Voin paremmin kuin koskaan!

lumpeenkukkanen

Sen halusin vaan tulla kertomaan, että voit voittaa paniikin/ahdistuksen! Ihan oikeasti voit!

Minulla on ollut paha paniikkihäiriö ja paha pelko-oireinen ahdistuneisuushäiriö, ja välillä mietin, että minulla ei vain ole tulevaisuutta ja näin vaan harmaata kaikkialla.

Nykyään olen selviytynyt noista pahimmista. En muista että hetkeen olisin paniikkia saanut, (tietenkin välillä kummittelee). Mutta se ei rajoita elämääni paljoa.

Olen tehnyt paljon asioita mitä olen pelännyt joskus kuollakseni: matkustanut bussilla yksin pitkän matkan, ollut lentokoneessa, mennyt töihin...

Toivottavasti tästä on apua jollekin pahassa jamassa kamppailevalle! Uskalla ajatella ja unelmoida elämästä ilman paniikkia!

En ole yksittäistä syystä miten olisin alkanut paranemaan, vaan monta syytä. Voin kertoa, jos joku haluaa kuulla.

3

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex-ahdistunut

      hei sama juttu! ite oon kärsiny ahdistuneisuushäiriöstä ja hypokondriasta, vaikka en ole vielä täysin ''parantunut'' (käyn terapiassa ja olen mielialalääkityksellä) niin huomaan että PIAN TÄÄKIN ON KUKISTETTU! :D oli muuten turhauttavaa. kaikille tsemppiä joilla on sama ongelma juuri käynnissä :)

    • ahdistunutjo15vuotta

      Moi. Kerro ihmeessä paranemiseen auttaneista konsteista lisää. Itsellä paha oireilu juuri nyt päällä mutta tosi hienoa kuulla että Sinulla on parantuminen jo hyvässä vauhdissa. Toivoa itselläkin on. Sain juuri Venlat käyttöön ja hyvän terapeutin vastaanotolle menossa ensi talvena. Eli kyllä tämä tästä varmasti pitemmän päälle minullakin. Nyt vaan nuo Venlojen aloitusoireet on todella todella kovat. Mutta kuulemma ne ottaa kuukauden ennenkuin alkavat toimia kunnolla.

    • artsi26

      Mulla Citalopram aiheutti järkyttävät aloitusoireet ja oli pakko lopettaa 4 kk jälkeen. Venla sitä vastoin aiheutti ainoastaan lievän päänsäryn. 37 mg Venlaa 2 ekaa viikkoa, jonka jälkeen 75 mg.

      Käytin Venlaa 7 kk ja lopetin viime kesän aikana ja lopettaminen kävi helposti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      69
      4702
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3515
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      38
      3276
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      49
      2713
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2678
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2149
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      23
      2041
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      199
      1960
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      398
      1571
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1468
    Aihe