Kyllä ne on veljeksiä !
Puoluekuri mallia 2015
kukasanomitäsaasyödä
5081
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 50
Vanhimmat
Tämä jäi kyydistä edellisestä.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1429766176717.html
Urpilainen hyppy reilusti oikealle vain ja Kok, riveihin.
Eduskuntaan valittiin 34 demaria, joista 62 prosenttia on naisia ja 38 prosenttia miehiä.
Femakko-/ämmäpuolue, kuten monessa eri yhteydessä on viime päivinä tullut ilmi. AY-aika on taakse jäänyttä elämää, enää kukaan ei kuole suomessa nälkään tai jää taivasalle. Ammattiliitoista hyötyy vain niiden johdossa olevat pamput ja perseennuolijat. Tavalliset palkansaajat ovat maksumiehinä ja vastikkeeksi on tarjottu jo vuosia nollalinjaa palkassa, vaikka SDP(SAK) on ollut hallituksessa. Nyt vaaleissa niitetään sitä, mitä on kylvetty vuosia sitten. Duunarimiehet hylänneet puolueen, koska ajanut julkkisnaisten kotkotuksia ja mamutusta.
Nyt ois varkaudessa tuhannen taalan paikka parilla hyvässä nosteessa olevalla demarilla tehdä loikka voittavaan joukkueeseen. Kokoomukselta puuttuu vetonaula varkaudesta. Sekä kedon tilalle tarvitaan uutta täällä varkaudessa persuihin. Oranssiin laumaan ei kannata loikata!! Valitsemalla puolueen oikein, ennen seuraavia kunnalisvaaleja, hyvä äänisaalis sieltä ja eduskuntaan ehdolle, sekä lopulta Matin kanssa edustamaan varkautta neljän vuoden päästä. Timo voi pysyä omiensa joukossa, joukkue alkaa olla sopiva... hehe heh.
Olipa hyvä napsaus tuo kommentti
Jaakko varmaan mielellään vaihtaisikin nyt kokoomukseen. Häntä kun tuo politiikka itsellään ei kiinnosta. Vain pelkkä eteenpäin meno.
Mutta mitenhän mahtaa olla suhteet paikallisen kokoomuksen kanssa?
Taitavat sietää Jaakkoa, mutta pitävät lähinnä sirkustyyppinä. Hankala puoluevaihto Jaakko pojalle.
Kyrpiläinen vaihtakoon kokomukseen.
Oppositio kirkuu kuorossa että rahaa pitäisi syytää lisää Kreikkaan. Ei hyvä päivää mitä porukkaa. Ikuinen oppositio vihervasemmistolle, niin suomi parantuu vuosi-vuodelta.
http://summa.talentum.fi/article/te/uutiset/155540
Persut eivät kedosta halua päästä, koska persuja vaan ei olisi ilman ketoa ;)
Keto on Varkauden jarru persuissa.
Ajat on muuttunut, myös sossujen porukassa. .
Olen ihmetellyt miksi perussuomalaiset eivät täällä meuhkaa, että ovat eduskunnan toiseksi isoin puolue paikkamäärältään 38? Demarit hävisivät nyt valtakunnallisesti, mutta Suhosen tukijoukot suitsuttaa tätä ulos jäännyttä vara pääluottamusmiestään.
vertailukohta löytyy 2011 vaaleista http://www4.vaalikone.fi/eduskuntavaalit2011/tulos/
Ei persujen tai kepun vaalivoitossa ole juhlimisen aihetta.
Vaan koko suomen on syytä kohottaa malja ja juhlia demarien karmaisevaa vaalitappiota. ÄMMÄPUOLUE valuu sille tasolle johon se kuuluu. Hienoa Suomi!!!
Keto oli taas eri mieltä
4.3.2015
Warkauden Lehti
Mielipidekirjoitukset
Warkauden Lehti (17.2.) uutisoi näyttävästi, että Pekka Keto (ps) oli taas eri mieltä kaupunginhallituksen päätöksistä. Otsikko oli sinänsä räväkkä muttei sisältänyt mitään uutisoinnin arvoista. Eri mieltä oleminen kun kuuluu oleellisena osana demokratiaan. Uutisoinnin arvoista on sen sijaan se, mistä ja miksi hän oli eri mieltä. Niistä seuraavassa lyhyesti.
Kaupunginhallituksen kokouksessa 9.2. oli käsittelyssä Kuopion alueen maakunnallisen yhteismarkkinoinnin aiesopinus.
Perussuomalainen valtuustoryhmä perehtyi esitettyyn aiesopimukseen ja päädyimme ehdottamaan sopimuksesta pidättäytymistä sellaisena kuin sitä tehdyssä esityksessä tarjottiin.
Hankkeen todetaan olevan jatkoa Kuopio-Tahko alue -brändihankkeelle (2012–2015). Sen tulokset Varkauden osalta ovat jääneet varsin laihoiksi. Varsinkaan Varkauden seudun matkailulle ei kyseisellä brändillä ole ollut mitään annettavaa. Hankkeen vetäjänä on toiminut Kuopion kaupunki ja se näkyy.
Esimerkiksi brändin nettisivustolla (www.kuopionalue.fi) Varkauden näkyvyys ei vastaa lainkaan panostusten suhdetta. Myös alueemme infopisteissä matkailijoille jaettavasta Kuopio & Alue -kartasta on Varkaus tipahtanut kokonaan pois! Hankkeessa syntynyttä materiaalia tutkimalla päätyy nopeasti johtopäätökseen, että kyseessä on varsin onnistunut Kuopio-Tahko -alueen matkailun mainoskampanja.
Kun uuden aiesopimuksen alussa todetaan sopimuksella hyväksyttävän edellisen hankekauden aikana luodut toimintalinjat ja -periaatteet ja jatkettavan samalla mallilla, olisi Varkauden kaupunginhallituksen pitänyt puuttua asiaan ja vaatia muutoksia aiesopimukseen. Perussuomalaiset odottavatkin nyt Varkauden edustajilta jämäkkyyttä varsinaisen yhteismarkkinointisopimuksen laadinnassa ja hankkeen tulosten seurannassa.
Samaisessa kokouksessa oli käsittelyssä myös aiesopimus maahanmuuttajien nopeaa työllistymistä tukevien palveluiden kehittämiseen. Soisalon perussuomalaiset katsovat, että Varkauden alueella ei nykytilanteessa ole erityistä tarvetta näiden palvelujen kehittämiseen. Kaikki käytettävissä olevat resurssit tulee kohdentaa uusien työpaikkojen luomiseen ja paikkakunnan oman väestön nopeaan työllistämiseen.
Kaupunginhallituksen kokouksessa 16.2. oli viranhaltijapäätöksenä avustukset Savon Sampo -messuille ja Sampea ja samppanjaa -festivaalille.
Kaupunki on säästösyistä vähentänyt rajusti yhdistyksille ja tapahtumille myönnettyjä avustuksia. Tämä on koskenut myös kaupunkilaisille avoimia ilmaisia tapahtumia. Sen sijaan Savon Sampo -messujen ja Sampea ja samppanjaa -festivaalin avustukset ovat pysyneet vakiosuuruisina. Ehdotimme näiden avustusten supistamista ja säästyneiden varojen tasaamista muille tapahtumille.
Yhden toimijan suosiminen näivettää vapaaehtoistoimintaa ja yksipuolistaa tapahtumatarjontaa kaupungissamme. Avustuksia tasaisemmin jakamalla pidetään muutkin toimijat elinvoimaisina.
Yhteisiä etujamme ajettaessa tulee Pekka Keto myös tulevaisuudessa tarttumaan rohkeasti toimeen ja olemaan tarvittaessa eri mieltä.
Tiina Grönlund
Soisalon perussuomalaisten valtuustoryhmän puheenjohtaja
http://victoriamedia.fi/2015/04/30/perussuomalaisten-vastaukset-hallitusneuvottelujen-tunnusteluvaiheen-vetajan-juha-sipilan-kysymyksiin/
Demarit on http://static.ylilauta.org/files/hq/orig/gpv8mjqv/Naurattaa.jpg
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2015/02/23/miksi-ohjelma-persuista-0
Suomen suurin ÄMMÄPUOLUE SDP on täysin jakaantunut kahteen leiriin. Perinteiset arvot työmiehen äänenä on jätetty aikaa sitten. Nykyisin huudetaan tasa-arvon verukkeella jotain mamutus, yms paskaa. No se näkyy kannatuksessa..
Koska MOT tekee tästä jutun?
Matti Mäkelä!! Hyvä. Mutta unohdit mainita että demarit on suomen suurin virallinen ÄMMÄPUOLUE!!!
ÄMMÄPUOLUE kyntää edelleen. Kannatus pudonnut vaaleista. Mikäs ihme tuo on , kun kattoo esim. puoluejohtajaa
Sulle ja mulle jako ei tuottanut hedelmää kuin kerran v.199? Jolloin tämä "luotto" työläisen puolesta upottaja alkoi mennä vinoon. Myy pirulle pikku *****sä jolloin loppu on nyt nähtävissä eikä jakoon mene kauvaa.
http://m.iltalehti.fi/uutiset/2015061019837448_uu.shtml
Ai että on mukava tunne, kun näkee miten demarit rypee.
Sano muuta! Mutta aivan oikein niille koska ovat kusseet SUORAAN työnaisen ja miehen reppuun jo pitkään noilla kyhäilyillään. Joten ei ihme että siellä Paasitorin reunalla tuoksuu nyt urea rapsakasti ! Vaan hyvä niin, kun ihmiset heräävät ja pysyvät etäällä Sdp,n porukoista.
Ilolla odotan mitä löytyy vuosien varrelta päivän valoon kun alkavat yhdistellä toimintoja liittojen välillä. Varmaa on että yllätyksiä tulee joillekin xx-porukoille, kun huomataan yhtä ja toista poistetun. Ilman että siitä on hiiskuttu mitään ns, palkanmaksajille. xx- porukoitten sisällä.
Demareissa ei ole enää kuin ns. Jungerilaiset pikkurilliporukat, jotka ovat pääsääntöisesti julkisella puolella olevia akkoja. Sekä eläkeläisiä jotka ovat demareita äänestäneet aina, tässä luonto korjaa äänestyskarjan hiljalleen. Demarit on profiloitunut myös ns. köyhien puolueeksi. Ihan vapaasti. Minä työmiehenä, 45t vuodessa palkkaa saavana, voin ilolla todeta että hallitusohjelma on onnistunut (ikävä kyllä, tässä joudutaan korjaamaan demareiden viime vuosien vatulointia kovalla kädellä).
Työmies tai nainen ei ole demareita äänestänyt enää vuosiin. Eikä äänestä. Mamutus ja ituhippien puolue, pahempi kuin vihreät konsanaan. Toivottavasti kannatus painuu pysyvästi alle 10%
Jutta olisi saanut pidettyä kannatuksen korkeammalla. Julkkispuolen ämmät olisi äänetänyt runsaammin.
Asiaa:
-Työmies tai nainen ei ole demareita äänestänyt enää vuosiin. Eikä äänestä. Mamutus ja ituhippien puolue, pahempi kuin vihreät konsanaan. Toivottavasti kannatus painuu pysyvästi alle 10%
Kylläpä taitaa olla niin, että aika monen maahan muuttoa vastustavan selänpesijä löytyy heistä, kun tulet siihen ikään. Suomalainen ei yksinkertaisesti enää hakeudu alimman palkkatason palvelualoille. Heistä on tullut kukkokansaa eikä toisaalta edes riitä työtä tekevää porukkaa. Valitettavasti tai jos ajattelee positiivisesti, niin on ilo, että lähihoitajia, siistijöitä, raksaporukkaa sentään saadaan maahan muuton kautta. Enkä ole demari, enkä kannata rinteeläisiä enkä soinilaisia asenteita.
Kyllä suomalaisille rupee myös perseen peseminen maistumaan. Kunhan talous saadaan kasvu-uralle ja rönsyt poistettua. Työttömyysturvaan ja muihin etuuksiinnon tehtävä merkittäviä leikkauksia. Sipilän ohjelmassa olevat ovat pelkkää näpertelyä.
Mikä tarve on työttömiä hyysätä ja muita tuilla lusmuavia? Ei ennenkään saanut ruokaa, jos sen eteen mitään viitsinyt tehdä. En halua että kaikenmaaliman loiset syö pöydässäni. Etenkin mamut. Töitä riittää kaikille, kunhan työvelvoite saadaan oikealle tasolle. Ei kukaan kuole nälkään, jos ei työttömänä ole rahaa ruokaan, niin leipäjonon jatkoksi vaan. Tämän etuuden kyllä suon, rupeaa se työkin maittamaan, jos tekee mieli pois leipäjonosta.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015062219909583_uu.shtml
Ai ettö kun tekee gutaa nähdä ÄMMÄPUOLUEen rypeminen
Demari se pettää pahemmin kuin Keskusta. Mutta ei pärjää Kokoomukselle saati KD & RKP joka vasta kyy onkin.
http://www.vaalirahoitus.fi/fi/index/vaalirahailmoituksia/ilmoituslistaus/EV2015/09.html
1. SDP ainut ja oikea kusettaja köyhiä ja työpaikkoja kohtaan. Ja älkööt kukaan nyt tuomitko alkuun näitä elvytys toimenpiteitä joissa nyky hallituksessa painivat. Sillä kaikki muut, kuin PS ja Kesk, ovat olleet ulkona viimeisimmistä töppäilyistä joidenka seurauksia nyt korjaillaan. Jättäkööt työttömät ja vanhukset rauhaan, mutta ilmoitetut muut toiminnat eikun käyntiin vaan.
Turha se on ainakaan persun mamuaioista huudella.
Oma mamu kun löytyy löytyy kotoa ja omalta osaltaan elättää perhettä työttömyyskorvauksella.
Mamuvinkuma koskee siis kaikkia muita mamuja, paitsi sitä kotisiippaa?
Voisin veikata ettei Rinne näe joulua enää sossujen kipparina...
Kalliita miehiä ja naisia nämä demarit suomelle:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288335454020.html
Hei, millos ne Urpilaisen takaamat miljardit saadaan kreikasta takaisin?
https://www.youtube.com/watch?v=Diu6dY6x6sM
Neljän minuutin kohdilta kannattaa kuunnella mitä Aho sanoo. Varmaan nauraa partaansa nyt.
Lipponen vei suomen Euroon, Urpilaine jako meidän rahat kreikkaan. Onneksi demarit on auringonlaskun puolue.
Paikallinen, katkera demari lehdessä jorinoi taas joutavia.
ÄNMÄPUOLUE yrittää nostaa kannatustaan rantautumalla iltatorille. Kiitti etukäteisvaroituksesta, eipähän tarvii sinne mennä. Kiitettävän pitkään on saanutkin rauhassa olla, ettei ole tarvinnut nähdä näiden veijarien pärstiä!!
Onko Suhonen luomassa Urheiluseurat ry konkurssiraunioille uutta tukiautomaattia Varkauden urheilun tuki RY nimellä. Mistä tämä uusi yhdistys ponnistaa kaupungissa, jossa on vain yksi pääsarjan seura jääpallossa WP-35, joka hävisi kaikki pelinsä viime kaudella. Sarjastahan ei voi pudota. Muut Seurat kahlaavat III,IV ja V divisioonissa.
Mikä demareita vaivaa kun kaikkea pitää vihata? Aikoinaan näillä tovereilla oli ns. herraviha. Nykyisin sama viha on käännetty duunaria vastaan.
Tuntuu että demarien vihollinen numero 1 on valkoihoinen, työssä käyvä, veroja maksava suomalainen mies.
Demarit sotkivat aatteen ja niiden rahoittajat. Nyt on millä mällätä niin mitä sitä enää yhdestä - tuhannen köyhän piipityksestä välittämään.
http://m.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/moskeijan-puuhanainen-hanketta-tukenut-apulaiskaupunginjohtaja-on-ystavani/5263256
Ei ole mikään ihme että demareiden kannatus historian alhaisin nyt. Mokomat mamuttajat... työmiehet unohdettu ja tilalle halutaan sarvikuonoporukkaa...
Ymmärrän nyt hyvin Kedon eroamisen perussuomalaisista.
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13760402/persujen-ja-quotvanhojen-puolueidenquot-erot
Milloin saadaan realisoitua ne demareiden vakuudet Kreikasta jotka Urpilainen takuutti..?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015100720482816_uu.shtml
Hyvä että aletaan julkisesti tuomaan esille näitä, joita on epäilty. Ns. Stasi-listaa vielä odotan. Varmasti monta demaria mukana, jotka vieläkin politiikassa roikkuu...
No onko tuo asia sitten viimeaikoina paljon muuttunut?
"- Suomea pidettiin alistettuna etupiirimaana."
Ennen intressit olivat poliittisia, nyt ne ovat taloudellisia. Asia on kuitenkin edelleen sama. Meillä ei ole piirun vertaa arvoa. Suomalaisen arvo on vähemmän kuin 0. Alahan mietiskellä asioita globaalisti. Valtioita ei enään ole, paitsi paperilla.
Mikä tulee näihin salaisiin listoihin. Mitä merkitystä niillä pitäisi olla, paitsi historiallista?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015101920535080_uu.shtml
Varkauden sossut voisi vuokrata tai myydä työväentalon kilpailevalle kerholle...
Korhonen ei ole hyvä veli, vaan miksi upottivat hänet aikoinaan. Hyvä paljastus ja dokumenttien kera, näin sitä pitää. Koirat tilille vaan. . .
Herra joka olet suurin kaikista, anna minulle anteeksi jotta olin luisumassa näiden huijareiden kelkkaan! Mutta nyt olen katuvaisena varma uskostani, jossa sinä olet suurin taivaassa ja vasemmisto tulee perässä!
JA HUIJAREITA OVAT PS!
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1445917796453.html
JA lisää oikeudenmukaisuutta!
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015112820742198_uu.shtml
http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2015/11/18/yle-ay-liike-tienannut-50-miljoonaa-vuokra-asuntoyhtio-vvolla/201515238/310
.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1448772287805.html
http://mvlehti.net/2016/03/23/sdplainen-kurditerroristi-kamal-palani-jafi-toimii-nuoriso-ohjaajana-vantaan-kaupungilla/
Onko varkauden työväenyhdistys käyny kysymässä jäseneksi vaikka näitä pizzanpaistajia. Vai onko varkauden demareissa rasisteja? Häh?