Vasureissa piileekin älymystö

kirjailija-ohjaaja Pirkko Saisio.

"Minusta tuntuu, että vihreät ja vasemmisto jakavat keskenään älymystön, kulttuuriväen, tutkijat ja yliopistoväen", hän sanoo.

Saisiosta tuntuu, ettei vasemmistopuolueissa edes ole enää kovin paljon duunariehdokkaita, vaan niistä on tulossa selvästi älymystöpuolueita.

Saisio liputtaa monen muun taiteentekijän tapaan punavihreiden arvojen puolesta.
17<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Ilmankos eivät tiedä käytännön asioista mitään.

Äänestä

Saisiokin sen sanoo... vasurihinttarit on porvaripuolue! Duunareita ei enää ole, ainoastaan tulevia porvareita Nalle Wahlroosin tapaan!

Äänestä

Onko älymystö sinusta siis porvareita ja tyhmät duunareita? Ilmankos persut mainostaa olevan duunaripuolue se on tyhmille tehtyä valehtelua. Saisio on oikeassa, duunarit haluaa potkia itseään perseelle.

Äänestä
  • "Älymystö" on itseään parempina ihmisinä pitäviä... ilman mitään perustetta! Meinaatko että yliopistosta siirrytään valmistuttuaan duunariksi... eiköhän ne porvarihommiin sieltä pyri!
    Duunari ei todellakaan ole tyhmä, vaan maalaisjärkeä käyttävä ja kuplan ulkopuolella elävä!
    Suomalaiset antoi näissä vaaleissa tukensa suomalaiselle maalaisjärjelle ja perinteisille arvoille!

    Äänestä

  • Vihervasurihinttarit kirjoitti:

    "Älymystö" on itseään parempina ihmisinä pitäviä... ilman mitään perustetta! Meinaatko että yliopistosta siirrytään valmistuttuaan duunariksi... eiköhän ne porvarihommiin sieltä pyri!
    Duunari ei todellakaan ole tyhmä, vaan maalaisjärkeä käyttävä ja kuplan ulkopuolella elävä!
    Suomalaiset antoi näissä vaaleissa tukensa suomalaiselle maalaisjärjelle ja perinteisille arvoille!

    Eli vihreille ja rkp:lle.

    Äänestä

  • Vasemmisto on kutistunut pelkäksi alaviitteeksi. Mitään ideologista kamppailua ei ole".

    Saision kanssa eri mieltä: "Ei ole tapahtumassa kahtiajakoa vaan täydellinen yhdenmukaistuminen. Yhtäkkiä politiikka on vain yksi iso porvari." Viittaan filosofi Francis Fukuyaman tunnettuun ajatukseen "historian lopusta".

    "Politiikan loppu on seuraavana vuorossa. Viimeistä vasemmistolaista etsitään jo kiivaasti."

    Äänestä

  • Saisoit_ym_se_on_Veks kirjoitti:

    Vasemmisto on kutistunut pelkäksi alaviitteeksi. Mitään ideologista kamppailua ei ole".

    Saision kanssa eri mieltä: "Ei ole tapahtumassa kahtiajakoa vaan täydellinen yhdenmukaistuminen. Yhtäkkiä politiikka on vain yksi iso porvari." Viittaan filosofi Francis Fukuyaman tunnettuun ajatukseen "historian lopusta".

    "Politiikan loppu on seuraavana vuorossa. Viimeistä vasemmistolaista etsitään jo kiivaasti."

    Heh,sitä on povattu jo satoja vuosia ja aina vasemmisto on noussut. Feeniks linnun lailla.

    Äänestä

Näiltä ns. "älymystön" edustajilta tulee älyttömimmät kommentit.

Äänestä
  • Juuri noin!

    Äänestä

Punaviherstalinistit ovat suomalaisen yhteiskunnan syöpä! Edistyksellistä kaiken järkevän taloudellisen toiminnan tuhoamista! Johtuneeko geenivirheestä??

Äänestä

Suomesta puuttuu todellinen älymystö. Täällä on pieni kansa ja pienet sisäänpäin lämpiävät piirit. Pirkko Saision kommentti vain korostaa sitä kuinka degeneroitunutta ja sisäsiittoista kulttuuripuolen tuohukin on nykyään. Boxin ulkopuolinen ajattelu ei synny sillä että tuntee tietyt vaikuttajat. Pitää kyetä näkemään osapuolten näkemyksien yli. Nousta korkeammalle . Napata teesi ja antiteesi. Luoda synteesi. Ei onnistu tältä "älymystöltä" ei.

Äänestä

Alkavatko vihervasurit 1960-luvun stalinistien tavoin korottaa itsensä edistyksellisten voimien etujoukoksi "älymystöksi" yhdessä RKP:n kulttuuria kantavien voimien kanssa johtajinaan Andersson ja Koivulaakso. Ja erimieltä olevien harhaanjohdettujen toiminta pitää estää väkivalloin joukkovoimalla.

Äänestä

Voiko olla alhaisempaa oliota maan päällä kuin on "kulttuuripersoona"?

Äänestä
  • Voi rasisti,reppana persu..

    Äänestä

Luokkasotaa ja yleensä sotaa ihannoivat kulttuuriväki ovat Suomen tuho. Luulevat jotenkin olevansa ylempänä muita. Me ei tarvita tällaista kultturellia ilmapiiriä. Lopetetaan teattereissa ja muissa kuljauksissa käynti. Josko ne oppisivat nöyryyttä!!

Äänestä

SAISIO ON TEATTERIKOULUN KÄYNYT JUNTTI TURKKA JA PASSI JURVIAISEN SEKOAJALTA, SEKÄ TUUKO JORKKA ETTÄ PASSI OVAT KOVIN HILJAA TÄNÄÄN


UUDELLAMAALLA VIHREIDEN PÄÄEHDOKAS ON TANSSIJA TOIVOLA JA HELSINGISSÄ YLIOPPILAS HAAVISTO, taas Hakkaraisen puolueella Perussuomella on Uudellamaalla vaaleissa ehdokkaana neljä tohtoria, tiede on sentään inhimillisen kulttuurin ydin ja suurin saavutus. Kommunistien kulttuurinen puoluejohtaja on ainoa koulujakäymätön puoluejohtaja Antti Jurhinmäki

Seuraavat Perussuomen kansanedustajat ovat menestyneitä sillä tavalla, että heidän äänimääränsä KASVOI ensimmäisen edustajakauden jälkeen ja huomatkaa, että Teuvo Hakkaraisen äänimäärä kasvoi

http://www.halla-aho.com/scripta/vaalitulosten_tutkailua.html

Tom Packalén, Mika Raatikainen, Jussi Niinistö, Mika Niikko, Pirkko Ruohonen-Lerner, Arja Juvonen, Maria Lohela, Anne Louhelainen, Martti Mölsä, Jari Lindström, Juha Eerola, Kaj Turunen, Kimmo Kivelä, Vesa-Matti Saarakkala, Maria Tolppanen, Teuvo Hakkarainen, Pirkko Mattila ja Hanna Mäntylä

PERUSSUOMEN 26 uudelleen valittua:

Juho Eerola, Kike Elomaa, Teuvo Hakkarainen, Reijo Hongisto, Olli Immonen, Ari Jalonen, Arja Juvonen, Kimmo Kivelä, Jari Lindström, Maria Lohela, Anne Louhelainen, Pirkko Mattila, Lea Mäkipää, Hanna Mäntylä, Matti Mölsä, Mika Niikko, Jussi Niinistö, Pentti Oinonen, Tom Packalén, Mika Raatikainen, Pirkko Ruohonen-Lerner, Vesa-Matti Saarakkala, Timo Soini, Maria Tolppanen, Kaj Turunen ja Ville Vähämäki

PERUSSUOMEN 12 uutta:

Simon Elo, Tiina Elovaara, Laura Huhtasaari, Toimi Kankaanniemi, Kari Kulmala, Rami Lehto, Jani Mäkelä, Jari Ronkainen, Veera Ruoho, Sami Savio, Ville Tavio ja Sampo Terho

JA TOSTA SE ALKAA (Väinö Linna Pohjantähti 1.)

Äänestä

onko se se kahella jalalla kävelevä banda karhu

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Taistolais_lorinaa kirjoitti:

kirjailija-ohjaaja Pirkko Saisio.

"Minusta tuntuu, että vihreät ja vasemmisto jakavat keskenään älymystön, kulttuuriväen, tutkijat ja yliopistoväen", hän sanoo.

Saisiosta tuntuu, ettei vasemmistopuolueissa edes ole enää kovin paljon duunariehdokkaita, vaan niistä on tulossa selvästi älymystöpuolueita.

Saisio liputtaa monen muun taiteentekijän tapaan punavihreiden arvojen puolesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu