Wiccalaisuuden ja "Noituuden" eroja??

Hey, kysympähän vain, että mitä mieltä olette "Noituuden(Witchcraft)" ja wiccalaisuuden eroista. Siis sinäänsä myönnän olevani noita (Seuraan lähinnä Konstantinoksen oppeja :D ). Mutta onko wiccalaisuudella ja noituudella mitään eroja teidän mielestänne. Tarkoitan siis, että käytättekö esim athamea riiteissä apuna, käytättekö pentagrammia "uskonnollisena" merkkinänne yms. Kun itse vähän mietityttää, ainoa ero mitä itse keksin, on että joudun aina odottamaan yöhön, kun teen "taikojani"... Mutta pistäkää mielipidettä!! ´Kiitos.
9989
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

tiiäkkö hyviä Konstantinoksen opeista kertovaa sivua!? Vastaa nopeesti!!!

Äänestä
  • Olen pahoillani, mutta en tiedä, koeta Googlesta etsiä... olen lähinnä tyytynyt vain lukemaan hänen kirjojaan...

    Äänestä

Noituus kuuluu osana wiccalaisuuteen, toisilla enemmän ja toisilla vähemmän.
Käytän athamea, mutta en aina.
Pentagrammin miellän kyllä (henki ylhäällä) uskontoni symboliksi.

Äänestä

Sanoisin, että eroa on yhtä paljon kuin yöllä ja päivällä.

Wiccalaisuuteen kuuluu paljon muutakin kuin hilluminen rituaaliveitsen kanssa. Loppujen lopuksi wiccalla on hyvin vähän tekemistä magiankaan kanssa, suhteessa kaikkeen muuhun.

Athame kuuluu moneen wiccalaisrituaaliin, pentagrammi on yksi tärkeimpiä symboleitamme, mutta tuskin niitäkään käytetään samoin kuin pelkässä noituudessa. En tiedä, pistääkö pelkkä noituus paljonkaan painoarvoa esineiden symboliikkaan.

Noituuden ja wiccalaisuuden eroista pääset helpoimmin selville kun tutkit mitä wiccalaisuus on, redeineen päivineen.

Äänestä
  • En lähinnä kylläkään tarkoittanut, että itse "hilluisin" athame kädessä ulkona keskiyöllä, otin sen vain esimerkiksi...mutta kiitos vain kommentistasi.

    Äänestä

  • Zackh kirjoitti:

    En lähinnä kylläkään tarkoittanut, että itse "hilluisin" athame kädessä ulkona keskiyöllä, otin sen vain esimerkiksi...mutta kiitos vain kommentistasi.

    >En lähinnä kylläkään tarkoittanut, että itse "hilluisin" athame kädessä ulkona keskiyöllä, otin sen vain esimerkiksi...mutta kiitos vain kommentistasi.


    En tarkoittanut sillä sinua, vaan yleensä. Athamen käyttö ei ole tärkein osa wiccalaisuutta, mutta se on silti tietyissä tapauksissa oleellinen osa sitä. Tätä yritin sanoa.

    Äänestä

Noituus on taito, johon voi liittyä jokin uskonto tai sitten ei. Wicca on uskonto, johon useimmiten liittyy noituuden taidon harjoittaminen. :)

Äänestä

Nuinhan se on että wicca on uskonto, johon liittyy tarkalleen ottaen "maagisia rituaaleja", kun taas noituus on toimintaa, joka liittyy mm. ammattinoidan työnkuvaan. Noituuteen ei liity valttämättä mitään uskontoa.

Itse olen identifioinut itseni "castanedalaiseksi noidaksi". Siis noituuden avulla voidaan saavuttaa konkreettisia tuloksia, mutta suurimmalta osin ne liittyvät ominaisuuksina noidan henkiseen kasvuun ihmisestä soturiksi ja sitä kautta kuolemattomaksi noidaksi.

Äänestä

Niin, tosiaan... Noituus, magian harjoittaminen miksi sitä nyt haluaakaan kutsua on... No, mielestäni henkilöä, joka harjoittaa magiaa kohtuullisen aktiivisesti, voi kutsua noidaksi. Wiccalaiset/wiccat eivät taas välttämättä harjoita lainkaan magiaa (usein tosin harjoittavat, magia on oleellinen osa wiccaa) Wicca on uskonto(kuten muut ovat jo monesti sanoneet). Wiccat kunnioittavat luontoa etc...
Wiccojen harjoittama magia on melko saman kaltaista, kuin Konstantinoksen "opeissa". Kutsunkin hänen kehittämäänsä hmmh... "järjestelmää" usein "nightkindwicca"ksi. Minun tosin ei pitäisi tuota nimitystä käyttää, sillä vaikka yhteneväisyyksiä löytyy niin Konstantinos perustaa magiansa lunaarisille yön energioille ja wiccassa taas jumalattaren ja jumalan osuus on merkittävämpi(kö?). Rituaalivälineet ovat joka tapauksessa melkeimpä samat. Ja eikös Konstantinos alunperin ollutkin tavallinen wicca?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Zackh kirjoitti:

Hey, kysympähän vain, että mitä mieltä olette "Noituuden(Witchcraft)" ja wiccalaisuuden eroista. Siis sinäänsä myönnän olevani noita (Seuraan lähinnä Konstantinoksen oppeja :D ). Mutta onko wiccalaisuudella ja noituudella mitään eroja teidän mielestänne. Tarkoitan siis, että käytättekö esim athamea riiteissä apuna, käytättekö pentagrammia "uskonnollisena" merkkinänne yms. Kun itse vähän mietityttää, ainoa ero mitä itse keksin, on että joudun aina odottamaan yöhön, kun teen "taikojani"... Mutta pistäkää mielipidettä!! ´Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu