pyörtynyt paniikin johdosta?

pyörtymätön

Sitä vaan piti kysymäni että oletteko koskaan saaneet niin kovaa paniikkia että olisitte pyörtyneet sen takia?
Itse olen saanut jo 12 vuotta erittäin voimakkaita pyörrytyskohtauksia jotka on tosi pelottavia mutta taju ei ole ikinä vielä mennyt. Ehkä hiukan on jo tajunnan taso laskenut mutta ei kokonaan mustaksi ole siis mennyt.

11

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • artsi35

      Yes kun oireet ovat pahat tuntuu et pyörtyy, mut ei pyörrykään. Ja tuntuu et tulee hulluks, vaikkei tulekaan. Nämä on hyvä muistaa, et ei loppujen lopuksi mitään vakavaa tapahdukaan. Itse oon päässyt näistä eroon.

      • pyörtymätön

        Mukava kuulla Artsi että olet päässyt eroon näistä. Sen verran haluaisin kysyä että käytitkö jotain lääkitystä paranemiseen vai pärjäsitkö ilman?


    • Artsi35

      Työpaineita vähennettiin
      Lisäsin liikuntaa
      Lisäsin sos.kontakteja ja aktiviteetteja
      Joogaa
      Paljon naurua
      Rennompi elämäntyyli
      Ruokavalio
      Venlafax 7 kk
      Opamoxia alkuvaiheessa

      Tuossa tärkeimmät. Kysy vaan jos tulee mieleen vielä jotain.

      • 2823

        Artsi35 millaiset oireet sinulla oli alussa? Kuinka kauan oireilit ennenkuin hait apua?
        Olisitko selvinnyt ilman lääkkeitä?


    • artsi36

      Alussa tuli ruoansulatusongelmat ja huimausaaltoja. Sit paniikkikohtaukset (sähköiskut, hengitysvaikeudet, huimaus, sydämentykytykset, puutumisia, rinnan ahdistus, epätodellinen olo jne...)

      Lääkärit olivat ihan pihalla ja määräsi ylä- ja alapään tähystyksiin, kakkanäytteisiin, ultraääneen ja verikokeisiin. Mitään ei löytynyt vaikka tuntui et henki lähtee. Onneksi menin vielä kunnalliselle lääkärille joka sano heti et mulla on kova ahdistuneisyyshäiriö/paniikkihäiriö.

      Opamox auttoi tilannetta heti, mut lääkäri kielsi sen jatkuvan käytön. Venlafaxia määrättiin päälääkkeeksi ja Opamoxia vain tilapäisesti. Kyllä Venlafax 75 mg helpotti ja rentoutti jonkun verran oloa. Miinuksena tuli vähän saamattomuutta ja väsymystä - elämä oli tasapaksumpaa, leikkasi sekä huonoja että hyviä fiiliksiä.

      Venlafaxista tuli myös todella hyvät, positiiviset unet. Vaikea sanoa, olisinko selvinnyt ilman lääkitystä. Alussa kun oireet olivat todella kovat, lääkkeet olivat varmasti paikallaan.

    • 534654645

      Pyörtyminen on mahdotonta paniikkikohtauksessa. Tämä johtuu siitä, että kohtauksen aikana verenpaine nousee, ja pyörtyminenhän vaatii sitä että se laskee.

      Paniikkikohtauksessa kehon oma puolustusreaktio on lähtenyt päälle väärästä syystä. Se ei voi mitenkään vahingoittaa sinua, koska se reaktio on suunniteltu auttamaan sinua. Olet vain itse kehittänyt väärän uskomuksen päässäsi, että kohtauksen aikana vallitsevat fyysiset oireet olisivat vaarallisia. Kaikki on siis kyse siitä, miten reagoit oman kehosi normaaleihin toimintoihin kuten sydämentykytykseen ja hikoiluun.

      • stressitär

        Itseäni pelottaa kohtauksissa juurikin tuo sydämen tykytys. Tuntuu että hakkaa niin vauhdilla ettei mukana pysy...Kuinkahan rasittavaa elimistölle?!


      • Artsi36

        'Puolustusreaktio lähtenyt päälle väärästä syystä'.....kyllä siellä taustalla on kuitenkin jokin syy, on se oikee tai väärä. Yleensä syy on uhkakuva ja pelko jostakin. Ja syyn löytäminen on oleellista, et voi tehdä muutosta jotta paniikki hellittäisi.


      • 3453454353

        Näinhän se on. Juju on siinä, että pelkää turhaan asioita, joita ei voi tapahtua. Paniikkikohtaus on itseaiheutettu tapahtuma, kun tulkitsee omia, vaarattomia fyysisiä toimintojaan haitalliksiksi, laukaisten kehon puolustusreaktion.


    • artsi36

      Oman kokemuksen perusteella uskon, et oikean hengitystekniikan ja rentoutumistaidon avulla pystyy hallitsemaan paniikkia.

    • sdfvsvs

      Tiedän yhden henkilön joka pyörtyili paniikkikohtauksien vuoksi. Hänen nimensä oli Tony Soprano.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      141
      13056
    2. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      213
      11966
    3. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      162
      10125
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9581
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      94
      9064
    6. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      13
      7695
    7. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      18
      7547
    8. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6684
    9. 140
      6089
    10. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      91
      5925
    Aihe