Salossa halutaan lopettaa lähes 200 oppilaan koulu ja tunkea nämä muihin kouluihin. Säästö on olematon. Salon ongelma on sosiaali- ja terveyssektorin 180 miljoonan euron vuosikulut. Nämä ovat pyhä asia, niihin ei koko Salon Noksun jälkeisen lamakurjuuden aikana ole saanut koskea. Siinä ovat puolueetkin hampaattomia, kun Marjatta H*ttinen sanoo, että "näin on". SoTe ei ole edes antanut arvioida hallintoaan ulkopuolisilla ja pelkät hallintokulutkin ovat miljoonia. Sen sijaan oppilaat aiotaan nyt tunkea ahtaammin kuin porsaat samalle kaukalolle. Tämä riesa ei nyt ole pelkästään Pajulan, vaan kaikki koulut joutuvat ottamaan luokat ääriään myöten täyteen. Pajulassa ei ole edes remonttitarvetta vuosikausiin.
Marjatta H*ttinen, miksi lopetat Pajulan?
MarjattaMarjatta
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Marjatta on oikein lääkäri ja hänestä on tullut valtio valtiossa. Siksi myös porvarilehti Turun S. juuri häntä haastattelee. Hänellä on taustajoukkoina mm. kartanonomistaja-vapaamuurari P ja maanpuolustus-päällikkö H. Ei täällä järjellä pelata, vaan tietty kuppikunta vie ja asioihin perehtymättömät entisten pikkukuntien edustajat ovat helposti höynäytettävissä
Kokkarien keskinäistä nokittelua. Numppa ei ole suosiossa ja työnnettiin sivuraiteelle. Nyt kun tämä vielä sai estettyä Hemiksen läpipääsyn eduskuntavaaleissa, liittokunnan rangaistus iskee. Numpan alueen koulu suljetaan.
No onhan se hyvä että pajulan lapset oppivat monikulttuurisuutta, tai onko sittenkään.
Työttömien jälkikasvu voitaisiin aivan hyvin siirtää koti-opetukseen, sosiaalitoimi kuitenkin maksaa netti-yhteydet näille.
kokoomusruppanat riitelee sen verran ettei seuraavissa vaaleissa ole heille monta paikkaa! marjatan kaveri kalle oli niitä säästöpankin täystuhoja eli "tuhoamisesta on kokemusta"! onneksi ikä rasitteena,kestetään hetki..
Jostain on säästettävä, jos tulevaisuuden kakaraluvutkin ennakoi vähennystä, miksi siis pitää puolityhjillän kansakoulua joka tulevaisuus on nolla.
Ei auta vaikka Sauli olisi käynyt sitä koulua-
HuhHuh. Tänään juuri tuli radiosta se suuri tieto. Väki vähenee Salosta tosi reippaasti ja veroeurot sen myötä tietysti. On se kyllä kummaa säästöä näistä kouluista. Lasten vanhemmat, jotka eivät ole erehtyneet ostamaan täältä omaa asuntoa, muuttavat kyllä tosi helposti muualle. Ja vanhemmat ihmiset, jotka eivät enää työssä ole, niin ilmapiirin vuoksikin jo lähtevät. Ainakin ne, jotka eivät ole täällä syntyneet. Salossahan eläkeläisiä ei pidetä edes ihmisinä. Vaikkakin rahaa hekin käyttävät. Missään he eivät saisi olla eivätkä näkyä.