Voinko nostaa

Kertasuorituksena koko lopun elinaikaani (102 v.) odotettavissa olevan työeläkkeeni ?. Tarkoitukseni on sijoittaa se tuottavasti ja jättää perintönä sopivaksi katsomalleni taholle.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Eläkelaitos voi maksaa eläkkeen kertasuorituksena ilman eläkkeensaajan suostumusta, jos eläke on pienempi kuin 27,26 euroa/kk (vuoden 2015 tasossa). Eläkkeensaajan suostumuksella voidaan maksaa kertasuorituksena eläke, jonka määrä on vähintään 27,26 euroa/kk, mutta enintään 68,15 euroa/kk (vuoden 2015 tasossa).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


63vduunari kirjoitti:

Kertasuorituksena koko lopun elinaikaani (102 v.) odotettavissa olevan työeläkkeeni ?. Tarkoitukseni on sijoittaa se tuottavasti ja jättää perintönä sopivaksi katsomalleni taholle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu