Näköjään toimitusjohtaja vaihtuu Joptekilla?
http://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/talous/item/73215-jouni-pitko-joptekin-toimitusjohtajaksi
Toimitusjohtajan vaihto?
19
579
Vastaukset
- Helevi
On vaihtunut.
- vientituotyötä
Ehkä nyt Reinot jopa Ameriikan markkinoille?
- Helevi
Mitkäs Reinot?
- VientiVetää
Ne joita joptek tekee sementistä vain USA:n markkinoille! Ja Kiinaan lasikuidusta reinoja ja ainoja!
- hyvin_ikävä_uutinen
Taitaa olla Joptekilla jyrkkä alamäki edessä kun Kakkonen valikoi liiketoimissaan epäonnistuneiden yhtiöiden johtajia Lieksaan. Tulikivihän käy jo kuolinkamppailuaan ja uppoava laiva tyhjenee rotista.
- Villi_veikkaus
Alkoi kulujen karsinta.
Alle viidessä vuodessa Joptekin tuotanto siirtyy Joensuuhun tai vieläkin kauemmas eli lähemmäksi asiakkaita, nimi vaihtuu, omistajaksi tulee joku suurempi sijoitusyhtiö jne...
Siinäpä se Lieksan ja Joptekin yhteinen historia sitten olikin.- höyryläoy
Onko Lieksan kaupunki taannut tai lainannut rahaa Joptekille?
Koko Lieksan Teollisuuskylä Oy on rapakunnossa oleva kaupungin hallinnoima yhtiö. Ei älytä ajaa alas miljoonatappiota tekevää yhtiötä.
- mmmkkk
Kakkonen teki nyt emämunauksen kun laittoi Lampolan pois.Ellei sitten ollut omaehtoisesti lähtenyt systeemien muututtua huonompaan suuntaan.Joptekin alamäki alkaa....ahneella paskanen loppu...siis Kakkosella.
- HyttiNumeroViisi
Yksi mahis on että tuotanato siirtyy halvempaan maahan (viroon), tai lähemmäs turun telakkaa? Lieksa on turhan syrjässä ja kuljetuskustannukset maksaa! Lieksassa olisi ollut reipasta ulkomaista työvoimaakin yli oman tarpeen, mutta sekään ei taida olla mikään vetonaula!
- valviiranasiantuntija
Eikö 'korkeasti koulutetut koneinsinöörit' kelpaa? Jos kunnan sosiaalijohtaja vakuuttaa heidän olevan korkeasti koulutettuja koneinsinöörejä niin eikö siihen ole Kakkosen luotettava?
- näin
Uuden johtajan on helpompi saneerata firma, ei tunteile liikaa.
- pelastus
Jopitekin ainut mahdollisuus levittää Reinot Kiinan- ja Ameriikanmarkkinoille, muuten se jää markkinarakoon.
Kirjoittaja sekoilee joten ei tunne Lieksan teollisuutta Reinot ei mitenkään liity koko Joptekkiin, joskin tietysti laivassa voi kävellä vaikka reinoissa mutta kysymys on kahdesta eri virmasta eli joptekki tekee laivan ky kylppäreitä ja tossutehdas on aivan eri tuotantolaitos.
Oli kuitenkin hyvä asia se että tuotanto on voinut jatkua Lieksassa ja suomi on saanut myöskin telakkateollisuuden toimimaan uuden omistajan tultua kuvioihin mukaan Turussa siitä asiasta nyt on kysymys.
Sinänsä en ryhdy arvioimaan yhtiön toimia vaan toivottavasti työt jatkuvat Lieksassa Mk
- Uusifirma
Kuka ostaa Joptekin ja alkaa taas tehdä Reinoja?
- Homooooo8
Minä ostin reinon yökdi
- Tottuuson
Ei tuu pärjäämään aasiasta tuotuja halpis-tohveleita vastaan,hinnalla polokoot muanrakoon pienet tekijät.
Mitä sekoilette puhutte nyt aidan seipäästä kun on aivan eri teollisuudesta ja tuotannosta
- Lieksataru
Saiko Kakkonen sijoittamansa rahat takaisin kun möi yrityksen vai oliko yritys jo voudilla?
- Reinotjaainot
Paljonko euroja paloi kaupungilta kyseisen kaupan yhteydessä.Liekkö taas tekohengitystä koko touhun jatko,tehdäänkö tarvittavia henkilövaihdoksia ym.uudistuksia että touhu saisi uuden alun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812926Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka572326Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482007- 1151733
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1121681Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 581232
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181