Ajokoiran pentu ajoi viime kautena jänistä, oli silloin 6kk ikäinen. Löysi jäniksiä hyvin ja pois ei tullut itsekseen, mutta ongelmana olikin, että kun hukka tuli niin palasi jäljet takaperin haukkuen, ravasi edes takas noita jälkiä, myöhemmin ei paljoa haukkunut. Kävin pari kertaa etsimässä mihin jänis meni ja vein niille jäljille, lähti ajamaan kunnes sama tilanne. Yöllisille jäljille ei haukkunut ollenkaan. Intoa on vaikka muille jakaa tuolla koiralla. Tajuaako joskus, että jänis menee eteenpäin ja onko tuo vain nuoren sähellystä? Vai onko tuo kenties täysin ajolöysyyttä?
ajolöysyyttäkö vai tyhmyyttä?
3
121
Vastaukset
- Ajokinlaittaja
Käys tarkistamassa anaalit ja nenäontelo eläinlääkärillä. Meillä alkoi pelittää katsastuskonttorin kautta heti ;)
Toinen voi olla puhtaasti nuori ikä eli odottele tovi ja menkää muuten vain metsällä oleilemaan ilman paineitta. Anna koiran itse mennä ja löytää vainulle. 2v. on vasta täysin kypsä koira sen alle kakara puhtaasti pois laskien varhaiskypsät vaan ei niidenkää haluja saa tappaa liialla ahneudella! Pitää säilyttää ilo hakemiseen :) - aloittajaaaaaaaa
Totta kai, rauhassa katsellaan, mitä tapahtuu. En kuulu niihin, jotka koiria monttuun laittaa. Kävi vain mielessä, että onko tässä kenties jonkinlaista ajolöysyyttä, kun ei ole ajolöysää koiraa ollut, tiukahkoja kyllä on. Olen miettinytkin meneekö iän piikkiin, mutta kun olen myös kuullut, että ajolöysät saattaa tuollaista harrastaa. Juu, on ollut varhaiskypsiäkin koiria aikoinaan ollut.
Minkälainen ongelma sinun koiralla oli anaalejen/nenäontelon kanssa?- Ajokinlaittaja
Juuri kuvailemasi kaltainen löysyys ja haahuilu. Eläinlääkärin mukaan tukkoinen olo aiheuttaa koiralla sen ettei tekeminen maistu ja alkaa luistamaan. Nenäpunkki on varsin yleinen ja sen voi saada huomaamattakin samoin yleisen kausinuhan. Antoi tästä syystä mulle kehoituksen tulla vuosittain ennen metsästyskauden alkua käynnille jotta varmistutaan ettei ole mikään paikka tukossa kun omistaja ei välttämättä aina huomaa kaikkea koira voi olla epeli piilotamaankin oireitaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1913155
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.662882- 2032260
- 741906
- 1021803
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91741- 1081595
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2191186- 811140
- 951099