Liikennevaloissa aamuruuhkassa, valot vaihtuvat vihreiksi, etummainen lähtee ja seuraan tietysti toisena, kiihdytetään risteyksen yli. Heti oikealla on bussipysäkki ja siinä linja-auto laittaa vilkun ja painaa kaasua sen verran että auto liikkuu eteenpäin ja kääntää pyöriä samalla vasemmalle ja pysähtyy. Siinä vaiheessa etummaisen auton kuski kesken kiihdyttämisen lyö jarrut pohjaan ja keksii että annetaankin bussille tietä. Tienpinta tosi liukas, lyön jarrut pohjaan ja auto luistaa ja siinä ja siinä etten ole edellä ajavan peräkontissa. Autojono pysähtyy ja osa tietysti keskelle risteystä, päästään jatkamaan matkaa kun bussikuski vihdoin huomaa että hänelle onkin annettu tietä.
Tekikö etummainen auto oikein antaessaan bussille tietä, itse en olisi toiminut noin, entä kuka olisi ollut syyllinen jos peräänajoja olisi siinä tilanteessa tapahtunut. Liikennevaloissa on vähän vaikeeta pitää kunnollista turvaväliä kun joudutaan ajamaan muutenkin toisen puskurissa kiinni.
Tekikö etummainen auto oikein antaessaan bussille tietä, itse en olisi toiminut noin, entä kuka olisi ollut syyllinen jos peräänajoja olisi siinä tilanteessa tapahtunut. Liikennevaloissa on vähän vaikeeta pitää kunnollista turvaväliä kun joudutaan ajamaan muutenkin toisen puskurissa kiinni.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Etummainen auto teki virheen kun ei ennakoinut ajonopeudellaan sitä että bussi saattaa laittaa vilkun ja lähteä pysäkiltä. Sittenkun bussin vilkku palaa niin ohi ei enää tulla ellet ole jo rinnalla.
Bussikaan ei saa tulla päättömästi pysäkiltä. Kuljettajan täytyy huomioida vallitsevat keliolosuhteet. Jos on hyvin liukasta, ei bussikuski saa tulla eteen heti vilkun päälle panemisen jälkeen. Muiden täytyy väistää pysäkiltä tulee bussia, mutta myös bussikuskin täytyy huomioida muut.
Sääntö on voimassa VAIN jos alueella on enintäin 60 km/h nopeusrajoitus. Tämä näyttää olevan joillakin ihmisillä välillä hukassa, jopa bussikuskeilla. Takanatulijan saa varmasti yllätettyä kun tekee tempun vaikka 70 km/h alueella.
Ei tietenkään bussi saa kääntää keulaa kaistalle jos vieressä on joku. Mutta se on takaa tulevan velvollisuus ehtiä pysähtyä jos bussi lähtee pysäkiltä, 60 tai alle alueella siis.
Väistämisvelvollisuus on väistämisvelvollisuus. Sama juttu risteysalueelta saa poistua mutta sinne ei saa mennä väärällä vuorolla. Tässä risteysalue on bussin vierusta.
Kyseessä ei ole samanlainen väistämisvelvollisuus kuin muut väistämisvelvollisuudet. Asiahan on omassa pykälässään eikä siitä mainita mitään 14 §:ssä (Väistämisvelvollisuus).
Asiasta säätää tieliikennelain pykälä 22:
"Tien antaminen pysäkiltä lähtevälle linja-autolle
Jos pysäkillä olevan linja-auton kuljettaja tiellä, jolla suurin sallittu nopeus on enintään 60 km/h, osoittaa suuntamerkillä aikovansa lähteä liikkeelle, samaa tai viereistä ajokaistaa pysäkkiä lähestyvän ajoneuvon kuljettajan on vähennettävä nopeutta ja tarvittaessa pysäytettävä, jotta linja-auto voi esteettä lähteä pysäkiltä. (7.5.1997/414)
Huolimatta 1 momentin säännöksestä linja-auton kuljettajan on noudatettava erityistä varovaisuutta vaaran välttämiseksi ja annettava suuntamerkki siten kuin 35 §:ssä säädetään."
Huomaa erityisesti tuo toinen momentti. Eli bussikuskilla on velvollisuus katsoa, ettei aiheuta lähtiessään vaaraa. Lisäksi täytyy muistaa suuntamerkin antovelvollisuus. Monet kuskithan pistävät vilkun päälle vasta sitten, kun ovat jo liikkeessä.
Että joissain kaupunkibusseissa on asennettu sellainen estosysteemi, että bussia ei saa pysäkiltä liikkeelle ennenkuin se vasen vilkku on laitettu päälle? Ja sittenkin vasta pienellä viiveellä!
Tuo erityistä varovaisuutta noudattaen tarkoittaa juuri sitä ettei lähde liikkeelle jos vierellä on auto.
Käytännössähän homma toimi parhaiten niin että bussi laittaa vilkun ja lähtee hitaasti kääntyen liikkeelle jolloin lähellä takana tuleva ehtii jarruttaa tai mennä ohi, mutta liian kaukaa ei uskalla tulla ohi.
Kun kerran se edelläsi mennyt auto pystyi ihan hyvin pysähtymään, hän toimi tilanteessa ihan oikein. Eihän kukaan tarkoituksella aja pysäkiltä lähtevän linja-auton kanssa yhteen...
Sinä sensijaan et toiminut oikein, koska et ennakoinut tilannetta tarpeeksi vaan jouduit autollasi vaikeuksiin. Ajoit liian lähellä edellä menevää etkä seurannut ympäröivää liikennettä tarpeeksi.
Ei kukaan pakota sinua ajamaan edellämenevän puskurissa kiinni!
Autokoulussa sata vuotta sitten opetettiin, että homma menee noin vain jos alueen nopeus on max 60 tunnissa. Jos yli sen, niin bussi väistää.
Harvoin on liikennevaloja kuvatunlaisessa tilanteessa yli 60kmh:n alueella.
jos vedät perään kun linjuri lähtee pysäkiltä..
mutta ainahan voi olla tyhmä ja ajaa bussin kylkeen maksaen viulut..