Uusi talli ja koulutettava suokki...

Emppu00

Äitini sanoi, että kysyi naapuriltamme&jostaa aluejutusta niin meille sais rakentaa tallin. Pohjapiirroksia on monia, mutta hankimme 4 karsinan tallin. Äiti sanoi, että hän hankkii minulle ponin ja en saa edes rotua tietää... No äiti oli löytäny jostain suokkivarsan (syn. 2014), mutta pitäisi itse kasvattaa... Olen kouluttanut aasivarsaa 2vuotta ja tein loppukoulutuksen serkkuni shettikselle (2012-2014). 2012 poni oli 3. ONNISTUISINKO SUOKIN KOULUTUKSESSA? Olen 14/00 ikäinen.

Kiitos vastanneille :)

3

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muutama tarkentava kysymys, ei missään tärkeysjärjestyksessä.

      Mitä tarkoittaa "kouluttanut aasivarsaa"? Koulutuksen voi käsittää monella tavalla. Tarkoitatko yleistä tapakasvatusta, esim sitä miten kuljetaan nätisti riimussa tai annetaan nostaa kavioita yms, vai ratsukoulutusta, vai molempia?

      Mitä tarkoittaa "loppukoulutus shettikselle" joka ilmeisesti oli siinä vaiheessa n. 3v, eli liian nuori. Ponivarsaa ei pitäisi edes alkaa kouluttaa ratsuksi alle kolmevuotiaana, mieluummin vasta nelivuotiaana. Eli täsmennäpä sitäkin.

      Tarkoitus ei ole loukata, mutta olet niin nuori, että on vaikea uskoa, että osaisit kouluttaa varsoja ihan itsenäisesti. En väitä, että se olisi mahdotonta, mutta vaikea silti uskoa. Saitko apua? Ja saatko uudenkin varsan kanssa, jos päädytte sen ostamaan? Tarkoitan siis todella osaavaa apua (en esim kivaa koulukaveria), niin että jos jokin menee pieleen, sinulla on apunasi joku joka tietää mitä tehdä.

      Sanoit, että äitisi aikoo hankkia sinulle hevosen, käytännössä kertomatta sinulle millainen se edes on. Etkö siis pääse itse valitsemaan itsellesi mieleisintä hevosta? Jos näin on, koko hommassa ei ole mitään järkeä. Hevonen tulee sinulle, joten sinun pitäisi ehdottomasti olla itse mukana sitä valitsemassa. Entä jos et pidäkään siitä minkä äitisi valitsee? Se mitä hän pitää hyvänä, ei välttämättä ole sitä sinun mielestäsi. Ja onko äidilläsi kokemusta hevosista? Osaako hän arvioida hevosta muutenkin kuin ulkonäön mukaan?

      Ensihevosen kanssa tulee lähes poikkeuksetta vaikeuksia vaikka olisi kokenutkin omistaja, joten on todellakin syytä varmistaa että osaavaa apua on aina saatavilla kun sitä tarvitsee, ja tästä syystä ensimmäistä hevosta ei yleensä kannata ottaa heti omaan talliin, vaan jokin yleinen talli olisi parempi vaihtoehto siihen asti, että yhteiselo pääsee kunnolla alkuun.

      Minä en henk koht pidä suurtakaan porua siitä onko hevonen yksin vai ei, mutta monet tekevät suuren numeron siitä, ettei hevosta saa pitää yksin koska se on laumaeläin. Miten sen asian laita on?

      Sen tiedon valossa mitä kerroit, tuo teidän suunnitelmanne ei suoraan sanottuna kuulosta ollenkaan hyvältä oikeastaan missään mielessä, mutta katsoptaan miltä alkaa vaikuttaa sitten kun kerrot enemmän taustoistanne ja suunnitelmistanne.

    • mörrinkäinen

      Samat kysymykset heräsivät minunkin mielessäni. Mietin myös, onko teillä siellä tarpeeksi tilaa hevosen tarhalle ja laitumelle? Yksi hehtaari peltoa tai niittyä ei riitä laitumeksi, ei ainakaan kuivana kesänä jolloin heinä kasvaa hitaasti. Hehtaarin kokoinen laidun on syöty tyhjäksi viimeistään parissa kuukaudessa, sen jälkeen se ei ole tilavaa tarhaa kummempi. Entä kenttä? Koulutettavan hevosen kanssa kunnollinen kenttä on turvallisempi kuin ruohopohjainen pelto joka käy sadekelillä liukkaaksi.

      Minustakaan ei ole järkevää ottaa varsaa, vaan aikuinen valmiiksi heC-heB tasolle koulutettu hevonen olisi paljon parempi, ikähaarukka ostovaiheessa n. 8-12v.

    • hevosenomistava

      Olisi ehkä varmaan ollut viisaampi ostaa koulutettu suomenhevonen, eikä varsaa. Miten aikoisit kouluttaa sen? Se vie aikaa ja taitoa, jos sen haluaa ratsuksi vielä joskus. Aasien koulutus ei ole oikeaa koulutusta ja sitä paitsi suomenhevonen on paljon isompi kuin aasi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      3225
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1849
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      147
      1799
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      1674
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      77
      1584
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      341
      1500
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      81
      1369
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1268
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1122
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1105
    Aihe