Työperäinen muutto Afrikan sarvesta paisuu

helluntailainenVeli

Suomen väestö kasvoi ainoastaan maahanmuuton ansiosta - Pohjois-Pohjanmaa kakkosena kasvussa

Suomen väkimäärä pysyi kasvu-uralla ainoastaan maahanmuuton ansiosta.


Suomen väkimäärä pysyi kasvu-uralla ainoastaan maahanmuuton ansiosta. KUVA: Venla Tornberg


Kotimaa 11:29

Kaleva




Mainos





Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan muuttovoitto ulkomailta ylläpiti väestönkasvua alkuvuonna 2015.

Suomen väkiluku kasvoi tammi–maaliskuun aikana 1 540 henkeä. Väestönkasvun ainoana syynä oli muuttovoitto ulkomailta: maahanmuuttoja oli 1 980 enemmän kuin maastamuuttoja.

Luonnollista väestönlisäystä ei ollut tammi-maaliskuussa, sillä syntyneitä oli 440 vähemmän kuin kuolleita. Syntyneitä on ollut vähemmän kuin kuolleita vuosineljänneksen ajan viimeksi vuonna 1942.

Suomen väkiluku oli maaliskuun lopussa 5 473 465. Väestön määrä kasvoi ensimmäisen neljänneksen aikana 2 400 henkeä vähemmän kuin vastaavana ajanjaksona vuosi sitten.

Tammi-maaliskuun ennakkotilaston mukaan ulkomailta muutti Suomeen 5 350 henkeä ja Suomesta ulkomaille 3 370 henkeä. Maahanmuuttoja oli 1 300 vähemmän ja maastamuuttoja 140 vähemmän kuin edellisvuoden tammi–maaliskuussa. Suomen kansalaisia maahanmuuttajista oli 1 360 ja maastamuuttajista 2 380.

Syntyvyys laski huomattavasti

Tammi–maaliskuun aikana syntyi 13 390 lasta, mikä on 560 lasta vähemmän kuin vastaavana aikana vuonna 2014. Kuolleiden määrä oli 13 830, mikä on 690 henkeä enemmän kuin vuotta aiemmin.

Kuntien välisiä muuttoja kertyi maaliskuun loppuun mennessä ennakkotietojen mukaan 53 400. Vähennystä edellisen vuoden tammi–maaliskuuhun verrattuna oli 1 600 muuttoa vuoden 2015 kuntajaon mukaan.

Maakunnittaisten ennakkotietojen mukaan väkiluku kasvoi kuluvan vuoden tammi–maaliskuussa vain Uudellamaalla, Pohjois-Pohjanmaalla, Pirkanmaalla ja Varsinais-Suomessa.

Väkiluvun kasvu oli määrällisesti suurinta Uudellamaalla, jossa väestön määrä kasvoi 3 380 hengellä. Seuraavaksi eniten väkiluku kasvoi Pohjois-Pohjanmaalla, 390 hengellä.

Määrällisesti suurin väestötappio oli Pohjois-Savon maakunnassa, joka menetti väkiluvustaan 420 henkeä. Suhteellisesti suurin väestötappio oli Kainuun maakunnassa: 2,9 promillea

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KÄÄÄNNE

      Syntyneitä on ollut vähemmän kuin kuolleita vuosineljänneksen ajan viimeksi vuonna 1942.

      • pitäisisaada

        Pitäisi saada lestadiolaisten ehkäisykielto taottua vähäksi aikaa muunkin kansan kaaliin, niin saataisiin hoidettua syntyvyysongelma.


      • TässäPointti

        Yllättävän suuri syntyvien määrän lasku vuoden takaiseen verrattuna, kolmessa kuukaudessa (3kk ) mikä on 560 lasta vähemmän vuonna 2015, kuin vastaavana aikana vuonna 2014.

        Onko vl:t alkaneet ehkäistä... maahanmuuttajat tuskin ehkäisevät..


      • lapsilisätkotihoidontuki
        TässäPointti kirjoitti:

        Yllättävän suuri syntyvien määrän lasku vuoden takaiseen verrattuna, kolmessa kuukaudessa (3kk ) mikä on 560 lasta vähemmän vuonna 2015, kuin vastaavana aikana vuonna 2014.

        Onko vl:t alkaneet ehkäistä... maahanmuuttajat tuskin ehkäisevät..

        Tuskin sentään. Valtaväestö on ollut huolellisempi ehkäisyn suhteen, kun lapsilisiä on leikattu ja kotihoidontuen puolittamisella on uhkailtu. Viesti on mennyt perille ja lastenteko lopetettu.


      • 10LapsenÄiti
        lapsilisätkotihoidontuki kirjoitti:

        Tuskin sentään. Valtaväestö on ollut huolellisempi ehkäisyn suhteen, kun lapsilisiä on leikattu ja kotihoidontuen puolittamisella on uhkailtu. Viesti on mennyt perille ja lastenteko lopetettu.

        Tekevätkö ihmiset oikeasti lapsentekopäätöksiä materialistisista syistä? Urakehitys vaikuttaa tietenkin ja aiottu lasten kokonaismäärä ym. Mutta jos lapsen haluaa, niin vaikea ymmärtää että lykkäisi sitä lapsilisäleikkauksen takia. Kyllä jokainen tajuaa että Suomessa synnyttäjä pärjää kaikissa olosuhteissa. Sosiaalihuolto on sitä varten jos rahat loppuu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      284
      3525
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      22
      1958
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      43
      1615
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1461
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      143
      1149
    6. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      81
      1144
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1054
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      93
      947
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      210
      821
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      747
    Aihe