Kun Pohjola yhdistyy, siitä tulee suurvalta, jota kaikkien olisi syytä pelätä. Pohjola ei kuitenkaan hyökkää mihinkään, mutta se taluttaa pahat pojat korvasta nurkkaan, ensimmäiseksi Putinin.
Putin on aika heikko, mutta Venäjä on vielä heikompi. Sen armeija on katastrofaalisessa tilassa, sillä ei yksinkertaisesti ole muuta pullisteltavaa, kuin ydinaseet - joista niistäkään ei toimisi kuin korkeintaan 10%.
Turha panikoida. Venäjä on heikko vastus ja lyötävissä, jos se rupeaa keulimaan. Eikä se edes uskalla. Joten se siitä, kyllä maailmaan puhetta mahtuu.
Putin on aika heikko, mutta Venäjä on vielä heikompi. Sen armeija on katastrofaalisessa tilassa, sillä ei yksinkertaisesti ole muuta pullisteltavaa, kuin ydinaseet - joista niistäkään ei toimisi kuin korkeintaan 10%.
Turha panikoida. Venäjä on heikko vastus ja lyötävissä, jos se rupeaa keulimaan. Eikä se edes uskalla. Joten se siitä, kyllä maailmaan puhetta mahtuu.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tukehdu uhoosi ja ota lääkkeesi tuplana. Olet täs seko!
tuhoa saisi aikaiseksi 10 prosentilla Venäjän ydinaseita? Kyllä minä olisi huolestunut siinä tilanteessa.
Venäjä on sotilaallinen suurvalta, ei kai sitä voi kyseenalaistaa. Pohjoismaat ei ottele samassa sarjassa edes yhdistettynä. Yhteistoiminta puolustuksessa tekisi kuitenkin Pohjolasta niiin vahvan, ettei Ukrainan kaltainen toiminta luulisi olevan mahdollista,
RUOTSIN ALENNUSTILA TUOTTAA EPÄSTABIILIUTTA POHJOLAAN
Ruotsi on uus-natsien armoilla - täysin toimintakyvytön: vaalien uusinta edessä. Ainoa keino valtaapitävien on tehdä provokaatioita alueellisesti eli täydeksi valheeksi myönneet sukellusvenejahti Ja Suomen rajantaaksenojaaja petturien käyttö Suomen ulkopolitiikan vastaisten lausuntojen julkaisemiseen.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1428815589432.html
Pohjoismaat olisivat joukoiltaan ja konventionaaliselta kalustoltaan lähes Venäjän luokkaa yhdessä. Sen lisäksi karttapohja suosisi Pohjoismaiden puolustustusta ja he pystyisivät sulkemaan tarvittaessa myös Itämeren.
Ydinaseet ovatkin sitten se toinen juttu. Tosin tuskin Venäjäkään niitä heppoisasti käyttäisi, vaikka niihinn sisältyykin houkutteleva uhkailumahdollisuus, jota Venäjä käyttää jo nyt. Ydinaseella uhkaaminen on kansainvälisen oikeuden mukaan sotarikos, mutta Venäjää tuskin sellainen oikeus enää kiinnostaa.
Jos Pohjoismaat yhdessä puolustautuisivat Venäjää vastaan, niin koko sota tuskin edes alkaisi. Venäjä pystyy laskemaan, että Pohjoismaiden avuksi tulisi iso joukko EU-maita ja Venäjä olisi hävinnyt pelin jo heti kättelyssä.
Ongelma on vain siinä, että Pohjoismaat tuskin antavat sellaista sitoumusta, jossa olisi keskenäiset turvatakuut ja avunannot.
Mitään sota ei tule,, kun pidetään hyvät suhteet Venäjään ja kita kiini sinunlaisilta tolloilta! Olet joku apukoululuseri!
Ei tule, kun pidämme puolustuksen kunnossa, suhteilla ei nyt Putinia saada pysymään aisoissa.
Pohjoismaiden tulee yhdistää voimansa. Nykyisessä kansainvälispoliittisessa ilmapiirissä liiallinen kiltteys ei ole hyväksi. Äänenpainoja on voimistettava yhteistoimin. Tarvittaessa myös "käsisyvyyspommeja" tulee käyttää epäröimättä, kun aihetta ilmenee.