Sitä vaan piti kysymäni että oletteko koskaan saaneet niin kovaa paniikkia että olisitte pyörtyneet sen takia?
Itse olen saanut jo 12 vuotta erittäin voimakkaita pyörrytyskohtauksia jotka on tosi pelottavia mutta taju ei ole ikinä vielä mennyt. Ehkä hiukan on jo tajunnan taso laskenut mutta ei kokonaan mustaksi ole siis mennyt.
pyörtynyt paniikin johdosta?
11
160
Vastaukset
- artsi35
Yes kun oireet ovat pahat tuntuu et pyörtyy, mut ei pyörrykään. Ja tuntuu et tulee hulluks, vaikkei tulekaan. Nämä on hyvä muistaa, et ei loppujen lopuksi mitään vakavaa tapahdukaan. Itse oon päässyt näistä eroon.
- pyörtymätön
Mukava kuulla Artsi että olet päässyt eroon näistä. Sen verran haluaisin kysyä että käytitkö jotain lääkitystä paranemiseen vai pärjäsitkö ilman?
- Artsi35
Työpaineita vähennettiin
Lisäsin liikuntaa
Lisäsin sos.kontakteja ja aktiviteetteja
Joogaa
Paljon naurua
Rennompi elämäntyyli
Ruokavalio
Venlafax 7 kk
Opamoxia alkuvaiheessa
Tuossa tärkeimmät. Kysy vaan jos tulee mieleen vielä jotain.- 2823
Artsi35 millaiset oireet sinulla oli alussa? Kuinka kauan oireilit ennenkuin hait apua?
Olisitko selvinnyt ilman lääkkeitä?
- artsi36
Alussa tuli ruoansulatusongelmat ja huimausaaltoja. Sit paniikkikohtaukset (sähköiskut, hengitysvaikeudet, huimaus, sydämentykytykset, puutumisia, rinnan ahdistus, epätodellinen olo jne...)
Lääkärit olivat ihan pihalla ja määräsi ylä- ja alapään tähystyksiin, kakkanäytteisiin, ultraääneen ja verikokeisiin. Mitään ei löytynyt vaikka tuntui et henki lähtee. Onneksi menin vielä kunnalliselle lääkärille joka sano heti et mulla on kova ahdistuneisyyshäiriö/paniikkihäiriö.
Opamox auttoi tilannetta heti, mut lääkäri kielsi sen jatkuvan käytön. Venlafaxia määrättiin päälääkkeeksi ja Opamoxia vain tilapäisesti. Kyllä Venlafax 75 mg helpotti ja rentoutti jonkun verran oloa. Miinuksena tuli vähän saamattomuutta ja väsymystä - elämä oli tasapaksumpaa, leikkasi sekä huonoja että hyviä fiiliksiä.
Venlafaxista tuli myös todella hyvät, positiiviset unet. Vaikea sanoa, olisinko selvinnyt ilman lääkitystä. Alussa kun oireet olivat todella kovat, lääkkeet olivat varmasti paikallaan. - 534654645
Pyörtyminen on mahdotonta paniikkikohtauksessa. Tämä johtuu siitä, että kohtauksen aikana verenpaine nousee, ja pyörtyminenhän vaatii sitä että se laskee.
Paniikkikohtauksessa kehon oma puolustusreaktio on lähtenyt päälle väärästä syystä. Se ei voi mitenkään vahingoittaa sinua, koska se reaktio on suunniteltu auttamaan sinua. Olet vain itse kehittänyt väärän uskomuksen päässäsi, että kohtauksen aikana vallitsevat fyysiset oireet olisivat vaarallisia. Kaikki on siis kyse siitä, miten reagoit oman kehosi normaaleihin toimintoihin kuten sydämentykytykseen ja hikoiluun.- stressitär
Itseäni pelottaa kohtauksissa juurikin tuo sydämen tykytys. Tuntuu että hakkaa niin vauhdilla ettei mukana pysy...Kuinkahan rasittavaa elimistölle?!
- Artsi36
'Puolustusreaktio lähtenyt päälle väärästä syystä'.....kyllä siellä taustalla on kuitenkin jokin syy, on se oikee tai väärä. Yleensä syy on uhkakuva ja pelko jostakin. Ja syyn löytäminen on oleellista, et voi tehdä muutosta jotta paniikki hellittäisi.
- 3453454353
Näinhän se on. Juju on siinä, että pelkää turhaan asioita, joita ei voi tapahtua. Paniikkikohtaus on itseaiheutettu tapahtuma, kun tulkitsee omia, vaarattomia fyysisiä toimintojaan haitalliksiksi, laukaisten kehon puolustusreaktion.
- artsi36
Oman kokemuksen perusteella uskon, et oikean hengitystekniikan ja rentoutumistaidon avulla pystyy hallitsemaan paniikkia.
- sdfvsvs
Tiedän yhden henkilön joka pyörtyili paniikkikohtauksien vuoksi. Hänen nimensä oli Tony Soprano.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1232558- 1351964
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1151291Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631286En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k771141HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio271133Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik351122Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.451089- 961053
Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉841048