Punalinjan häviöön, eli Sdp:n ja vasemmistoliiton heikkenevään kannatukseen vaaleista toiseen on selkeät syyt.
Maailma on muuttunut ja toisekseen toimiminen ennemmin nimenomaisen kannattajakuntansa haitaksi kuin hyödyksi on jälkeenjäänen toiminnan ohella aivan varmasti syy pitkään jatkuneisiin ongelmiin. Ehkä Sdp suurien ikäluokkien jäädessä pois työelämästä tai kuollessa on kutistunut joko pienpuolueeksi tai lakkaa olemasta?
Mutta kolmatta vaalikautta (siis 12 vuotta) syöksyssä olleen Sdp:n jonnekin viime vuosisadalle 1970-luvulle jääneet toimintamallit, mantrat ja argumentit maailmassa, joka on muuttunut noista ajoista aikoja sitten, ei vaan millään pure. Ja Sdp verojen ainaisena korottelupuolueena on asialtaan ennemmin työntekijöiden vihapuolue kuin alkuperäiseltä ajatukseltaan työntekijöiden etupuolue.
Suomen kokonaisveroaste on http://www.novasigma.com/wp-content/uploads/2014/03/Suomen-veroaste.png on korkein maailmassa; toisin sanoen taloustieteellisesti oikea termi julkisen talouden ja verosteen ollessa yli 50% on SOSIALISMI. Sdp:n ajama verojen korottelutie on kuljettu aikaa sitten loppuun, sen aiheuttamat tuhot on nähty Suomessa jo pitkään. Ja jos ei joku historiasta ole kyseisen talousmallin ongelmia huomannut, voi mennä kokeilemaan elämää vaikka Pohjois-Koreassa?
Kun samaan aikaan Suomessa palkan ostovoima on Euroopan alhaisimpia, eli sillä verojen jälkeen käteen jäävällä rahalla saa kaikkein vähiten, vrt. kuva http://tiedostot.taloussanomat.fi/files/panorama_PalkkaOstovoima.jpg On siis kylmä tosiasia, että erityisesti Sdp:n maassamme ajama malli ei toimi. Masokistihan joku on, jos heitä kannattaa!
Suomessa koko verotaakka on pääasiassa työntekijöiden harteilla, joita työttömyyden lisääntyessä sekä väestön ikääntyessä on koko ajan vähemmän. Kun samaan aikaan yritysten ja vaikkapa suurmaanomistajien verotaakkaa on kevennetty 1990-luvulta saakka (kiinteällä prosentilla pääomavero ja verovapaus tiettyyn summaan saakka); kiinteistöverovapaus metsätalousmaan ja peltomaan omistajille, korkeat yritys- ja maataloustuet; jossain vaiheessa kapea veropohja kostautuu verojen korottelua ja julkisen sektorin lisäkasvattamista ajavalle puolueelle. Työn tekijöiden verorasite, tuloverorasite (josta maksetaan niin yritystuet kuin maataloustuetkin) on nimenomaisesti Sdp:n toimien takia kohonnut liian korkeaksi, kun suurien ikäluokkien muuttuessa raihnaisiksi ja sairaiksi samalla nousevat koko ajan yhteiskunnan menot...
Sdp on ollut meillä paljon hallitusvastuussa, eikä ole kyennyt korjaamaan vaan ennemmin pahentamaan tilannetta. Ja se, että puolueen aktiiveista suuri osa on ajanut verojen korottelua eikä vastuussa ollessan ole kyennyt tekemään mitään korjausliikkeitä, on aikaansaanut katastrofin. Ongelmat ovat siis itse aikaansaatuja.
Syy vasemmiston vaalihäviöön on itse aikaansaatu
8
1589
Vastaukset 8
- Luihuvelhonoitaakka
Lipponen ja Urpilainen pilasivat sdp. Arhinmäki vasemmiston.
- sssdd
Arhinmäki on kyllä puoluekentän huonoin puheenjohtaja. Pistäisivät vaikka Li Andersonin tilalle.
- Kelkkamäki
Lopetin SDP:n äänestämisen 8 vuotta sitten, puolue oli jo silloin kuin "vanha väsynyt mies" eli näköalatonta puuhastelua menneitä muistellen, kaikki vähänkään uudistumiseen viittaava oli kuin myrkkyä jo silloin, samojen mantrojen jankkaaminen jatkuvasti etc.
Näissä vaaleissa sivusta seuranneena alkaa vasemmiston osalta näyttämään siltä kuin happi olisi loppumassa, täysin hengetöntä pihinää koko kampanja.
Vasemmistopuolueilla on vielä mahdollisuus pelastusrenkaaseen jos joku keksii etsiä ovea 2000 luvulle, no toki se ovi pitäisi uskaltaa myös avata ja astua sisään. - Halla-ahon_äänestäjä
PERUSSUOMI ISKI SDP:N YTIMEEN SATAKUNTAAN, suurin puolue
Perussuomalaiset Eetu Salinin viitoittamaa tietä ""Järjestäytykää saatanat, niin saatte joukkovoimalla asianne ajetuksi "" (Eetu Salin, suutari, Porin Satakunnan kansankeittiön pitäjä, kansanedustaja)
Perussuomalaisten uudeksi kansanedustajaksi valittiin Satakunnan vaalipiiristä Laura Huhtasaari, joka sai 9254 äänen saaliin ja PERUSSUOMI sai äänistä 25 prosenttia. Toinen Perussuomen kansanedustaja uusi pestinsä Ari Jalonen 5741 tukijaa. Satakunnan ykköspuolue
SUOMALAINEN SANKARI EETU SALIN TOIMI PORISSA, SATAKUNNASSA
SIELLÄ ON TEHTY HISTORIAA, TOSIN KOKOUS PIDETTIIN HÄMEESSÄ ELI FORSSASSA 1903. Nimittäin luotiin SUOMEN HYVINVOINTIVALTION PERUSTEET, joita Perussuomalaiset puolustavat
Symbolisesti NÄISSÄ VAALEISSA 2015 suurimman tappion kärsi ykköspuolue SDP. Satakunta on ollut Suomen sosiaalidemokraattisimpia maakuntia, mutta nyt ne menettivät ykköspuolueen paikkansa TYÖTÄTEKEVIEN PUOLUEELLE PERUSSUOMALAISET
Rämettyneitä viranmetsästäjädemareita ei auttanut, että porilainen Krista OPETTAJAVIRKOJENKÄHMIJÄ Kiuru oli ministerinä ehdokkaana Satakunnassa
http://yle.fi/uutiset/kokoomus_suurin_haviaja_satakunnassa__vain_yksi_kansanedustaja/7939103 - Muutos-nyt
SDP-puolue on ajanut ainoastaan julkisen sektorin kasvattamista. Hyvä veli- ja hyvä sisko-systeemillä on järjestetty hyviä työpaikkoja tutulle. Nepotismi on myös kukoistanut. Toivon todella, että sdp:tä ei ole enää seuraavien vaalien jälkeen, puolue joutaa historiaan.
On alettava purkaa tätä hullua julkista sektoria. Jokapaikassa on niin paljon henkilökuntaa, että päät kolisevat yhteen. Juoruamiseen ja omien asioiden hoitamiseen käytetään työaika ja oikeista töistä ei ole tietoakaan. - niinsuloinen
Yks vasuri vastaa kymmentä porvarii, turkulainen misu pistää tuulemaan!
- buuteli
Ei menestynyt kokoomuksen käsikassarana, vaikka rähmällään yritti!
Suomi verottaa raskaasti työtä, mutta kevyesti pääomatuloja. EU-maiden välisessä vertailussa verotamme työn lisäksi myös kulutusta muita EU-maita rankemmin. Mutta kiristämisen varaa olisi paljonkin juuri pääomatulojen verotuksessa. Näin voitaisiin työn verotusta vähentää.
Yliaktuaarin selvtys: http://www.ollisavela.fi/M26.pdf
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 39665
- 91654
Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s32599Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.16578Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?38547Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?49511Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?63506- 34502
- 63491
- 68479