Joku tuolla alla vertasi tradenomin ja KTM:n alkupalkkaa ja ihmetteli pienta 500 euron eroa. Ensinnakin ero on %:ssa suht. iso, toiseksi alkupalkka on varsin merkitykseton asia. Oma alkupalkkani 10 vuotta sitten oli 8000mk kuussa. Nyt palkka on noin 7000e kuussa.
Ekonomien keskipalkka lie nykyaan luokkaa 4500-5000e. En tieda tradenomien lukua. Uralla edennyt ekonomi tienaa helposti 6000 e. Samaan voi tietysti paasta tradenomikin - uran alussa jotkut paikat voivat jaada saamatta, kun vaaditaan ylempi kk-tutkinto. Pitkan paalle koulutuksen merkitys pienenee, tosin aivan ylimman johdon paikat saattavat jaada monissa yrityksissa saamatta.
Summa summarum, alkupalkkakeskustelut ovat turhia, molemmille koulutuksille riittaa toita ja palkkaa saa kykyjen mukaan. Jos kunnianhimoa on ja haluaa varmistaa 'hienon' uran, kannattaa hakeutua ennemmin kauppakorkeakouluun kuin ammattikorkeakouluun, valinta on vapaa.
Palkka KTM vs tradenomi
11
5153
Vastaukset
- Jenni
Sun kirjoitukses oli valaiseva. Olen miettinyt itse kumpaan yrittäisin opiskelemaan tradenomiksi, kauppakorkeaan vai AMK:hon. Kauppakorkeaan aion kyllä nyt hakea, tunne vain vahvistui nyt. Mutta jos sinne ei mua huolita niin seuraava yritys vaikka AMK:hon.
- dbdb
"Olen miettinyt itse kumpaan yrittäisin opiskelemaan tradenomiksi, kauppakorkeaan vai AMK:hon."
Que? - tradenomiksi
"kumpaan yrittäisin opiskelemaan tradenomiksi, kauppakorkeaan vai AMK:hon."
Kauppiksessa et pääse tradenomiksi asti, vaan sinun on pyrittävä AMK:hon.Mutta muista että siellä opiskellessa tarvitaan järkeäkin toisin kuin kauppiksessa!
- turhia
Voiko turhempia tyyppejä olla kuin jotkut kauppatieteen maisterit. Yleensä yrityksille turhia kulueriä ja joista pahanpäiväntullen pyritään ensimmäisenä eroon. Ja noihin ylimmän johdon paikkoihin pyrittäessä ei ole koulutuksella merkitystä, vaan on tyypistä kiinni. Taas jonkun turhanpäisen KTM:n kirjoituksia.
- ktmx
Tutkaileppa suomalaisten pörssiyrityksien johtoryhmien ja hallitusten koostumusta. Aika vähän tradenomeja siellä ylimmässä johdossa. Johtuukohan siitä että tradenomit on niin paskoja tyyppejä jos se kerran on vain ja ainoastaan tyypistä kiinni??
- Nimetön
Itse olen tradenomi ja olisin kyl mieluummin ekonomi. Hain pari kertaa kauppakorkeaan, mutta en päässyt.Hakeminen jäi siihen.onhan se KTM tutkinto vaativampi. Minulla on tuttuja tradenomeja jotka ovat ovat saaneet hyvän työn ja palkkaa. Tällä hetkellä aika huono työtilanne. Tradenomi miehet saavat helpommin parempia töitä. Kaikki tuntemani tradenomi miehet ovat hyväpalkkaisissa töissä. sit taas tunnen ekonomi naisia, ketkä ovat sihteerin työssä.
- nykyarvot
"Tradenomi miehet saavat helpommin parempia töitä. Kaikki tuntemani tradenomi miehet ovat hyväpalkkaisissa töissä. sit taas tunnen ekonomi naisia, ketkä ovat sihteerin työssä."
Ehkäpä sen vuoksi on noin, että vielä tällä hetkellä kaupallisella alalla "työhönottajina" ja johtotehtävissä on sellaisia ihmisiä, joilla on hyvin alkukantaiset arvot.Joten miestä luullaan naista älykkäämmäksi,ekonomia tradenomia, ja valkoista mustaa älykkäämmäksi.Mutta eiköhän tasa-arvo synny tännekin pikku hiljaa...
- Nimetön
työkokemus ja suhteet ratkaisevat paljon. Toki ktm:än tutkinnolla helpommin pääsee johtajaksi.
- ei koulutuksella paljon mer...
Eli It-alalla ainakin tuntuu että teot puhuu ei koulutus ja palkka tekojen mukaan. Alkupalkkaan voi koulutus vaikuttaa mutta 5 vuoden päästä tienaa se joka on hyvä ja on uhannut ainakin kerran pari irtisanoa itsensä. yleensä ainoa tapa saada palkankorotusta:)
- KTM 10v
Itsekin olen It alalla ja tietty teot ratkaisevia, mutta kaikkiin firmoihin ei edes paase ilman korkeakoulutusta. Ja kylla korkeimpaan johtoonkin ehka sitten saadaan tradenomeja joskus, mutta tie voi olla kivisempi.
Tottakai jos puhutaan koodarin tai projektipaallikon tms paikasta, tradenomin koulutus on taysin riittava.
Paras hankkia lisaa liksaa on vaihtaa tyonantajaa, ei vain uhata - yleensa sitten kun itsensa oikeasti irtisanonut, rupeaa liksaa kummasti loytymaan. - keijjo
KTM 10v kirjoitti:
Itsekin olen It alalla ja tietty teot ratkaisevia, mutta kaikkiin firmoihin ei edes paase ilman korkeakoulutusta. Ja kylla korkeimpaan johtoonkin ehka sitten saadaan tradenomeja joskus, mutta tie voi olla kivisempi.
Tottakai jos puhutaan koodarin tai projektipaallikon tms paikasta, tradenomin koulutus on taysin riittava.
Paras hankkia lisaa liksaa on vaihtaa tyonantajaa, ei vain uhata - yleensa sitten kun itsensa oikeasti irtisanonut, rupeaa liksaa kummasti loytymaan.Kerta toisensa jälkeen saa hyvät naurut aikaan näistä tradenomien uhoamisviesteistä. Tuntuu olevan ainoa keino päteä meille "kehnoille ja tyhmille" ekonomeille, koska eivät siihen työmarkkinoilla pysty. Jokainen tallaa tyylillää, toiset vain hieman paremmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1882431
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1722110Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I442083Ikäero suhteessa
Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia761811- 1281730
Liian paljon hylättyjä ääniä
Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus1971590Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen771311Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821239Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat
Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P321184- 711143