Kun vaalien ennakko äänet julkaistiin puoluejohtajat iloitsivat Perus Suomalaiset on hakattu.
Mutta, entä jos Juha Väätäinen sairaudestaan huolimatta olisi asettunut ehdolle omassa vaalipiirissään, olisiko hän saanut jatkaa eduskunta työtään.
Tai, että PS:a loikannut L. Koskela, jos hän olisi vieläkin ollut pysysynyt ruodussaan, niin todennäköisesti hänkin olisi tullut valittua uuteenkin eduskuntaan.
Samoin James Hirvisaari, ellei häntä olisi kurinpidollisista syistä eroitettu puolueesta. Luulempa, että hänkin olisi mukana uudessakin eduskunnassa.
Jos J. Halla-Aho olisi Paavo Väyrysen tavoin olisi asettunut kansaedustaja vaaliin ehdolle, niin väitän että Perus Suomalaiset olisivat saaneet eduskuntaan yli 40 edustajaa.
Jossitellaas vaalitulosta.
14
<50
Vastaukset
- 3971
Tällainen on itselläkin mielikuva. Erilaiset persoonat mutta älliä yli noiden pukuherrojen
- todella_ihmeellistä
Jossitella voi aina. Mutta on yksi puolue joka ei voi jossitella, lähinnä ihmetellä uskomatonta tuuriaan että sai noinkin monta kansanedustajaa koko maassa. Ja se on Kokoomus.
Kouvolassakin ihmetellään että mistä ihmeestä saivat nuo muutaman tuhatta ääntää. Pitäisiköhän äänestämiseenkin vaatia nolla promillea ja vielä tuota valvoa.- olipaSeJytky
No, äänet tulivat varmaan Larikan ihannoimalta homofoorumilta
- TerveetÄänesti
Larikkaa ei auttanut edes Risteyslehdessä kirkon homo hehkutus.
Varmaankin Sarikin tipahti eduskunnasta tuon jutun takia,
Hyvä juttu. - Suunta_on_oikea
Yhteiskunnan kannalta on välttämätöntä ettei enää kukaan äänestä Kokoomusta ja näin tulee käytännössä käymäänkin. Puolue käy enää viimeistä epätoivoista korahteluja.
Nalle vei jo omaisuutensa Ruotsiin. Katainen hoiti oman osansa mutta ymmärsi missä vaiheesa oli järkevintä perheineen paeta Suomesta. Sanoivat Stubille kenttä on sinun, ja kaveri ei itse ymmärtänyt mistä on kyse. Nauttti olostaan ja pyytele kuvia kun häntä joku imitoi. Toki vielä on pieni joukko näitä "Sven Tuuvia", mutta hekin kohta ihmettelee kukahan antoi tuon toisen äänen minulle. - alamäiiiiiiiiiiiiiii
Larikan vaalimainonta oli pieni ja tympee. Suohomma ei tärpännyt niin neuvoksen rahat jäi tulematta. Tilalle tuli lasikattoa ja kirotulle käppäilykadulle 3 miljoonaa veroeuroa. Eli tärkeysjärjestys.
- MOTTIA
Larikan syntilista on niin pitkä, ettei ole mikään ihme tuo vaatimaton äänimäärä. Lukutaitoiset ja normaaliälyiset kaupunkilaiset ovat osanneet tehdä omat johtopäätöksensä tämän suhmurin edesottamuksista.
- MOTTIA
Rakennusneuvos laittoi panokset Helmiseen. Sekään ei tärpännyt. Helminen on kuitenkin valtuuston puheenjohtajana rakennusneuvoksen peesaaja siitä vaalirahoituksesta johtuen hamaan poliittiseen loppuunsa saakka. Näin se vaan menee. Vaaliavustukset on maksettava takaisin vaikka kaupunkilaisten kukkarosta.
- Ei-onnistu
Sipilä näyttää suunnitelevan Jyrki Kataisen tyyppistä hallitusta, johon Perus Suomalaisille ei löydy paikkaa.
Kepun Troikka Sipilä, Vanhanen, "Reen" ja Tiilikainen sanelee ehdot ja noihin yksipuolisiin ehtoihin ei kannata lähteäkään mukaan. - åtrds
Toivottavasti Persut hallituksessa...ainoa puolue joka pitää työväestön puolta..tuntuu vaan käyhän niin että työväestön perseestä vero eurot nypitään...taaaas kerran
- UskallustaKehiin
Persut pitää tietysti olla hallituksessa, taitaa olla ainut puolue Suomessa joka on aina vaalien jälkeenkin on samaa mieltä asioista kun oli ennen vaaleja. Kokoomuksessa ei esimerkiksi tuollaista tajuta ja sitä pidetään sairautena jos nyt alkaa lupauksiaan pitämään.
Sipilän tausta kun tiedetään niin valitettavasti taitaa käydä niin että tulee Keskustan ja Kokoomuksen hallitus ja kaikki tämä mitä luetaan hallituksen muodostamisesta on pelkkää teatteria. Kestääkö Suomi ja suomalaiset enää tuota neljää vuotta askarruttaa tietysti kaikkia.
Ehkä parasta olisi että kansalaiset saisi sellaisen painostuksen että tulisi heti uudet vaalit ja esimerkiksi äänestettäisiin demareille ja persuille yhteensä 60% kannatus. Jos ajatellaan ihmisten mielipiteitä asioista niin tuokin olisi mahdollista kun vain ihmiset alkaisi oikeasti ajattelee. - Hytkytihytkyti
Persuja ei hallitukseen huolita jos eivät ala periaatteistaan pehmenemään, hallitus on konsensuspeliä ja siellä ei yksi puolue "määrää". Ikävä tilanne Persuille, jos ei hallitukseen alkaa uskottavauus kärsimään. Taitaa olla Persujen jytkyt ollutta ja mennyttä.
- rivitkuntoon
UskallustaKehiin kirjoitti:
Persut pitää tietysti olla hallituksessa, taitaa olla ainut puolue Suomessa joka on aina vaalien jälkeenkin on samaa mieltä asioista kun oli ennen vaaleja. Kokoomuksessa ei esimerkiksi tuollaista tajuta ja sitä pidetään sairautena jos nyt alkaa lupauksiaan pitämään.
Sipilän tausta kun tiedetään niin valitettavasti taitaa käydä niin että tulee Keskustan ja Kokoomuksen hallitus ja kaikki tämä mitä luetaan hallituksen muodostamisesta on pelkkää teatteria. Kestääkö Suomi ja suomalaiset enää tuota neljää vuotta askarruttaa tietysti kaikkia.
Ehkä parasta olisi että kansalaiset saisi sellaisen painostuksen että tulisi heti uudet vaalit ja esimerkiksi äänestettäisiin demareille ja persuille yhteensä 60% kannatus. Jos ajatellaan ihmisten mielipiteitä asioista niin tuokin olisi mahdollista kun vain ihmiset alkaisi oikeasti ajattelee.17% kannatuksella ei omaa hallitusohjelmaa hallitukseen saa. Uusilla vaaleilla kannatus varmaankin tipahtaisi, sen sijaan kuin nousisi. Kahdesti kun on lähtenyt vastuuta karkuun, ei muuta voi odottaa...
Hytkytihytkyti kirjoitti:
Persuja ei hallitukseen huolita jos eivät ala periaatteistaan pehmenemään, hallitus on konsensuspeliä ja siellä ei yksi puolue "määrää". Ikävä tilanne Persuille, jos ei hallitukseen alkaa uskottavauus kärsimään. Taitaa olla Persujen jytkyt ollutta ja mennyttä.
No nyt puhut ihan palturia... Kyllä se kompromissin tielle menee vaikka Sipilä kuinka ihmettelisi miksi Persut ei valhtelekaan vaaliohjelmaansa. Se kompromissin on taivuttava Sipilän käsissä ja ainoa joka tekee poliittisen itsemurhan on Kokoomus jos ei mene suosiolla oppositioon. Persut on niin iso porukka jo, että on pakko kuunnella järjen ääntäkin vaikka omia tuntuu kepulaisetkin vain kuulevan.
Minä ihmettelen, miksi vaaliohjelmia ylipäätään tehdään kepulla jos niiden ei kuulu paikkaansa pitää.
http://www.hs.fi/politiikka/a1430708044976?jako=98b3b325e19cb5e0b624f95f216bedc6
"Sipilä ihmetteli heti tuoreeltaan perussuomalaisten vastauksia, jotka olivat kuin suoraan puolueen vaaliohjelmasta."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 683149
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)753047Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.682912On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle632584Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli442102- 601667
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181639- 351625
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,241620- 591556