13v poika tuntee olevansa edellä henk. kehitykses

kypsä13v

Eli tunnen olevani edellä kehityksessä, en vain henkisesti, vaan myös fyysisesti. Haluaisin ymmärtää syyn siihen, miksi jotkut vain ovat niin epäkypsiä ja huonokäytöksisiä. Olisin tyytyväinen, jos joku voisi avata asiaa, minulta voi myös kysyä asioita kuinka haluaa.

13

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jooniikyllä

      Jotkut ihmiset nyt vain ovat älykkäämpiä ,ja sanotaanko vaikka että paremmin tehtyjä
      kuin toiset ihmiset,sehän on ihan luonnollista.Sinä voisit olla noin vertauskuvallisesti
      vaikka Mersedes,ja keskiverto ihminen taas vaikka Lada.

      • Hahh

        Taidat olla siis Lada, koska se on Mercedes-Benz eikä mersedes.


    • ZumbaFitnessWoman

      Älä luule itsestäsi liikoja. Hyvää kesää.

    • OldOne

      Olen elämäni varrella tuntenut monia 13-vuotiaita. Muutama heistä on ollut henkisesti äärimmäisen kypsiä tyyppejä. Paljon kypsempiä, kuin jotkut aikuiset. Esim. netissä keskustellessa mikään ei paljastanut sitä, että puhui teinin kanssa.

      Varmaan tämän takia onkin tultu hyvin toimeen, vaikka ikäeroa on ollut melko paljon. Tällaisen nuorison kanssa on ollut ilo olla tekemisissä, koska heiltä saa usein ilmoille sellaisia näkökantoja ja muita ajatuksia, joita aikuisilta ei.

      Sekin on tullut huomattua, että fyysinen kypsyys ei välttämättä korreloi lainkaan henkisen kypsyyden kanssa.

      Kypsyytesi on iloinen asia. Toivottavasti se ei kuitenkaan tee sinua täysin ulkopuoliseksi ikätovereittesi joukossa. Toivottavasti sinun tuttavapiiriisi kuuluu myös aikuisia ihmisiä, jotka eivät tuijota sitä, että sinä olet "vain" 13-vuotias.

      Onnea ja menestystä!

      • OldOne

        Unohdin tietysti yrittää vastata siihen, mitä kysyttiin....

        Joskus sitä on itsekin vaikeaa ymmärtää, miten erilaisia ihmiset on. On luontaista, että ihmiset kehittyvät eri tahtiin ja ovat muutenkin erilaisia. Lisäksi asioihin vaikuttaa myös esim. kotikasvatus, kaveripiiri ja muut roolimallit. Vanhan sanonnan mukaan meitä on moneen junaan ja osa jää jo asemalle...


    • jajajajfgher

      Paskapuhetta. Takaisin hiekkalaatikolle poika.

    • Jokainen poika kehittyy niin fyysisesti kuin henkisesti eri tahtiin. Tiedän työni puolesta poikia joilla murrosiän fyysiset kehitykset on ollut jo selvästi havaittavissa jo 11 ikäisenä. Yleensähän siis tuo fyysinen puoli kehittyy ensin ja sitten tulee tuo henkinen puoli. Murrosiän myllerrykseen kuuluu myös mielialan vaihtelut, jos joku asia ei mene oman tahdon mukaan alkaa helposti huutamaan tai paiskomaan ovia tai tavaroita. Henkiestä kehityksestä kertoo paljon se, että kykenee huutamisen sijaan keskustelemaan ja perustelemaan asioitaan ja hakemaan kompromisseja asian ratkaisemiseksi. Myös se, että itse osaa olla tasapainoinen itsensä ja asioidensa suhteen on hyväksi, se kertoo hyvästä itsetunnosta ja on läpi elämän kantava voimavara.
      Vapaaehtoistyössä olen tavannut paljon poikia, joilla ollut vaikeita ongelmia elämässään, esim. koulussa, kotona tai päihteiden käyttöä tms. Kun löytyy luottamus, voi sulkeutunutkin ja epävarma poika avautua ja uskaltaa kertoa elämästään enemmän kuin kukaan arvaisikaan. Kun luottamukseen perustuva keskustelu ja ymmärretyksi tuleminen auttavat poikaa selviytymään ongelmistaan voi nuori miehenalku muuttaa täysin käyttäytymistään. Mutta toki tukea hän siihen paljon tarvitsee. Kotikasvatus ja opitut roolimallit vaikuttavat nuoren käyttäytymiseen paljon ja myös kaveripiirillä on paljon vaikutusta -enemmän kuin arvataankaan.
      On hienoa jos itse olat tasapainossa asioittesi suhteen. Ole rennosti oma itsesi, älä lähde vetämään mitään eri rooleja eri tilanteissa. Uskalla tukea myös heikompiasi, olet varmasti hyvä esimerkki muille nuorille. Tsemppiä sulle elämään ja hyvää kevättä ja alkavaa kesää.

    • hiekkalaatikkokutsuu

      Et kovinkaan fiksu taida kuitenkaan olla kun tämän tänne kirjoitit

      • aloittaja1

        Kuinka niin?


      • pepperdrops
        aloittaja1 kirjoitti:

        Kuinka niin?

        Kyllä sinä vielä sen joskus ymmärrät, ehkä.


    • Ainakin aloitus näyttää kypsältä, niin sisällöllisesti kuin kieliopillisestikin. Harva 13-vuotias, varsinkaan poika, kirjoittaa noin virheetöntä tekstiä. En minäkään 13-vuotiaana noin hyvin kirjoittanut, vaikka jo silloin olin suomen kielestä kiinnostunut.

    • Oman ikätovereideni huonoa käytöstä olen usein miettinyt. Ala- ja yläasteella oli ihan mahdotonta. Lukiossa jotkut eivät millään meinaa pysyä kännyköistä erossa tunneilla – tosin he ovat vähemmistö.

    • houteenäläryhdy

      Ethän kuitenkaan kerro kellekään, ettei se ole sinun keksintösi....

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      14
      2053
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      186
      1579
    3. Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä

      Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain
      Maailman menoa
      157
      1448
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      100
      1362
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      38
      1208
    6. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      84
      958
    7. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      139
      945
    8. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      49
      942
    9. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      829
    10. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      13
      827
    Aihe