talouselama
Mitä meistä ajatellaan?
Talouselämä 15/2015
Tilaa Talouselämä-lehti
Tilaa uutiskirje
Kirjautuneena:
pauli.vartiainen@...
Kirjaudu ulos
Etusivu
Sijoittaminen
Työelämä
Venäjä
Yrityskaupat
Kasvuyritykset
VaaliTebatti
Vaalit
Summa
Keskustan Pekkarinen kannattaa miljardien tulonsiirtoa ulkomaille
Tuulivoiman tuki on miljardien tulonsiirto
31.3.2015 10:45päivitetty 31.3.2015 10:48
14
Jaa
inShare2
Tuuli- ja aurinkovoiman tuet lisäävät hiilidioksidipäästöjä, aiheuttavat uhkaa sähköverkkojen toiminnalle ja vääristävät sähkömarkkinoita. Tuet hidastavat eri energiantuotantomuotojen tuotekehitystä ja haittaavat Euroopan pk-sektorin kilpailukykyä.
Kansallisista tuuli- ja aurinkovoimatuista tulisi luopua. Sitran toimeksiannosta Lappeenrannan teknillisessä yliopistossa tehdyn tutkimuksen johtopäätökset ovat hämmentäviä – senkö vuoksi loppuraportista ei ole medioissa juuri kirjoitettu?
"Tukimekanismeja ja tavoitekonflikteja Euroopan nykyisillä sähkömarkkinoilla" -loppuraportti julkaistiin 28.1.2015. Sen mukaan eurooppalainen päästökauppajärjestelmäkin on jäämässä kansallisten uusiutuvien energioiden tukipolitiikan jalkoihin.
Mainospuheet muuta kuin todellisuus
Mainospuheissa tuulivoima on hiilidioksidivapaa, työllistävä ja ympäristöystävällinen energiantuotantomuoto, ja siksi sitä pitää tukea. Viesti on mennyt perille, useat hyvää tarkoittavat poliitikkommekin yhdistävät tuulivoimatuet globaalin ilmastomuutoksen torjumiseen.
Tuulivoimaa rakennetaan Suomeen kiihtyvällä tahdilla. Tänä vuonna valtion tuen arvioidaan olevan noin 140 miljoonaa euroa. Tukirahaan oikeutettu, nimellisteholtaan 2 500 megawatin tuulivoimakapasiteetti lienee rakennettu vuoteen 2019 mennessä. Tällöin tukisumma kohoaa yli 200 miljoonaan euroon vuodessa.
Hyvää tarkoittavat poliitikot
Kansalaiset maksavat tuulivoimaoperaattoreille kahdesta kolmeen miljardia euroa, jotta nämä tuottavat satunnaisesti tuulivoimasähköä, joka kattaa jokusen prosentin koko maan sähköntuotannosta. Meneillään on yksi taloushistorian suurimmista tulonsiirroista yksityisiltä kansalaisilta suurelta osin ulkomaisista pääomasijoittajista koostuvalle toimialalle.
Tuulivoimatuki on myös esimerkki siitä, miten periaatteessa hyvää tarkoittavat poliitikot aiheuttavat ymmärtämättömyyttään valtavaa tuhoa ilmastolle, luonnolle, ihmisten asumisviihtyvyydelle ja terveydelle. Kun puolueet julkaisevat nyt kilvan leikkauslistojaan, olisiko saatavilla tieteelliseen tutkimukseen perustuva haittalista tuulivoimatukien lopettamiseksi?
Janne Salonen
hallituksen jäsen,
Tuulivoima-kansalaisyhdistys ry
Tuulivoiman tuki on miljardien tulonsiirto
3
80
Vastaukset
- kyllästynytkeskustaan
"Tuulivoimatuki on myös esimerkki siitä, miten periaatteessa hyvää tarkoittavat poliitikot aiheuttavat ymmärtämättömyyttään valtavaa tuhoa ilmastolle, luonnolle, ihmisten asumisviihtyvyydelle ja terveydelle. Kun puolueet julkaisevat nyt kilvan leikkauslistojaan, olisiko saatavilla tieteelliseen tutkimukseen perustuva haittalista tuulivoimatukien lopettamiseksi?"
Joo, kun poliitikko on hyvää tarkoittava hölmö, niin seuraukset voivat olla tuhoisia, kuten on käymässä tuulivoiman suhteen. Toivottavasti persujen hyvä menestys vaaleissa tuo heille hallituspaikan. He käyvät varmasti taistoon syöttötariffeja vastaan.- veikkov
ROSVOT KIINNI!
- rosvotkiinni
veikkov kirjoitti:
ROSVOT KIINNI!
Näyttäis siltä, että Keskustan viimeaikaiset etujen kahmijat, äänestäjien, veronmaksajien luottämuksella asemaansa päässeet, on/oli Paula Lehtomäki ja edelleen Mauri Pekkarinen.
Paula Lehtomäki kantoi sooloilustaan poliitisen vastuun ja etsii uutta työpaikkaa, Talvivaarassa on puutetta siivoojista, KOPS!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1806181
- 2653384
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä423344Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?442798- 361924
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?291678Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411626- 161497
- 231478
- 241367