Lähtöselvitys (check in) -kysymyksiä

aiutando

Jos haluaa tehdä lähtöselvityksen netissä ja tulostaa siihen liittyvät boarding passit esim. 3 viikkoa ennen lähtöä, onnistuuko se, koska varauksessa ei ole otettu maksullisia istumapaikkoja?
Voiko jo tehtyyn varausvahvistukseen lisätä itse netissä etukäteen varatut maksulliset istumapaikat meno paluu, ja menisikö tällaisesta varauksen muutostyöstä vielä lisäksi jokin ryanilainen fee over fee - muutosmaksu?
Aiemmin etukäteispaikat varannut henkilö saattoi siis tehdä online lähtöselvityksen eli check-in'in jopa 30 vrk ennen lähtöä, onko nyt keväällä-kesällä 2015 sama mahdollisuus?
Pitääkö tsekkausvaiheessa laittaa seuraavat tiedot: passin tai eurooppalaisen virallisen henkilölisyyskortin numero (mikä tahansa kortti ei kelpaa yleensä passia korvaamaan), ja sitten: syntymäaika, ja mitä muuta tällaista tietoa?

14

3354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • msdmddmmz

      Kerrotko ensin miksi lähtöselvitys pitäisi tehdä kolme viikkoa ennen lentoa? Oletko viikko ennen lentoa jo kentällä odottamassa?

      • aloitt

        Lähetän dokumentit paperilla toiselle henkilölle, joka asuu ulkomailla, hyvissä ajoin samalla kun jotain muutakin. Postin kulku voi olla hidasta.


      • FRBRE
        aloitt kirjoitti:

        Lähetän dokumentit paperilla toiselle henkilölle, joka asuu ulkomailla, hyvissä ajoin samalla kun jotain muutakin. Postin kulku voi olla hidasta.

        Minkä ihmeen takia sinä ne tulostat ja lähetät postitse toiselle puolelle Eurooppaa? Eikö tämä henkilö itse osaa tai viitti tehdä samaa asiaa? Kyllä on monimutkaista. Eikös Ryanairlla ole nykyään jo mobile boarding pass käytössä.


      • 1plus

        Mitään lisäkuluja euron paikkavarausmaksun lisäksi ei mene. Check In -ohjeet vaadittavine tietoineen löytyvät helposti Useful Information --> How to check-in. Kaikki vaadittavat tiedot näkyvät https://www.ryanair.com/en/need-to-know/online-checkin/ -sivulla olevista ohjeista.

        Ryanairilla on käytössä mobiili check-in.


    • tiedoksi

      Lähtöselvitystä ei voi tehdä ennen 36 tuntia ennen lennon lähtöä. Näin ainakin Finnairilla Aasian lennoilla

      • 222333

        Tiedoksi, säähän olet hassu trolli. Johan aloituksessa kävi ilmi, että Ryanairilla checkataan 30 vrk ennen lähtöä.


    • Mobiilistiboarding

      Onko jollain kokemusta tuosta mobiili-check in appsista? Ryanairilla voi tulostaa vain 7 pv ennen lentoa boarding passin, meillä paluulento on 2 vk menolennosta, eli ei voida kotona vielä tulostaa.
      Jos joku en tehnyt check-innin tabletilla ja ladannut myös mobiili boarding passin, niin toimiko kaikki ok?

      • Killeljj

        Toimii kunhan saa kännykässä mobiiliboardingpassin vaan näkyviin

        Eikö paperiboardingpassin saa jo 30 vrk ennen jos muutamalla eurolla haluamansa paikan koneesta?


    • Mobiilistikokeilu

      Kokeilen siis mobiilisovellusta.
      Meitä on 6 hlöä ja lentoja useampi. Jos jokaiselle ostetaan 10e lisämaksusta istumapaikka kaikille lennoille, tuleekin matkalle jo enemmän hintaa.. ja tuntuu järjettömältä maksaa paikoista, kun ne hintaan jo kuuluu

    • Anonyymi

      Ryanair laskutti 40 euroa tulomatkalla laukusta vaikka sen piti sisältyä ja toditteiden mukaan sisältyikin flexi plus hintaan

    • Anonyymi

      Taas näitä turistiluokkalaisten ongelmia.....saisiko tänne oman palstan business-ja ensimmäisessä luokassa lentäville matkustajille.

      • Anonyymi

        RyanAirilla ei ole business-luokkaa, kuten et sitäkään tiennyt. Lentele sinä vain haaveissasi. Emiratesin tai vastaavan sivulta löytyy, mutta et sinä sillä tiedolla mitään tee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        RyanAirilla ei ole business-luokkaa, kuten et sitäkään tiennyt. Lentele sinä vain haaveissasi. Emiratesin tai vastaavan sivulta löytyy, mutta et sinä sillä tiedolla mitään tee.

        Onko Emirates sinulle se kaikista ensimmäinen lentoyhtiö mikä tulee mieleen puhuttaessa business- ja ensimmäisestä luokasta?
        Siitä parempia löytyy, mutta niistähän te halpalentoyhtiöläiset ette tiedä mitään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko Emirates sinulle se kaikista ensimmäinen lentoyhtiö mikä tulee mieleen puhuttaessa business- ja ensimmäisestä luokasta?
        Siitä parempia löytyy, mutta niistähän te halpalentoyhtiöläiset ette tiedä mitään.

        Ihan samantekeväö onko lauseessa Emirates vai jokin Kameliair. Vai lenteletkö mielikuvituksessasi ilman päämäärää. Tiesitkö, että yksikään lentoyhtiö ei lennä minne sinua sattuu haaveissa kiinnostamaan. Yleensä paikkakunta on tärkempi kuin yhtiö. Yritä nyt tajuta, että tällä palstalla on Ryanair. Ei tuo jankutuksesi ketään haittaa vaan säälittää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      523
      8857
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      158
      6122
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      359
      5145
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4739
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      98
      4341
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4043
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      184
      3922
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1848
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      103
      1394
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      949
    Aihe