Mutta mikä on totuus, Hbl?

Hufvudstadsbladetin pääkirjoituksessa väitetään tänään, että maahanmuuttopolitiikan osalta Perussuomalaisen linja on perustuslain ja ihmisoikeussopimuksen vastainen. (I fråga om invandraringspolitiken strider Sannfinländarnas linje mot grundlagen och grundfördraget om de mänskliga rättigheterna). Näin kova väite tarvitsisi kunnon perustelut, mutta niitä ei kirjoittaja, Susanna Ginman, esittänyt. En ole muuallakaan nähnyt perusteluja, että puolueen linja rikkoisi perutuslakia tai olisi ihmisoikeuksien vastainen, eivätkä viranomaiset, joile asia kuuluisi, ole ottaneet asiaa hoidettavakseen. Lehden tulee esittää näyttöä populistisen kirjoituksen tueksi jo lehtimiesmoraalin vuoksi.

Hbl ei ole Rkp:n virallinen äänitorvi, mutta molempien rahoitus tulee samoista lähteistä.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

HufvudBlodBladet - tuo ruotsinkielisten fasistien pää-äänenkannattaja - soveltaa täysillä Göbbelsiltä oppimaansa periaatetta: mitä isompi vale, sitä paremmin se menee tavallisissa germaanikansoissa läpi.

Äänestä
  • Suomessa ei pelätä että ruotsinkieliset etääntyvät suomenkielisistä koska he eivät ikinä ole olleetkaan meidän keskuudessamme. Siksi ruotsin kieltä ei Suomessa kuule eikä tarvitse.

    Ruotsinkielisille on omat koulut, yliopistot, nuorisotalot, korttelit, siirtolapuutarhat, ylioppilaslautakunta, terveyskeskukset, vanhainkodit, hautausmaat ja jopa paikkakunnat ym. Kuinka siis voisimme olla kaksikielinen maa kun ihmiset on jaettu kielen mukaan omiin yksikielisiin yhteisöihinsä, aivan kuten ennen apartheidin Etelä-Afrikassa?

    Ruotsinkielinen saa mennä suomen kieliseen nuorisotaloon Turussa, mutta suomenkielinen ei saa mennä ruotsin kieliseen nuorisotaloon jos ei puhu ruotsia. Kaarinassa ruotsinkieliset vaativat että jos suomen- ja ruotsinkieliset koulut ovat samassa rakennuksessa, niin pitää olla eri sisäänkäynnit ja välitunnit eri aikaan ruotsinkielisillä ja suomenkielisillä. Kaksikielisyys on silkkaa apartheidia.

    Esimerkki apartheidista Suomessa: lainaus ILTASANOMAT:

    KIELIMUURI RUSKEASUOLLA
    22.8.2008
    Suomenkielisille ei myydä mökkejä
    Suomenkielisille annetaan huutia Ruskeasuon siirtolapuutarha-alueella.

    http://www.iltalehti.fi/helsinki/200808228137027_hi.shtml



    http://www.iltalehti.fi/helsinki/200808228143176_hi.shtml



    Terveyskeskuksen tyly vastaus: Hoitoaikoja vain ruotsinkielisille

    Lääkäriin Paraisilla pyrkinyt nainen koki itsensä kakkosluokan kansalaiseksi.

    IL Torstai 28.10.2010 klo 10.34
    http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010102812597045_uu.shtml



    Uusisuomi:

    RKP shokissa: Suomen- ja ruotsinkieliset samaan kouluun?
    RKP:n kaupunginvaltuutetut ovat järkyttyneet Espoossa suunnitelmista siirtää suomen- ja ruotsinkieliset koululaiset samoihin tiloihin.

    RKP:n kaupunginvaltuutetut ovat järkyttyneet Espoossa suunnitelmista siirtää suomen- ja ruotsinkieliset koululaiset samoihin tiloihin.

    Ehdotuksen mukaan opetus luokkatiloissa järjestettäisiin omalla äidinkielellä, mutta oppilaat olisivat yhdessä lounastauoilla ja välitunneilla. Tilasiirroksella syntyisi säästöjä.

    - Ehdotus järkytti meitä, kertoo kaupunginvaltuutettu Mia Grundström (r.) Hufvudstadsbladetissa.

    Grundströmin mukaan samoissa tiloissa toimiminen johtaisi siihen, että ruotsin kieli katoaisi ja kaikista tulisi suomenkielisiä. Grundströmin mukaan kaikki RKP:läiset olivat ehdotuksesta totaalisen järkyttyneitä.

    Espoon sivistystoimenjohtaja Aulis Pitkälä on nyt Yle Uutisten mukaan luvannut, ettei ruotsin- ja suomenkielisiä koululuokkia siirretä saman katon alle.

    Espoo kuitenkin suunnittelee edelleen perustavansa uudelle Suurpellon asuinalueelle kaksikielisen koulukeskuksen.

    http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/74717-rkp-shokissa-suomen-ja-ruotsinkieliset-samaan-kouluun

    http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/74717-rkp-shokissa-suomen-ja-ruotsinkieliset-samaan-kouluun#comments

    Ruotsin kielellä pääsee jonon ohi lääkäriin

    29.05.2013 07:13 Pohjalainen

    Vaasan pääterveysasemalla päivystää ruotsalaislääkäreitä, jotka eivät puhu ollenkaan suomea. Ruotsia osaava asiakas pääsee muita nopeammin lääkärin vastaanotolle.
    http://www.pohjalainen.fi/uutiset/maakunta/ruotsin-kielella-paasee-jonon-ohi-laakariin-1.1397222

    Äänestä

Kai surumedia tarkoittaa, että suomenkielisen pääväestön oikeuksien ajaminen on rasismia?

Perustuslaki ei edellytä surujen hyysäämistä, mutta sen svekotulkinta kyllä. Tuosta väärästä tulkinnasta pitää päästä eroon.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Kokoomuslainen kirjoitti:

Hufvudstadsbladetin pääkirjoituksessa väitetään tänään, että maahanmuuttopolitiikan osalta Perussuomalaisen linja on perustuslain ja ihmisoikeussopimuksen vastainen. (I fråga om invandraringspolitiken strider Sannfinländarnas linje mot grundlagen och grundfördraget om de mänskliga rättigheterna). Näin kova väite tarvitsisi kunnon perustelut, mutta niitä ei kirjoittaja, Susanna Ginman, esittänyt. En ole muuallakaan nähnyt perusteluja, että puolueen linja rikkoisi perutuslakia tai olisi ihmisoikeuksien vastainen, eivätkä viranomaiset, joile asia kuuluisi, ole ottaneet asiaa hoidettavakseen. Lehden tulee esittää näyttöä populistisen kirjoituksen tueksi jo lehtimiesmoraalin vuoksi.

Hbl ei ole Rkp:n virallinen äänitorvi, mutta molempien rahoitus tulee samoista lähteistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu