Ei enää ikinä Soneraa ja puhelinliittymä vaihtoon

erere

Määräaikainen nettisopimus oli päättymässä ja reilu viikkoa ennen soitin, että irtisanon liittymän. Pakottivat kuitenkin, että sopimus jatkuu vielä kaksi viikkoa puhelusta ja jatkuu siis toistaiseksi voimassa olevana. Ei muka kerkeä viikossa. No maagisesti olivat kuitenkin minuutilleen tasan 2 viikkoa puhelusta katkaisseet liittymän, veloittivat tietenkin koko päivästä. Varmasti olisivat pystyneet katkaisemaan liittymän vaikka seuraavana päivänä.

Paras oli se, että veloittivat viikon ajalta toistaiseksi voimassa olevaa sopimusta korottettua hintaa. Laskussakin luki aiemmin, että määräaikaisen jälkeen hinta on sen hetkisen hinnaston normaalihinta. Nyt Sonera halusi viedä asiakkaalta viimeisetkin eurot hatusta vedetyllä hinnalla.

No puheluhan maksoi sitten 5,4 euroa, että pääsi edes eroon puljusta. Netin kautta voi kyllä ottaa liittymiä mutta ero on tehty vaikeaksi.

Lisäksi suutuksissaan kehtasivat veloittaa sentin päivän myöhästyneestä laskusta, vaikka vuosien varrella on ollut montakin päivää myöhästyneitä laskuja eikä mitään. Tai mikään muukaan firma ole moisesta kehdannut valittaa. Lisäksi kun lasku tulee vain sähköpostiin enkä ole mikään suuri sähköpostin käyttäjä niin sinnehän ne hukkuu.

6

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SeleneE

      Noissa liittymissä taitaa kaikilla tai ainakin monella operaattorilla/yrityksellä olla se kahden viikon irtisanomisaika. Meni se sitten yli määräaikaisuuden tai ei. Josse menee määräaikaisuuden yli niin luonnollisestihan yritykset laskuttavat sillä hinnastolla mikä kulloinkin on voimassa.
      Kurkkasin Soneran sivuilta ehtoja (http://bit.ly/1DXJUMZ) ja siellä se näyttää tekstin muodossa myös seisovan, kahden viikon irtisanomisaika.

      • erere

        Joo mutta pointti olikin se, että on laskutettu sellaisella hinnastolla jota ei ole olemassakaan. Ja kahden viikon keinotekoinen irtisanomisaika on osaksi siksi, että päästään hyödyntämään tälläistä "hinnastoa" Tietävät, että moni määräaikaisen päättyessä vaihtaa liittymää tarjouksen perässä. Saavat vielä pari viikkoa laskuttaa ihmisiä ja vielä hinnastolla, josta ei ole sovittu. Luottavat, ettei moni välitä tai jaksa etsiä sitä oikeaa hinnastoa, millä pitäisi veloittaa. Kymmeniä tuhansia sopimuksia niin tällä tehdään suuret voitot.


      • AmandaX

      • ereer
        AmandaX kirjoitti:

        Eikös operaattoreiden laskuissa oo aina se määriksen päättymispäivä? Siitähän sen voi helposti kattoa ja irtisanoa sitten ajoissa. Tuskin yritykset siihen kuitenkaan "luottaa", ettei kukaan jaksa kaivaa hinnastoa, koska siitähän ne hinnat näkee. Eli eiköhän tuokin hinnasto ole olemassa ;) Ja tuosta "keinotekosesta" irtisanomisajasta -> http://www.kkv.fi/Tietoa-ja-ohjeita/Ostaminen-myyminen-ja-sopimukset/puhelin--ja-laajakaistaliittymat/liittymasopimuksen-kesto-ja-irtisanominen/ .

        "Tuskin yritykset siihen kuitenkaan "luottaa", ettei kukaan jaksa kaivaa hinnastoa, koska siitähän ne hinnat näkee. Eli eiköhän tuokin hinnasto ole olemassa ;)"

        Kyllä Soneran sivuilta lukee heidän normaalihintansa, mutta he yrittävätkin veloittaa tätä normaalihintaa korkeampaa hintaa, mitä ei taasen löydy sivuilta.

        Hinnaston löytämiseksi pitää kaivaa saatavuus omaan osoitteeseen ja olla ottamassa tavallaan uutta liittymää. Sieltä pitää etsiä sitten tarjoushintojen alta normaalihinnat. Hintahan voi vaihdella osoitteen mukaan, siksi mitään helposti löytävää kiinteää hinnastoa ei ole. Moni ei jaksa kaivaa sitä ja maksavat loppulaskunsa mukisematta.

        Ja antamasi linkki ei liity siihen mitä yritin sanoa. Teknisesti irtisanomisajan ei tarvitsisi olla niin pitkä.


    • mistä_näkee_muka

      Sonera ei lähetä laskuja, vaan sähköpostiin tulee vain tilinumero, viitenumero ja summa. Ei tuota kyllä näe mistään!

      • Asko_Halli

        Saamasi sähköpostilaskuviesti sisältää linkin, jota klikkaamalla avautuu lasku paperilaskun näköisenä pdf-muodossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2926
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      57
      2326
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2007
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1733
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      112
      1681
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      58
      1232
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe