-ja sen Tuomarit? :
Julkaistu: 25.4. 9:02 IS
15-vuotiaan Tuulin raa’asti murhannut mies pääsee vapaaksi. Tuulin isä ei ymmärrä vapauttamisen perusteita.
PERJANTAINA tuli se päivä, jota 15-vuotiaan Tuuli Ikosen isä Kari on pelännyt. Hänen tyttärensä raa’asti kadulle murhannut mies lasketaan vapaaksi.
– Pahalta tuntuu, Kari Ikonen sanoo äänen murtuessa.
Vapauttamispäätös repi auki isän haavat.
Vapauttamispäätöksen teki Helsingin hovioikeus. Murhaaja pääsee elinkautisesta vankeudesta ehdonalaiseen vapauteen 1. syyskuuta ensi vuonna.
Miehellä oli rankka rikostausta jo ennen Tuulin murhaa 1995. Kaksi vuotta aiemmin mies oli raiskannut 13-vuotiaan tytön tamperelaisessa puistossa.
ELINKAUTINEN vankeuskaan ei estänyt miestä syyllistymästä uuteen äärimmäisen vakavaan seksuaalirikokseen. Lyhyellä, vain muutaman tunnin vankilomalla, mies käytti törkeästi seksuaalisesti hyväksi pientä lasta.
Tästä miehelle langetettiin yhden vuoden ja kolmen kuukauden vankeusrangaistus 2006.
– Kun katsoo miehen rikoksia, niin ennuste tuntuu todella pahalta. Minusta hän näyttää yhä vaaralliselta. Kyseenalaistan hovioikeuden päätöksen, isä ihmettelee.
Rikosseuraamuslaitos ei puoltanut miehen laskemista vapaaksi. Isää ihmetyttää, miksi hovioikeus käveli päätöksessään Rikosseuraamuslaitoksen lausunnon yli.
Ei tässä paljon omaisilta kysellä.
– Oikeuden päätös tuntuu oudolta. Rikosseuraamuslaitoksen asiantuntijoita ei ole huomioitu.
Tuuli oli Kari Ikosen esikoinen.
Kohtalokkaana päivänä hän oli ollut Tampereen keskustassa ostamassa isänpäivälahjaa. Tuuli jäi pois linja-autosta kotinsa lähettyvillä, kun täysin tuntematon mies kävi kimppuun ja löi teräaseella useita kertoja. Kotiin olisi ollut matkaa vain 200 metriä.
PAHOIN haavoittunut tyttö yritti hakea apua autoilijalta, mutta tuupertui maahan ennen kuin kuljettaja sai oven auki. Tuuli menehtyi matkalla sairaalaan.
Aiemmin kesällä Tuuli oli käynyt rippikoulun ja halusi seuraavalle leirille isoseksi. Hyvin koulussa menestynyt tyttö haaveili eläinlääkärin ammatista.
Hovioikeus perusteli vapauttamista mm. miehen opiskelulla ja sillä, ettei mies käytä alkoholia.
– Päätöksessä pidetään merkkinä miehen sopeutumisesta yhteiskuntaan hänen opiskeluaan. Mies oli opiskelija silloinkin, kun hän murhasi tyttäreni. Hän teki murhan selvin päin, kuten käsittääkseni kaikki muutkin rikoksensa. Mikä tässä on parantunut? isä kysyy.
Oman tyttären julma kohtalo painaa vanhempien mieltä.
Mitä on Suomen Oikeuslaitoksen tila?
1
95
Vastaukset
- tulihansesieltä
Kansanedustaja Kari Tolvanen ihmettelee, onko ammattilaisten tekemillä vaarallisuusarvioilla enää merkitystä.
Helsingin hovioikeus päätti perjantaina vapauttaa murhamiehen, joka on tuomittu 13-vuotiaan tytön raiskaamisesta, 1995 kadulla tekemästään 15-vuotiaan tytön murhasta ja myöhemmin nelivuotiaan lapsen törkeästä seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Mies on istunut vankilassa 19 vuotta.
Kansanedustaja ja siviilissä rikosylikomisario Kari Tolvanen (kok.) kirjoittaa Facebookissa monien "aivan perustellusti" kysyneen häneltä, voiko erittäin vaarallinen vanki todella vapautua.
– Hovioikeuden mukaan kyllä voi. Itse olen täysin eri mieltä. Joko lainsäädäntö tai sen tulkinta on pahasti pielessä, Kari Tolvanen toteaa.
– Onko enää mitään merkitystä terveydenhuollon ja vankeinhoidon ammattilaisten tekemillä vaarallisuusarvioilla, kun niille ei panna mitään painoarvoa. Eivät nämä ammattilaiset tyhjästä vangin vaarallisuutta ole keksineet, Tolvanen huomauttaa.
Hänen mielestään rikosseuraamuslaitoksen pitää valittaa päätöksestä korkeimpaan oikeuteen.
– Samaan aikaan oikeusministeriön pitää selvittää mielenterveys-, rikos- ja vankeuslain mahdollista vaarallisen vangin mentävää aukkoa. Jos tällainen on, eduskunnan on heti ensitöikseen paikattava se.
Tolvasen mielestä uhria on aina suojeltava.
– Tunnen useita elinkautisvankeja. Jotkut heistä voi vapauttaa ilman huolta rikoksen uusimisriskistä. Osan kanssa ei voi olla näin huoleton. Ja sitten on muutamia, joita ei voisi mielestäni näillä näkymin vapauttaa lainkaan muiden turvallisuuden vuoksi, hän kirjoittaa.
Mailaa Printtaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j492288- 262033
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271485Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!161424- 1211361
- 181055
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71954Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut107904Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad78886Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333863