Afta ja tomaatti

onkokokemuksia

Minulla ei ole todettu virallisesti mitään ruoka-aine allergioita ja aina olen syönyt samanlailla, mutta nyt 40 ikävuoden nurkilla tuli elämäntilanteisiin muutosta.

Rajuin on epäilys reumaperäisen sidekudostyyppisen sairauden vasta-aineet jotka ei kehittyneetkään mihinkään suuntaan kun aloitin gluteenittoman ruokavalioni. Mutta ilmeisesti sinällään mikään ei häviä vaikka ei aktivoidukaan, jättää se mahdollisuuden erityyppisille autoimmuuni reaktioille kuten aftojen ilmentymisille.

Parisen viikkoa sitte ihmettelin kun suuhuni tuli kipeä punainen alue mikä ärtyi. Ihmettelin kun pieniä rykelmiä aftoja tuli hirveä määrä parin sentin alueelle pituudeltaan jotka alkoivat yhdistymään... aftat tuli liki muutamassa minutissa.. Kärsin siitä 9 päivää kipeastä huulessa olevasta alueesta. Mikään ei tuntunut tehoavan. Aftex on kallista ja paskaa kamaa, ei toimi. 14€ toimimattomasta.

Noh.. nyt ajattelin että kaikki on vihdoin ohi, että se tuli mistä tuli... tänään aloin syömään, muuten oli samat sapuskat mutta ketsuppia kun laitoin, alkoi jälleen kihelmöinti syötyäni... pesin äkkiä huuhdellen viileällä vedellä suuni ja otin B vitamiinin naamaan ja omega 3 sekä C vitamiinia 250mg minkä kroppa nyt kerralla voi käyttää. Lisäksi huuhtelin 10 kertaa peräkkäin ja seisotin kylmää vettä, kun tuntui että joku patti alkaa nousemaan ja tulee kohta iholle. Punotti sama alue taas tosi voimakaasti.

Tuote on Felix tomaattiketsuppi 1,25kg pullossa, pöydällä säiytetty. Tuotesisältö...

Tomaattisose 60%, etikka, sokeri, suola, mausteuutteina on mainittu mm. kaneli ja cayennepippuri.

Felix ei ole ollut aikaisemmin ongelma, mutta tomaatti joskus on saanut kitalkea ikävästi kuumana ollessaan auki. Nytkin ketsuppia säilytin poikkeuksellisesti pöydällä lämpimässä. Joku ainesosa tossa aivan varmasti on, koska tavallinen tomaatti toistaiseksi ei ole tehnyt tuollasta. Jokin säilöntäaine tai myrkkyjäämä. Eilen söin terttutomaattia jota kypsensin pannulla ennen syöntiä. Heinzin ketsuppi ei aiheuttanut mitään, mutta tässä on jotain mikä reagoi suussani tai itsessään. Pullo pitäs säilyttää jääkaapissa jos se on avattu ja näin en ole tehnyt. Teen ilmotuksen ympäristölaboratorioon jotta voidaan tutkia mikä voi aiheuttaa ketsupissa kyseisen voimakkaan allergisen reaktion. Eilenkin tuota ketsuppia käytin, mutten huomannut mitään erityistä. Söin aika nopeasti ruokani joten sekin voi vaikuttaa asiaan.

8

2990

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onkokokemuksia

      Korjauksia..

      Siis söin toistamiseen tänäpäivänä samaa ruokaa, jolloin lisäsin ketsuppia jälkimmäiseen ateriaan.

      Felix ketsuppi ei ole ollut ennen ongelma, mutta kitalaki on auennut ja nahka kuoriutunut jopa osittain pois, ärsyynnyt kuumasta tomaatista. Esim. pitsa..

      • Kylmän.viileästi

        Minulla mikä tahansa kuuma irrottaa ylähampaitten takaa kitalaesta nahkaa. Siksi en syö enkä juo mitään kuumana. Riittävän paljon ärsytettynä saattaa kehittyä syöpä...


    • eivaahtoava

      vaihda hammastahna

      • onkokokemuksia

        Yotuel on käytössä ollut vuosia.


    • BLOODisLIFE

      Raaka tomaatti voi aiheuttaa rakkoja suuhun kannattaa kypsentää

    • olilmantomaattia

      Voi olla tomaatti.

    • minun_mielipide

      Vaikka ei ole todettu mitään allergisuutta, niin afta saattavat johtua viljatuotteista.
      Minä lopetin viljatuotteet ruokavaliostani 2010 syksyllä ja sen jälkeen ei ole aftat vaivanneet.
      Meni siinä vuosi, kun pistin merkille, hei mulla ei ole ollut näitä kiusallisia pilkkuja suussa.
      Toine asi, jonka vasta äskettäin aloin miettimään että minua kiusanneet niin sanottu elohiiri silmässä ei ole vaivannut sitten 2010.
      Viljojen haitat vain näkyvät eri ihmisissä eri lailla..
      Jokainen voi itse kokeilla onko asiassa perää?

    • Anonyymi

      Talvella puhkeaa. Syynä ulkomaiset tomaatit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      40
      6993
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3948
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      45
      3330
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      40
      2939
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2726
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2238
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2196
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2143
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2077
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      40
      2058
    Aihe