Tukkuhinta näkyviin

Pitäisi saada laki, joka velvoittaisi hintalappuun myös tiedon tuotteen tukkuhinnasta.
5195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ja jokaiselle otsaan, paljonko on pankissa rahaa..

Äänestä
  • Kyllähän se siihenkin liittyy. Eikös joku laki senkin määritä, paljonko sitä hintaa prosenteissa saa siihen päälle laittaa? Kuka sitä valvoo? Jos pistokokein valvotaan, niin huh huh. Kyllä kai jonkinlainen hintavalvonta pitäisi olla? Olen nähnyt, kuinka hinta muodostuu kaupassa. Ei hyvä.

    Äänestä

  • Ei määritä, vaan pääasiassa kysyntä ja tarjonta, kun ei ole määräävää markkinaosuutta.
    Tukkuhinta, mikähän se olisi esim. Lidlin tapauksessa Janakkalan vai Tikkakosken hinta vai Saksan tukun hinta vai tehtaan hinta vai... Kiinan tukun ja tehtaan hinta?

    Äänestä

Kaipa se on hinta, jonka kauppias maksaa tuotteesta. Olen kuullut kauhutarinoita tuotteista, joiden hinta hyllyyn kaittaessa nousee 75 prossaa, Kuinka on laillisesti mahdollista?

Äänestä
  • Mikä se "kauppias" on missäkin liikkeessä? Saako siis moniportainen firma tehdä joka välissä 50% korotuksen mikä on ok, mutta yhden portaan kaupassa 51% on liikaa?
    Entä kun tukut ei ole samaa konsernia?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


prosentit kirjoitti:

Pitäisi saada laki, joka velvoittaisi hintalappuun myös tiedon tuotteen tukkuhinnasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu