Politiikka
Perussuomalaiset nousi ohi keskustan vaalipäivänä
Sami Metelinen
eilen klo 14:43 (päivitetty eilen klo 15:48)
Oikeusministeriön äänestystiedoista tiedoista selviää, että perussuomalaiset nousivat varsinaisena vaalipäivänä Suomen suurimmaksi puolueeksi.
LKS 20150419 - Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini pitää puhetta ja juhlii puolueväen kanssa puolueen eduskuntavaalien vaalivalvojaisissa Helsingissä 19. huhtikuuta 2015. ... The Finns Party's Chairman Timo Soini giving a speech and celebrating at the party's parliamentary elections reception in Helsinki, Finland on April 19th, 2015. Finland voted in parliamentary elections on today Sunday. LEHTIKUVA Martti Kainulainen
Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini.
(Martti Kainulainen)
Ennakkoäänestyksen ja vaalipäivien puoluekohtaisista ääniosuuksista selviää, että ennakkoäänestyksen ja vaalipäivän välillä puolueiden kannatuksessa tapahtui poikkeuksellisen suuria muutoksia.
Perussuomalaisten kannatus ennakkoäänestyksessä oli vaatimaton 16 prosenttia, mutta varsinaisena vaalipäivänä perussuomalaiset nousi Suomen suurimmaksi puolueeksi 19,0 prosentin kannatuksella.
Keskustan kannatus sen sijaan romahti ennakkoäänestyksen 23,6 prosentista vaalipäivään mennessä 18,9 prosenttiin. SDP:n kannatus hiipui myös selvästi. Vielä ennakkoäänissä SDP keräsi 17,9 prosentin ääniosuuden, mutta vaalipäivänä kannatus hupeni 15,3 prosenttiin.
Perussuomalaisten ohella vaalipäivän selvä nousija oli kokoomus, jonka kannatus vahvistui ennakkoäänestyksen 17,6 prosentista 18,7 prosenttiin.
Pienemmistä puolueista vasemmistoliiton kannatus putosi ennakoista vaalipäivään tultaessa 7,7 prosentista 6,7 prosenttiin. Vihreät nostivat kannatusta 7,0 prosentista 9,8 prosenttiin. Myös RKP:n kannatus kasvoi selvästi: 4,2 prosentista 5,5 prosenttiin. Kristillisdemokraateilla kannatus putosi 3,9 prosentista 3,2 prosenttiin.
PS suurin puolue!
3
104
Vastaukset
- lemu1
Nii se on aina jos heiltä kysytään.
- Halla-ahon_äänestäjä
HALLA-AHO KOMMENTOI MYÖS OULUN TILANNETTA ALLA
http://www.halla-aho.com/scripta/vaalitulosten_tutkailua.html
Halla-aho: Turkulainen Li Andersson lienee puolueen tuleva johtaja, mikä on ainakin kilpailijoiden kannalta hyvä asia, koska tämä asemoi vasemmiston entistä lujemmin militanttiin anarkismiin.
http://www.halla-aho.com/scripta/vaalitulosten_tutkailua.html
Halla-aho: Keskustan mediapersoona Abdirahim Husu Hussein olisi tietysti ollut paljon "varsinaisempi" kuin Nasima tai Ozan, mutta hän ei Helsingin Sanomien ja Ylen kovista ponnisteluista huolimatta tullut valituksi. Hänen äänimääränsä (1346) oli kuitenkin enemmän kuin se, mitä hänelle ennustin, joten onnittelut Husulle! Huomattavia tapahtumia ovat lisäksi demareiden Päivi Lipposen ja keskustan Paula Lehtomäen putoaminen eduskunnasta. Lipponen tosin antaa varmasti mielellään tilaa Razmyarin raikkaille monikulttuurisille tuulahduksille.
http://www.halla-aho.com/scripta/vaalitulosten_tutkailua.html
Halla-aho VARSINAIS-SUOMESTA: Erityisistä yhteistyökumppaneistani Vilhelm Junnila sai 4773 ääntä ja hävisi muutamalla sadalla äänellä vaalipiirin viimeisen paikan vasemmistoliiton Annika Lapintielle, mikä on suuri harmi.
http://www.halla-aho.com/scripta/vaalitulosten_tutkailua.html
Halla-aho SAVO-KARJALASTA: Mainitsemisen arvoisia putoajia ovat keskustan Eero Reijonen, kokoomuksen Pekka Ravi (joka hoiti puhemiehen tehtävää kiitettävällä arvokkuudella) ja demareiden Tuula Väätäinen (joka oli huolissaan mm. jihadistien oikeussuojasta). https://www.suomenuutiset.fi/sdpn-kansanedustaja-huolestui-jihadistien-tapaturmasuojasta/
http://www.halla-aho.com/scripta/vaalitulosten_tutkailua.html
Halla-aho: Oulun oli ainoa vaalipiiri, josta perussuomalaiset menettivät paikan. Jatkokaudelle valittiin Pirkko Mattila (6577 < 3947), Olli Immonen (4875 < 6419) ja Ville Vähämäki (3799 < 5534). Eduskunnasta putosi Pentti Kettunen (1806 < 3990). Opettavainen esimerkki siitä, että menestystä saavutetaan joukkuepelillä, ei omia kampittamalla - juhlatjatkuu
taas sauna lämpiää ja parasta wsop pöydäss
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j492288- 262023
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271485Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!161414- 1211361
- 181055
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71954Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut107904Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad78876Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333863