Lazarus 1.4 on julkaistu
http://forum.lazarus.freepascal.org/index.php/topic,28126.0.html
Lazarus 1.4
10
112
Vastaukset
- ex-delphisti
Linkki:
http://wiki.lazarus.freepascal.org/Lazarus_1.4.0_release_notes Näköjään rikkoo yhteensopivuuksia.
Lazaruksessa on selvästikin varminta käyttää alustana Debiania ja sitä versiota Lazaruksesta mikä Debianissa sattuu olemaan. Saa sitten stabiiliksi aina muutamaksi vuodeksi kerrallaan.
Voi olla kyllä hyvä idea alkaa kehittämään Debian testingillä kun se on jo varsin vakaa ja sitten pidättäytyä stablessa.- lazarus_1.4.2
Lazarus 1.4.2 on julkaistu.
Tosin tällä hetkellä
http://sourceforge.net/projects/lazarus/files/
ei oikein toimi.
Mutta käyttämällä vaihtoehtoisia latauspaikkoa se löytyy
http://forum.lazarus.freepascal.org/index.php/topic,29060.0.htmlParempi vaan asentaa Debian 8 ja klikata sieltä se Lazarus mikä sattuu olemaan tarjolla. Se pysyy vakaana vuosia.
- susijaava
Joko siellä on versio 1 vai vielä joku 0.9?
susijaava kirjoitti:
Joko siellä on versio 1 vai vielä joku 0.9?
lazarus-1.2.4
Stable päivittyi 3kk sitten. Ja olihan tuo jo testingissä jäädytettynä marraskuussa.
Katsos kun Debianissa pidetään hommat vakaana ettei tarvitse muutaman kuukauden välein paskoa rikki omia projekteja. Hommat vaan toimii kuten pitääkin.
Eli sitä sitten parin vuoden välein kun tulee uusi stable niin voi aloittaa tekemään migraatiot vanhoille projekteille. Jokainen stable kuitenkin sellaiset 5v vakaana.
- K4_display
Harmi kun Lazarus ei handlaa oikein hyvin HiDPI asetusta, eli jos on 4K näyttö ja skaalaus käytössä, myös itse Lazaruksen käyttöliittymä osaa osaksi skaalauksen, esim fonttien osalta, mutta kuvakkeet on kirpun kokosia ja editorin fontti pitää käsin muuttaa isommaksi.
Sitten vaatii jotain extrasäätöä että sillä tehdyn softan saa oikein skaalatuksi tämmöisessä tilanteessa.
Tämä johtuu varmaan Lazaruksen taustasta, kun se on open source "Delphi", ja Delphi on sieltä 1990-luvun Windows maailmasta?
Miksi ei voisi olla vaikka käytössä "virtuaaliset pixelit", joiden koko ei ole 1:1 oikeiden pixeleiden koko vaan saalattu, jos formin koko asetetaan 640x480 "pixeliä", se olisi oikeesti HiDPI asetuksella 1280x960 pikseliä ja kaikki formille asetetut elementit samoin.https://en.wikipedia.org/wiki/Lazarus_(IDE)#/media/File:Lazarus_architecture.svg
Veikkaisin, että homma toimii ihan hyvin GTK , Qt ja Cocoa rajapinnoilla mutta voin olla väärässä. Karua olisi jos tuo olisi tehty niin typerästi, että menee edelleen Win32:n rajoitteilla mutta jos on niin sehän vaan kertoo sitä, että tuolla on vain tarkoitus tekohengittää vanhaa Delphikoodia eikä tehdä uutta.
Windowsissahan ne skaalattavat käyttöliittymät on tehty ikuisuuden .NET, Silverlight, HTML5 ja WinRT rajapinnoilla mutta Lazarus ei niistä tajua mitään.- 4K_display
M-Kar kirjoitti:
https://en.wikipedia.org/wiki/Lazarus_(IDE)#/media/File:Lazarus_architecture.svg
Veikkaisin, että homma toimii ihan hyvin GTK , Qt ja Cocoa rajapinnoilla mutta voin olla väärässä. Karua olisi jos tuo olisi tehty niin typerästi, että menee edelleen Win32:n rajoitteilla mutta jos on niin sehän vaan kertoo sitä, että tuolla on vain tarkoitus tekohengittää vanhaa Delphikoodia eikä tehdä uutta.
Windowsissahan ne skaalattavat käyttöliittymät on tehty ikuisuuden .NET, Silverlight, HTML5 ja WinRT rajapinnoilla mutta Lazarus ei niistä tajua mitään.Kun oli hommaamassa tätä 4K-näyttöä, luin eri keskustelufoorumeilla että ei edes Windows suoriudu täysin hyvin tästä skaalauksesta, ainakaan Win 7 ja vanhemmat.
Kokeilin Glade:lla, eli Gtk käyttöliittymän tekoon suunniteltu sovellus ja sillä tehty käyttöliittymä kyllä skaalautuu ihan oikein, samoin käyttiksen tasolla (Mint Cinnamon) kaikki skaalautuu kyllä oikein hyvin, mutta joku vanhempi sovellus ja tämä Lazarus sekoilee, Lazaruksen kuvakkeilla tarkoitin niitä komponentti-palettien painikkeita.
Toki nämä 4K-näytöt ei ole vielä mainstreamia, mutta kehitys etenee ja jos olisi saatavilla jokin 8K näyttö, tuo Lazarus 1.4.2 olisi täysin käyttökelvoton. Kannattaisi Lazarus-teamin pikaisesti fiksata tämä asia kuntoon. 4K_display kirjoitti:
Kun oli hommaamassa tätä 4K-näyttöä, luin eri keskustelufoorumeilla että ei edes Windows suoriudu täysin hyvin tästä skaalauksesta, ainakaan Win 7 ja vanhemmat.
Kokeilin Glade:lla, eli Gtk käyttöliittymän tekoon suunniteltu sovellus ja sillä tehty käyttöliittymä kyllä skaalautuu ihan oikein, samoin käyttiksen tasolla (Mint Cinnamon) kaikki skaalautuu kyllä oikein hyvin, mutta joku vanhempi sovellus ja tämä Lazarus sekoilee, Lazaruksen kuvakkeilla tarkoitin niitä komponentti-palettien painikkeita.
Toki nämä 4K-näytöt ei ole vielä mainstreamia, mutta kehitys etenee ja jos olisi saatavilla jokin 8K näyttö, tuo Lazarus 1.4.2 olisi täysin käyttökelvoton. Kannattaisi Lazarus-teamin pikaisesti fiksata tämä asia kuntoon.Siis kyllä se skaalaus hoidettiin kuntoon jo Windows Vistassa, .NET 3.0:n myötä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst9110670- 2474586
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1633943Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1713454PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija723262Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,733046Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58322782Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i272340Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.651776Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas
Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt1641510