Mistä johtui pitkä sähkökatkos?

Mistä tämän aamuinen sähkökatko johtui?
1159
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Sähköt olivat siis poikki Porin keskustan alueella lähes puoli tuntia tänään klo 5.40-6.05.

Äänestä
  • Eipä täällä aivan keskustassa (itäpuisto/antinkatu) ole ollut havaittavissa mitään sähkökatkoksia aamulla, ei mitään merkkejä laitteissa (kellot) jotka taatusti huomioisivat tuon mittaisen katkoksen.

    Äänestä

  • EiKatkoksia kirjoitti:

    Eipä täällä aivan keskustassa (itäpuisto/antinkatu) ole ollut havaittavissa mitään sähkökatkoksia aamulla, ei mitään merkkejä laitteissa (kellot) jotka taatusti huomioisivat tuon mittaisen katkoksen.

    Erikoista. Pori Energian nettisivuilta näkyy katkos:
    http://www.porienergia.fi/keskeytyskartta/
    Klikkaamalla tilanne-välilehdelle näet, että sähköt olivat poikki aamulla ennen klo 6:tta.
    Länsipuiston ja Eteläpuiston alue pimeni aina vesitornille asti. Liisantorin vieressä oli postinjakaja ihmeissään. Katsoin aamulla ulos ikkunasta ja aamulehtien jakaja pyöritteli päätään viereisen kerrostalon alaovella! Oli tainnut valot sammua käytävältä kesken lehtien jakamisen klo 5.44.

    Äänestä

  • valot_pimeni kirjoitti:

    Erikoista. Pori Energian nettisivuilta näkyy katkos:
    http://www.porienergia.fi/keskeytyskartta/
    Klikkaamalla tilanne-välilehdelle näet, että sähköt olivat poikki aamulla ennen klo 6:tta.
    Länsipuiston ja Eteläpuiston alue pimeni aina vesitornille asti. Liisantorin vieressä oli postinjakaja ihmeissään. Katsoin aamulla ulos ikkunasta ja aamulehtien jakaja pyöritteli päätään viereisen kerrostalon alaovella! Oli tainnut valot sammua käytävältä kesken lehtien jakamisen klo 5.44.

    "Klikkaamalla tilanne-välilehdelle näet,,,"

    Eiköhän omat havainnot riitä ettei mainitsemallani alueella ollut sähköt poikki,
    en tarvitse aivan kaikkeen klikkailemista, omat omin silmin tehdyt havainnot asiassa riittävät!

    Äänestä

Pori Energian nettisivujen mukaan 2375 asukasta oli ilman sähköä lähes puoli tuntia.

Äänestä
  • Mukava oli istua pimeäsä paskalla..

    Äänestä

  • 3maailmanongelmat kirjoitti:

    Mukava oli istua pimeäsä paskalla..

    Yhtä mukava oli herätä klo 5.44, kun asunnon varavirtajärjestelmä aktivoitui pälle ja puoli tuntia piippailu "hätätilaa".
    Siksi minulle öiset sähkökatkot ovatkin turhauttavimpia. Aina katkeaa yöunet, kun sireeni alkaa ulvoa!

    Äänestä

Olikohan taas sama ukko asialla.

Äänestä

Liitto-orava puraisi johdon poikki.

Äänestä
  • Oudointa on, että Satakunnan Kansan nettisivuilla ei ole ollut mitään asiasta. Lienee harvinaista, että Porin ydinkeskustassa menee yli 2000 asukkaalta sähköt puoleksi tunniksi.

    Äänestä

Voi kauheuksien kauheus. Johtui varmaan Nepalin maanjäristyksestä. Jumala lähetti meillekin pienen harmin, että ymmärtäisimme: ei kaikki onni tule edes Sipilästä. Mitenkähän selvitään tästä eteenpäin elämässä? Meidän talon postimiehellä on sitä paitsi aina taskulamppu vyöllä ja minulla kahvia termarissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pitkä_katkos kirjoitti:

Mistä tämän aamuinen sähkökatko johtui?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu