pyörtynyt paniikin johdosta?

pyörtymätön

Sitä vaan piti kysymäni että oletteko koskaan saaneet niin kovaa paniikkia että olisitte pyörtyneet sen takia?
Itse olen saanut jo 12 vuotta erittäin voimakkaita pyörrytyskohtauksia jotka on tosi pelottavia mutta taju ei ole ikinä vielä mennyt. Ehkä hiukan on jo tajunnan taso laskenut mutta ei kokonaan mustaksi ole siis mennyt.

11

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • artsi35

      Yes kun oireet ovat pahat tuntuu et pyörtyy, mut ei pyörrykään. Ja tuntuu et tulee hulluks, vaikkei tulekaan. Nämä on hyvä muistaa, et ei loppujen lopuksi mitään vakavaa tapahdukaan. Itse oon päässyt näistä eroon.

      • pyörtymätön

        Mukava kuulla Artsi että olet päässyt eroon näistä. Sen verran haluaisin kysyä että käytitkö jotain lääkitystä paranemiseen vai pärjäsitkö ilman?


    • Artsi35

      Työpaineita vähennettiin
      Lisäsin liikuntaa
      Lisäsin sos.kontakteja ja aktiviteetteja
      Joogaa
      Paljon naurua
      Rennompi elämäntyyli
      Ruokavalio
      Venlafax 7 kk
      Opamoxia alkuvaiheessa

      Tuossa tärkeimmät. Kysy vaan jos tulee mieleen vielä jotain.

      • 2823

        Artsi35 millaiset oireet sinulla oli alussa? Kuinka kauan oireilit ennenkuin hait apua?
        Olisitko selvinnyt ilman lääkkeitä?


    • artsi36

      Alussa tuli ruoansulatusongelmat ja huimausaaltoja. Sit paniikkikohtaukset (sähköiskut, hengitysvaikeudet, huimaus, sydämentykytykset, puutumisia, rinnan ahdistus, epätodellinen olo jne...)

      Lääkärit olivat ihan pihalla ja määräsi ylä- ja alapään tähystyksiin, kakkanäytteisiin, ultraääneen ja verikokeisiin. Mitään ei löytynyt vaikka tuntui et henki lähtee. Onneksi menin vielä kunnalliselle lääkärille joka sano heti et mulla on kova ahdistuneisyyshäiriö/paniikkihäiriö.

      Opamox auttoi tilannetta heti, mut lääkäri kielsi sen jatkuvan käytön. Venlafaxia määrättiin päälääkkeeksi ja Opamoxia vain tilapäisesti. Kyllä Venlafax 75 mg helpotti ja rentoutti jonkun verran oloa. Miinuksena tuli vähän saamattomuutta ja väsymystä - elämä oli tasapaksumpaa, leikkasi sekä huonoja että hyviä fiiliksiä.

      Venlafaxista tuli myös todella hyvät, positiiviset unet. Vaikea sanoa, olisinko selvinnyt ilman lääkitystä. Alussa kun oireet olivat todella kovat, lääkkeet olivat varmasti paikallaan.

    • 534654645

      Pyörtyminen on mahdotonta paniikkikohtauksessa. Tämä johtuu siitä, että kohtauksen aikana verenpaine nousee, ja pyörtyminenhän vaatii sitä että se laskee.

      Paniikkikohtauksessa kehon oma puolustusreaktio on lähtenyt päälle väärästä syystä. Se ei voi mitenkään vahingoittaa sinua, koska se reaktio on suunniteltu auttamaan sinua. Olet vain itse kehittänyt väärän uskomuksen päässäsi, että kohtauksen aikana vallitsevat fyysiset oireet olisivat vaarallisia. Kaikki on siis kyse siitä, miten reagoit oman kehosi normaaleihin toimintoihin kuten sydämentykytykseen ja hikoiluun.

      • stressitär

        Itseäni pelottaa kohtauksissa juurikin tuo sydämen tykytys. Tuntuu että hakkaa niin vauhdilla ettei mukana pysy...Kuinkahan rasittavaa elimistölle?!


      • Artsi36

        'Puolustusreaktio lähtenyt päälle väärästä syystä'.....kyllä siellä taustalla on kuitenkin jokin syy, on se oikee tai väärä. Yleensä syy on uhkakuva ja pelko jostakin. Ja syyn löytäminen on oleellista, et voi tehdä muutosta jotta paniikki hellittäisi.


      • 3453454353

        Näinhän se on. Juju on siinä, että pelkää turhaan asioita, joita ei voi tapahtua. Paniikkikohtaus on itseaiheutettu tapahtuma, kun tulkitsee omia, vaarattomia fyysisiä toimintojaan haitalliksiksi, laukaisten kehon puolustusreaktion.


    • artsi36

      Oman kokemuksen perusteella uskon, et oikean hengitystekniikan ja rentoutumistaidon avulla pystyy hallitsemaan paniikkia.

    • sdfvsvs

      Tiedän yhden henkilön joka pyörtyili paniikkikohtauksien vuoksi. Hänen nimensä oli Tony Soprano.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      30
      2846
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1837
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1810
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1424
    5. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      73
      1340
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      24
      1255
    7. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1248
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      77
      1169
    9. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1028
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      97
      1007
    Aihe