Hei! Nostin thyroxin annosta lääkärin kehotuksesta 25mg/päivässä 50mg joka toinen päivä ja joka toinen 25mg. Olen nyt kohta pari viikkoa syönyt kyseistä annosta, mutta tuntuu että väsymys on vaan pahentunut entisestään annoksen nostamisen jälkeen, onko tämä ihan normaalia ja ohimenevää nostoissa? Kaikella järjellä ajateltuna olisi luullut että olo olisi parantunut.
Annoksen nosto ja sen aiheuttama väsymys
karooliina
1523
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Thyroxin voi myös pahentaa oireita. Täällä oli joskus viestiketjukin aiheesta. Eräs mahdollisuus on, että Thyroxinin lisäys johtaa reverse-T3:n lisääntymiseen ja olo huononee. "Inhimillinen tekijä" 2.5.2014 -videossa n. kohdassa 23:30 on Ninan omakohtainen kertomus tästä ilmiöstä:
https://drive.google.com/file/d/0B94Wq-KMIhMVN282b2VmRGVKdDg/view