kukahan mahtaa olla karvian rikkain
karvian rikkain
ooxoo
19160
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
ei karvias oo rikkait , vai onko
Rahassa vai henkisessä pääomassa mitattuna?
Vai onko rikkautta rahasta riippumaton onni ja terveys...
Useaa ongelmaa ei voi rahalla korjata.
Hautaan joutuu, niin rikas kuin köyhäkin. Kuolinpaidassa ei taskuja ole.
Mikähän mahtaa olla ooxoon motiivi moiseen kysymykseen?
Sait vastauksesi ja riittänee tästä aiheesta.
äveriäin tieteski jolla eniten kiinteistöi
Eihän kiinteistöistä ole kuin menoa ja muuta harmia. Taitaapa muutamalla ihmisellä olla karviassakin tuottoisia osakesalkkuja ja sijoituksia. Ehkä heiltä löytyy sitä rahaa takataskusta.
juuri näin.en minäkään näe tarvetta ryhtyä haalimaan homeisia taloja
minä
tavallisena perus duunarina täytyy kyllä ihmetellä noita talonkokoisia traktoreita joita on melkein jokaisen työkoneen eteen valjastettuina ja amerikanraudoilla ajellaan. itse sitä vaan joutuu kituuttamaan kun selkänahkasta verot revitään eikä saa mitään tukiaisia. -kele
Mikäpä tässä on suunnitella siemenen laittamista vakoon. Pari renkiä tekee talon työt. Automatiikka ruokkii mullikat, robotit lypsää lehmät, lomitus toimii. Eipä tässä pahempia huolenaiheita olekaan. Kelpaa siinä emännän vieressä kelliä ja suunnitella minne päin maailmaa tänäkeväänä lomamatkalle lähdettäisiin :-))
Kaikista parasta on kun tukiaiset juoksee navettaan ja tupaan:-D
Kyllä olisikin helppo tehdä normaalia duunarin työtä. Palkka juoksisi joka kuukausi, tulisi vuosilomat, pekkaset ja lomaltapaluurahat. Ylityölisät, matkavähennykset ja ikälisäkorvaukset.
Minun puolestani maatalouden tukiaiset saa poistaa, nehän vääristävät koko maatalouden. Ennen saatiin toimeentulo tilalle työnteolla mutta nyt saadaan papereita täyttämällä. Näkeehän sen karviassakin kuka eniten niitä tukia itselleen osaa lypsää. Pienet tilat tulevat hyvinkin toimeen omillaan, mutta mitä suuremmaksi ja velkaisemmaksi tila menee, sitä enemmän tukia yhteiskunta antaa.
Mutta toisaalta, mukavaahan se olisi duunarillekin hakea, ilman tukia tuotettua kallista ruokaa, kun me alkutuottajat tarvitsemme myös lihasta, maidosta ja viljasta tietyn hinnan.
Tuet pois vaan niin nähdään kuka maataloudella pärjää.
Terveisin: jyväjemmari
Perusduunari on rikkain karvian rikkain. Näkeehän sen ketkä siellä peliautomaattien vierellä työtakeissaan notkuvat ja syytävät rahaa humpuukiin. Ei ole maajussilla varaa rahoittaa kansanterveyttä ja kulttuuria.
rahapelejä pelaavat ovatkin omalta osaltaan kerryttämässä valtiolle veroeuroja joista sitten maajusseille jaetaan niitä tukiaisia sekä vähennyksiä
Keskeisimmät EU-tuet ovat EU:n kokonaan rahoittamat tulotuet (tilatuki) sekä EU:n osittain rahoittamat ympäristötuki ja luonnonhaittakorvaus (LFA). Kansallinen tukijärjestelmä koostuu Etelä-Suomen kansallisesta tuesta ja pohjoisesta tuesta, jotka jaetaan tukialueiden perusteella.
"Raha-automaattiyhdistys eli RAY on julkisoikeudellinen yhdistys, joka perustettiin 1. huhtikuuta 1938 keräämään rahapelitoiminnalla varoja suomalaisten sosiaali- ja terveysjärjestöjen toiminnan tukemiseen." Wikipedia
Saman olen itsekin huomannut. Hyvin harvoin siellä pelikoneiden äärellä viljelijöitä näkee. Ensinäkin, heillä ei ole aikaa nuokkua joutilaana minkään härvelin vierellä.
totta kai ne tuet eu- sta tulevat kun ne sinne veronmaksajat ensin maksavat olemmehan nettomaksajia.
Jörtti
Mää. Vaimoni on täyttä kultaa ja painaa150kg.
Onnittelut!
Kerrankin mies joka on tyytyväinen vaimoonsa :) Toivottavasti myös vaimosi huomaa minkälainen kultakimpale itse olet.