hakkaat vaimoasi?" Aloitus Se on saman osaston kysymys.
Seuraavaksi kysytään, miksi kaikki Skodat ovat harmaita ja niissä on aina peltivanteet.
Halpa koko, siinä se peruste.
Tarkennatko ja vertaatko vastaavan kokoluokan autoon. Osaatko argumentoida vai onko kypsyysasteesi vielä peruskoulutasolla?
Perustelen ensin itse:
- Uudessa perusmallin halvimmassa Octaviassa on ensiasennuksena 16" vanteet, leveys 205, korkeus 55-sarja. Continentalit, voi olla Michelinitkin.
- uudessa Bmw 300:ssa on samanlaiset 16"/205, mutta tadaa 60-sarjalaiset eli trollien mukaankin bemun ensirenkaat olisivat "korkeat ja huojuvat" Skodaan verrattuna.
Nyt täytyy muistaa että tuo bemari on selkeästi kalliimpi, eli sen hinnalla saa Rs:n jossa sitten onkin jo 17" renkaat vakiona jotka ovat leveämmät ja matalammat. Se myös suorituskyvyssä suoralla ja mutkissa jättää bemun perusmallit pois tiekseen.
Kirjoittele toki vastaavia vertailuja, haluaisin kuulla faktatietoa missä merkissä/mallissa rengasasiat on paremmin. Pystytkö siihen? Löytyykö miestä vai vain leukojen louskutusta?
Toinen esimerkki uusi M-B C250 Bluetech, joka siis hinnaltaan ylittää Octavian kalleimman mallin. Ensiasennusrenkaat: 16" 205/60, eli yli 50t€:n mersussa huojuvat korkeat renkaat jopa halvimpaan Octavian karvalakkimalliin verrattuna. RS sitten erikseen.
Löytyykö aloittajalta tietoa väitteidensä tueksi vai oliko vain tyhjänpäiväistä autoasioista tietämätöntä jauhantaa, kuten näyttää kun laitettiin faktoja viivalle
Käyppä kokeilemassa skodaa sit kun saat ajokortin ja tiedät autoilusta enemmän kuin dublopakin lego autot
Surullisinta on nähdä näitä uudehkoja octavian "karvahattumalleja" joissa ei ole edes xenon valoja ja joiden pyöräkoko on 195-65 15 ja PELTIVANTEET ... voi luoja miten tökerön näköistä, ja NIIN ysäriä... siihen kun vielä ynnää sen SÄMPYLÄN muotoisen vanhahtavan korin, ja kapeat ahtaat sisätilat, huonot penkit, ämpärinmuovisen sisustan, vuotavat tiivisteet, hirveän ULINAN ajettaessa, pompotuksen ja huojahtelun..... on siinä tuskaa kerrakseen yhdestä autosta, sen kuljettaja-reppanalle.
Pahinta on jos ammattiautoilijana toimiva taksikuski pakko-istutetaan tällaiseen rytööttäjä-itäkoslaan, voi vain arvata millainen olo on ajettuaan 13-16 ajotunnin jälkeen moisessa kajakissa.
Tuossa meni kutakuinkin kaikki väärin, esim. rengastuksen osalta josta tässä viestiketjussa oli kyse. 16" 205/55 vakiona, matalampi ja tukevampi rengastus mitä esim. uudessa 300-sarjan bemussa tai C-sarjan mersussa. Muiltakin väitteiltäsi meni uskottavuus ja pohja pois, kun heittelet keksittyjä juttuja.
Pahasti kyykytetty Jonkun skodiatib että jaksaa tällaisia keksiä, keu keu keuuu keuu.. Kerro nyt vielä mikä auto itselläsi on, niin katsotaan sen rengastus ja ominaisuudet. Varmaan tuore amg merssu mielikuvissa, '97 läpiruostunut väyryskä oikasti :D
Näitä näkee aika paljon, halppiksessa halppisrenkaat 195/65R15 tuollaisia pyöriähän oli jossain saab 99 :ssä 80-luvulla. Skoda on kuin lada aikanaan, karu,ikävä,tylsä,mitäänsanomaton,,,,kansanauto.
Meluava kansanauto idästä,kuten Taloussanomat todenmukaisesti ja osuvasti totesi.
Xenon valot ovat museo tavaraa. Joskus ammoisina aikoina niitä oli , mutta ei enää. LED valot on tätä päivää. Sellaiset Skoda Octaviassa on.
Helposti kellahtaa kajakki kylelleen
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=os16l7oeFjE
Kapeat renkaat ja pieni raideleveys.
Plus jäykkä taka-akseli. Näinhän se silloin toimii http://fi.m.wikipedia.org/wiki/Jäykkä_akseli
ja sämpylä kellahtaa helposti.
Huojuvat sikakiikut ovat kaikki varustettuja jäykällä, pompottavalla taka-akselilla. Samaan tapaan kaalivankkureissa ja muissa kärryissä.
Sikakiikut paaliin ja kunnon länkkäriautot tilalle! Pomppivat Rabbitit ovat helvetin vaarallisia yleisillä teillä.
Olen mielisairas. Hankkikaa minulle apua. Röh röh röh. Päässä heittää.
Kannattaa mennä henkiset sairaudet palstalle kyselemään apua, ja syö vaan ne sinulle määrätyt lääkkeet, niin pysyt tolkussasi. Hyvä kun pystyt käsittelemään ongelmaasi noin avoimesti. Siitä se paraneminen alkaa.
Myy skoda pois.
Viinan kulutus vähenee.
Mun Taavissa on 14” pyörät!
Skodassahan on Rotalla Setulan renkaat vakiona nykyään ensiasunnusrenkaina
Corolla uudessa mallissa on 16" vakiona.
https://www.toyota.fi/autot/tulossa/corolla-mallisto
Launch Edition
Kattavasti varusteltu Launch Edition -varustetaso on saatavilla kaikkiin korimalleihin. Tutustu alla mallin vakiovarusteisiin ja kysy lisää lähimmältä Toyota-jälleenmyyjältäsi.
16" kevytmetallivanteet
talvivanteiksi sitten peltivanteet eiks nii?
Huvittavia nämä vanne keksinnöt kun ei Toyota saa edes pyöriä pysymään kiinni.
Tärkeää rengasasiaa renkaanvaihtosesonkiin! Kiitos! Tero
Tärkeämpää kuin vanteen koko on renkaan profiili. Korkeaprofiiliset nk. läskirenkaat on turvalliset kuoppaisilla teillä. Matalaprofiilirenkaat ja vanteet hajoaisi.
Parhaimmillaan renkaan on traktoreissa. Valtava vanne ja korkea sivuprofiili. Sellaiset jos Skodaan saisi vaikka rälläkällä istutettua niin kyllä on länsiautoilijat niin maan perusteellisesti kateellisia.
Rullamaiset pikku pyörät, veivi, falskaava kyykytin ja ovipahvit. Kiva kesäauto.