Ei lisätyöpaikkoja Äänekosken sellutehtaalle

Metsä Groupin Äänekosken uuden tehtaan rakentaminen on hieno asia, vaikka se ei tuokaan tehtaalle yhtään uutta työpaikkaa. Vanha tehdas puretaan ja sen 200 työntekijää siirtyy uuteen tehtaaseen. Välilisiä työpaikkoja toki tulee puunkorjuun ja -kuljetusten takia.

Uusi tehdas on nimetty biotuotetehtaaksi, mutta sellutehdas se oikeasti on, koska lähes kaikki raha tulee sellun myynnistä. Neljänneksen Metsä Groupista omistaa japanilainen Itochu Corporation.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

No mutta sehän on sinänsä todella hyvä asia, jos tehtaan kaikki työntekijät saavat pitää hommansa! Toki sitä toivoo, että lisääkin palkattais, mutta ainahan siellä on kesätyöntekijöiden tarvetta. Jokatapauksessa ehdottomasti loistojuttu koko Ääneseudulle!

Äänestä

Metsänomistajillehan se on hyvä juttu. On lähellä tehdas, joka nielee puuta ja pitää puun hintaa yllä. Monesti toitotetaan vain niistä työpaikoista, mutta nyt juuri metsänomistajilla mahdollisuus tehdä tiliä sekä halukkuutta myydä puuta mikä tietenkin tuo rahaa metsänomistajien taskuun, mutta tuo verotuloja sekä myyntituloina että koko korjuuketju jauhaa rahaa ja maksaa veroja aivan oikeasta työstä ja tekemisestä eikä tätä työtä enää viedä palmupuuviljelmille.

Äänestä

Uusi tehdas on hieno juttu Äänekoskelle ja laajemmaltikin. Toisaalta uskon, että Äänekosken päättäjät "sössivät" omalta osaltaan mahdollisuutensa siten, että kaupungin vaikeudet tulevat jatkumaan.
Metsäteollisuus tuhansine työpaikkoineen ja korkeine palkkatasoineen on ollut vuosikymmeniä tuomassa hyvinvointia paikkakunnalle. Silti kaupunki on mm. lähes kriisikunta ja huipputyöttömyys vallitsee. Huonommin ei asioita olisi voinut hoitaa. Mistä se osaaminen nytkään löytyisi? Vastuulliset?

Äänestä

Onhan keskisuomalaisessa laskettu montako metsäkonekuljettajaa tarvitaan lisää sekä miten paljon täytyy ottaa autoja lisää puutavaranajoon. Sekä tietenkin rakennusaikana kaikenlainen vilske myös paikkakunnalla koska tuskin virolaiset rakennusmiehet alipalkoilla pykäävät tehtaan pystyyn.

Eikä tehtaan tuoma rahan edes tarvitse näkyä kaupungin kassassa eikä kaupunkia rikastaa, vaan näkyä asukkaiden hyvinvoinnissa että heillä työtä, voivat rakentaa taloja sekä palkkarahaa millä mällätä. Ei ole mitään väliä vaikkei kaupungilla ole rahaa pummeille jaettavaksi.

Äänestä

Miksi kaupungin tarvitsisi rikastua tehtaan vuoksi, vaan riittää kun se pystyy tuottamaan palveluja tehtaan työläisille ja heidän lapsilleen. Aivan hyvä jos niukkuutta siten että joudutaan kaikenlaisten homppeleiden tukemisesta säästämään ja pulien juomarahoista.

Paperityöläisillä kun on rahaa millä mällätä, varma työpaikka, hyvät edut sekä voivat rakentaa näyttävät talot ja ajaa hienoilla autoilla niin se riittää. Hehän se työn tekevät ja heidän tulee ensisijaisesti nauttia työnsä hedelmistä ja sitten vasta kaikkien muiden siipeilijöiden.

Äänestä

Eipä moni taida tietää että metsägroup on isoin kuppaaja joka on tuhonnut puolen suomen edestä sademetsiä amatsooneilta, ite repi rahat ja jätti tuhoutuneen maan paikallisille palkkana, muistakaapa se kun tuo paskalaitos tulee seudullenne.

Äänestä
  • Juuri siksi nyt perustetaan tehtaita taasen Suomeen kun nuo sademetsäbisnekset eivät olleetkaan niin loistavia kuin mitä paperilla näytti tai jos vielä ovat, niin uusia uhkakuvia nousee koko ajan sitä vastaan aivan kuin kävi palmuöljylle, jonka piti olla niin biotuote, mutta josta tuli melkein kirosana.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


taaltapesee kirjoitti:

Metsä Groupin Äänekosken uuden tehtaan rakentaminen on hieno asia, vaikka se ei tuokaan tehtaalle yhtään uutta työpaikkaa. Vanha tehdas puretaan ja sen 200 työntekijää siirtyy uuteen tehtaaseen. Välilisiä työpaikkoja toki tulee puunkorjuun ja -kuljetusten takia.

Uusi tehdas on nimetty biotuotetehtaaksi, mutta sellutehdas se oikeasti on, koska lähes kaikki raha tulee sellun myynnistä. Neljänneksen Metsä Groupista omistaa japanilainen Itochu Corporation.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu