Ruokaahan suomalainen syö vakiomäärän, nuin suurinpiirtein. Tuottaja saa 20% siitä minkä kuluttaja maksaa. *Tuplataan tuottajahinta ja ohjataan nousu suoraan kuluttajahintaan, ei välikäsille, ei verottajille. Kuluttaja maksaa näin tuotteestaan 1/5*2 4/5*1=1,2-kertaisen hinnan. Tällä menettelyllä maataloudesta tehdään kannattavaa ja haluttua liiketoimintaa ja maataloustuet voidaan tyystin lopettaa. Näin joko verotus kevenee ja kuluttajat saavat leijonanosan menetyksistään takaisin, tai sitten sillä rahalla saatetaan Suomi-laiva pois karikkokurssiltaan.
ps. renkien ei ehkä sittenkään kannata varmistaa töpsölin sähkömäärää, ainakaan sukkapuikoilla, paitti tyynellä.
ps. renkien ei ehkä sittenkään kannata varmistaa töpsölin sähkömäärää, ainakaan sukkapuikoilla, paitti tyynellä.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Oletko sinä se sama joka pakotettiin ehdokkaaksi ja sait 4 vuoden tuomion eduskuntaan ? Minäpä neuvon. Kun laittavat sinut ensimmäiselle ulkomaandelegaatiomatkalle, karkaa. Ano poliittista turvapaikkaa kyseisestä maasta ja opettele paikallinen kieli. Tämän kun teet, muistelemme sinua hyvällä.
Mina huomata sinun keskustelu. TUPPERVARE ! Se ei tarvitse ihminen kuin vähän ruoka. 90 euro kuukausi riittä terveellinen ravinto. Mitä te mässä ja syö niin kallis ? Jos tarvi viina, teke ite. Ei maksa paljo yhtään. Jos tarvi kultuur, kerä se porukka kasa ja pelehti yhessä.