Samsung NX500 Minijärkkäri?

UltraTarkkuus

Kokemuksia?

-Kannattako 4K - videomahdollisuus hankkia?
-4k - Kuvankäsittely? Tehovaatimukset?

2

110

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Canonisti_minäkin

      Samsungin lasitavaravalikoima ei ole kovin hyvä ja rungosta puuttuu sekä mahdollisuus liittää ulkoinen mikki että etsin, joten en näe tuota kovin varteenotettavana vaihtoehtona yhtään mihinkään.

      Sinänsä 4K on tulossa ja parin vuoden päästä se on standardi kaikissa kameroissa. Jos kuvaa paljon videota, on muun kuin 4K kameran ostaminen juuri nyt vähän kyseenalaista. Toisaalta hyviä, kohtuuhintaisia järkkärivaihtoehtoja ei markkinoilla vielä taida olla kuin Panan GH4. Pana jätti LX100 pokkarista mikkiliitännän pois, mikä oli mielestäni huono veto, koska mikkiliittimellä kyseinen pokkari olisi aikamoinen killerituote. Canonin XC10:ssä on paperilla kaikki muu paitsi vaihdettava objektiivi ja saatavuus on kesäkuussa.

      Konetehon ja ohjelmiston lisäksi tarvitaan rutkasti lisää säilytyskapasiteettia, mikä pitää ottaa huomioon päivitettäessä 4K kalustoon. Esimerkiksi monen aloittelevan videoharrastajan perustyökalut, Applen koneiden mukana tulevat softat, eivät ole vielä yhteensopivia 4K:n kanssa.

    • SumSangi

      En kyllä hankkisi 4K takia kameraa. Mulle on fullHD riittänyt ihan hyvin tähän asti. Silloinhan menee uusiksi monitorit/TV:t tuon 4K formaatin takia. Sitäpaitsi TV lähetyksiä ei ole 4K:ssa Suomessa, joten se on ihan turha siinä mielessä. Sinänsä tuo NX 500:ssa on huippulaadukas APS-C sensori jolla saa varmasti upeita still kuvia jos ne kiinnostavat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      79
      1877
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1202
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      954
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      879
    5. 85
      723
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      65
      710
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      674
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      67
      637
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      64
      574
    11. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      571
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      548
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. 36
      514
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      408
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      408
    Aihe