Aina vaan surkeammaksi menee tämä uudistunut Suoli24.
Nyt uutena "parannuksena" seiskan mainos hyppää koko sivun kokoisena joka väliin ja toinen mainos peittää sivuvalikon, vieläköhän saisi hankalammaksi tämän sivuston lukemisen?
Turha tänne on purjehduksesta kirjoittaa, kun ei tätä pysty lukemaan kuten normaalia foorumia.
Nyt uutena "parannuksena" seiskan mainos hyppää koko sivun kokoisena joka väliin ja toinen mainos peittää sivuvalikon, vieläköhän saisi hankalammaksi tämän sivuston lukemisen?
Turha tänne on purjehduksesta kirjoittaa, kun ei tätä pysty lukemaan kuten normaalia foorumia.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Minulle ei suomi24-keskusteluissa näy ainuttakaan mainosta. Koneessa 2 selainta, Explorerilla (jossa olen kieltänyt Javan) katselen tätä sivustoa :)
Minulla iPad ja samanlaista mainoshäiriköintiä tuli esiin.
Kun siirtyisitte Firefoxiin tai Chromeen ja laittaisitten mainoksenestokilkkeet (yksi klikkaus), niin helpottaisi. Ei ainoastaan tällä sivulla vaan kaikilla muillakin.
Chromelle esimerkiksi nämä:
https://chrome.google.com/webstore/detail/adblock-plus/cfhdojbkjhnklbpkdaibdccddilifddb
https://chrome.google.com/webstore/detail/flashcontrol/mfidmkgnfgnkihnjeklbekckimkipmoe
Ei ole käyttäjän tehtävä korjata paskaa nettisivua, se on ylläpidon tehtävä. Nettisivun pitää toimia kaikilla selaimilla ja laitteilla.
"Ei ole käyttäjän tehtävä korjata paskaa nettisivua"
Nettisivu toimii juuri niin kuin ylläpito tahtoo sen toimivan. Nettimainonta on tullut jäädäkseen. Sitä vastaan voi suojautua, mutta koska nettisivustot perustavat vähintään osan bisneksestään mainontaan, on aivan varmaa, että ne eivät sitä poista.
Ärsyttävä, taitamattomasti tehty ja sijoitettu mainos - on paras keino vähentää kauppaa. Harva mainostaja sitä on vielläkään sisäistänyt, vaihtoehtoja kun on runsaasti - ärsyttävään ja huonoon mainontaan reagoidaan jättämällä ostamatta ;)
Juuri näin, ja osaava ylläpito ei todellakaan julkaise näin huonosti toimivaa sivua, vaan korjaa käytettävyyden ensin kuntoon.
Tälläkin sivulla voisi aivan hyvin olla mainoksia, jotka eivät haittaisi ja ärsyttäisi käyttäjää.
Sekään ei ole ylläpidon ongelma. Se on mainoksen ostajan ongelma.
Sitä paitsi se ärsyttävä mainos jää paremmin mieleen kuin neutraali ja asiallinen tekstimainos. Eihän niitä edes katsota.
Jos ei foorumissa / tällä palstalla muuta vikaa ole kuin mainokset, niin ei suurta hätää sitten.....