Eläkkeet on tienattu ja siirrettyä palkkaa. Luotetaan SAK:hon, ettei anna kepuleille eläkevaroja!
näpit irti eläkerahoista
kepulit
259
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ostovoima taattava eläkeläisille. Suomessa on jo nykyisellään ollut parantamisen varaa vanhusten ja työkyvyttömyyseläkeläisten hoidossa, terveydenhuollosta ja toimeentulosta.
SDP ja vasemmisto joutui tekemään torjuntavoittoja, ettei viimmeisessä hallituksessa olisi kurjistettu entisestään heidän olojaan. Harmi vaan kun hallitus oli porvarienemmistöinen, joten kädet olivat suht sidotut. Myös vihreiden Ville Niinistö ilmaisi pahoittelut, kun vasemmisto ja SDP sai vasta neljänneksi eniten ääniä, perustellen heitä oikeudenmukaisuutta ajaviksi puolueiksi.
Pitäisi miettiä kuka ajaa meidän puolia ja millaisessa Suomessa haluamme asua, mitkä on ne arvot ja haluammeko asua sisäisesti turvallisessa maassa, joita arvoja puoltaa vasemmisto. Hyvinvointi on vasemmiston aikaansaannosta ja se takaa sen, että kaikista pidetään huolta. Hyvinvointi pitää olot vakaina, vähentää väkivaltaa ja varkauksia.
Pienten ja keskituloisten ostovoima on taas erityisen tärkeää talouden kannalta, raha on saatava kiertämään, tai muuten työttömyys kasvaa ja varsinkin pienet yritykset ajautuvat konkurssiin.
Demarien ja kokoomuksen eläkeleikkaus. Vielä hesurin toimittaja kehuu, että voihan eläkeläisiä laillisesti kusettaa? Mikä petos, mihin ei voi enää eläkeläinen vastata!