Onko maksuhäiriömerkinnän omaavan henkilön mahdotonta saada mistään pankista järjestelylainaa n. 8000-10000€?
Kysyin asiaa omalta pankkineuvojaltani Nordeasta, mutta hän sanoi ettei voi perustella lainaa pankinjohtajalle, koska pankin luottokortit yht. 4000€ ovat päätyneet ulosottoon. Ymmärrän kyllä hyvin saamani vastauksen.. Mutta olisivat saaneet takuun lainalle asunnostani, josta velkaa on 80 000€ ja arvo 150 000€. Ja töissä olen.
Velkani ovat aiheutuneet vakavan sairastumisen aiheuttaman syöksykierteen myötä.
Järjestylaina ja maksuhäiriömerkintä
10
59
Vastaukset
- jkcxjkfcfjuj
Oletko ottanut selvää Takuu-Säätiön takauksesta tai kunnan sosiaalisesta luotosta? Myös lakisääteinen velkajärjestely tulee joissain tapauksissa kyseeseen.
- EpätoivoinenIhminen
Olen ajatellut kyllä Takuu-säätiötä, mutta olen nyt miettinyt myös tuota pankkien mahdollista lainaa, jos en saakaan Takuu-säätiöstä apua.
Sosiaalinen luottoa ei meillä myönnetä noin paljoa.
Nyt heti tutustumaan aiheeseen Takuu-Säätiön sivuille. Riippuu paljonko velkaa on asuntolainan lisäksi. Seuraavat ehdot: vakituinen työ, velkaantuminen päättynyt eli ei esim pikavippipanoja tiliotteissa viim 3-6 kk ajalta, olet hoitanut säntillisesti velkojasi. Velkaa ei saisi olla 34.000€ enempää pl asuntolaina. Säätiöllä ilmainen Velkalinja josta voi kysellä asioita.
Säätiö takasi itselleni 34.000€ järjestelylainan jonka hain sitten omasta pankistani Nordeasta.
Laina myönnettiin parissa päivässä. Yksi Nordea Rahoituksen velkakin oli mennyt ulosottoon mutta asiaan saattoi vaikuttaa myönteisesti laina jota kaikesta huolimata olin hoitanut sovitusti koska tässä oli äitini takaajana.- EpätoivoinenIhminen
Kiitos vastauksestasi! Olen tulostanut Takuu-Säätiön esitteitä, lomakkeita ja täytin jo maksuvaralaskelmankin.
En ole velkaantunut sitten viime kesän enää vaan olen epätoivoisesti kamppaillut kaikkien laskujen kanssa, siirrellyt eräpäiviä ja liian moni lasku on kiertänyt perinnän kautta. Tämä kierre sekä tilanteesta kokemani häpeä ja tilanteen salailu on vienyt energiani.
Auto- ja opintolainani olen maksanut kuukausittain. Muita lainoja ei minulla ole.- aikavähän
Ilmoitikto silloin luottokortin myöntäjälle että maksuvaikeuksien syy on sairastuminen? Ei olisi saanut antaa silloin maksuhäiriömerkintöjä. Toisaalta jos on vain4000eur ulosotossa sehän hoituu alle vuodessa.Pyydälyhennysvapaata asuntolainastasi.
- Naurunpaikka
Uskomatonta.
- Sairaus_on_seuraus
Ei tuossa mikään sairastuminen enää ole syynä. Ihan terveenä aloittaja on ottanut asuntolainan, autolainan, opintolainan ja höylännyt kortit tappiin. Sairastuminen on seuraus järjettömästä taloudenpidosta.
- Jaomaahölmöyttä
Kämppä myyntiin ja oot kuivilla.
- puokinkaikilin
Olenkohan ymmärtänyt niin, että järjestelylainalla kasataan asiakkaan useampi laina yhteen lainaan ja sitä sitten maksetaan. Tämä lienee tarkoittaa sitä, että asiakkaalla pitää olla maksukykyä ja halua hoitaa asiat kuntoon. Tälläinen laina ei ole siis mikään uuden velan ottotapa ja vaatinee myös maksukykyä ja luottokelpoisuutta.
Mutta... taidampa tietää tapauksen, jossa pankki antoi asiakkaalle järjestelylainan ja ei kuitenkaan pitänyt huolta siitä, että asiakkaan talous olisi alkanut tasapainottumaan.... velkaantuminen jatkui ja loppupelissä vaadittiin paljon kovemmat otteet ja tulos oli katastroofi.
Tässä mielessä olisi taas sen positiivisen luottorekisterin paikka. Kaikkien jotka toimivat rahoituksessa olisi tiedettävä asiakkaaksi pyrkivän ihmisen todellinen tilanne kaikinpuolin.Kyllä vain. Ainakin Takuu-Säätiön järjestelylainalla maksetaan velallisen kaikki velat kerralla. Luotot, vipit ihan kaikki rästitkin. Tästä johtuu se että velallinen aloittaa ihan puhtaalta pöydältä velkojen suhteen. On vain yksi velka jota maksetaan. Jos maksuhäiriömerkintää ei vielä ole niin nythän se tulee vapaaehtoisen maksuhäiriömerkinnän muodossa. Tällä estetään lisävelan otto lainojen maksun jälkeen. Oma tilanne muuttui samantein siten että tilipäivänä jäi rahaa käteen ja myös säästöön laitettavaksi ensimmäistä kertaa vuosikausiin. Nyt on mojova vararahasto pahan päivän varalle ja kk-menot mukavan kohtuulliset. Meni siis myös kuukausittainen rahankäyttökin remonttiin. Kaikki turha pois, ainoastan asumiskulut ja puhelinkulut kuukausittain. Joskus sähkölasku ja kerran vuodessa vakuutukset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2512294- 1921694
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä471349Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501045- 41846
- 14820
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31810Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver23778Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25776Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647