PersusSuomalaiset,

NroUno

saivat eniten ääniä vaalipäivänä. Kiri olisi kannattanut aloittaa pari viikkoa aikaisemmin niin olisi ollut ennakkoäänten ykkönen myös.

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moonmeiltä

      Kyllä Yle pitää huolen tasaisella mollaamisella, että seuraavissa vaaleissa otetaan myös ennakkoäänet omaan pussiimme. Yleen tarvitaan myös rajuja leikkauksia, voi olla myös, että ääni hiljenee

    • rahattarkkailuun

      PS pitää huolen siitä seuraavassa hallituksessa, että rajuja leikkauksia teatterien ym valtion rahoitukset. Eiköhän suunsoitto ala loppua, kun on huoli leivästä. Ei ole aikaa jauhaa paskaa. Niin sitä joutuu muutkin suomalaiset tekemään. Meillä on viimeiset 40 v elättetty epämääräisiä "taiteilijoita", jotka yhteiskunnan varoilla ryypänneet itsensä hajalle näistä on esim kuinka paljon.

      • lmsgdåååå

        Kyllä näitä riittää. Ehkä tunnetuimmat Irwin Goodman ja Kari Tapio.


      • Taiteilijoiden, ja suoraan heille menevistä tuista ei kyllä muodostu minkäänlaista virtaa, edes "noroa" jota kannattaisi katkaista. Taiteilijat tulevat toimeen todella vähällä, kalliimmaksi tulisi heidän liittämisensä "loputtomaan" työttömien rivistöön.
        Tuet erilaisilta taidesäätiöiltä ja muilta huuhaajärjestöiltä, säästäisivätkin jo satoja miljoonia.


      • VirsutPettuun

        Niin, nykyisinhän mainitsemasi porukka löytyy persujen valtuustoista ryyppäämästä...


      • VanhatVirsut
        VirsutPettuun kirjoitti:

        Niin, nykyisinhän mainitsemasi porukka löytyy persujen valtuustoista ryyppäämästä...

        Vähän on sullakin jo vanhaa ja tuhanpäisäistä tuo höpinäsi, olisiko syytä koettaa jotain nykyaikaisempaa, kun tuo ei oikein toimi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      43
      9498
    2. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      54
      4106
    3. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      54
      3569
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      128
      2702
    5. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      107
      2556
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      151
      2330
    7. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      27
      1997
    8. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      17
      1699
    9. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      33
      1497
    10. Kuinka kauan vielä

      jaksetaan vastustaa toisiamme?
      Ikävä
      71
      1317
    Aihe