Suomalaisen oluen historiaa

fffbfffff

Onko kellään tieto kuinka kauan suomioluissa on käytetty tärkkelystä?
Ja miltä ovat mahtaneet maistua ennen sitä?

5

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oluttaon

      Tarkkaa tietoa minulla ei ole milloin jotkut isot panimot alkoivat jatkamaan vierrettä ohratärkkelyksellä noin yleensä. Mutta eräässä isossa panimossa työskentelevä kaveri kertoi että noin kaksi tai kolme vuotta sitten oli tullut tärkkelys mukaan tuotantoon.

      Täytyy mainita, että suinkaan kaikki isot suomipanimot ei käytä vierteessä tärkkelystä.

      Eihän nämä bulkki lagerit ole pitkiin aikoihin mitään herkkua olleet, mutta parempia ne oli silloin kun olivat aitoa täysmallasolutta. Muistelen kyllä että joskus 80-luvun puolella maku oli vielä aika hyvä, mutta voi olla että aika kultaa muistot..

      Tärkkelys "oluissa" tuntuu sellainen epämiellyttävä tunkkainen/pilaantunut maku pohjalla. Mausta tulee sellainen mielikuva kuin vierteeseen olisi käytetty suovettä, tai kuin jostain veneen pohjalta olisi nakattu limavedet pullotusvaiheessa sekaan.

      Tärkkelyskaljan tunnistaa tuoteselosteesta: jos on joko maininittu "ohratärkkelys" tai pelkkä "ohra".
      Täysmallasoluen tunnistaa tuoteselosteesta: "ohramallas", eikä ohratärkkelystä tai pelkkää "ohra" nimikettä ole mainittu.

    • Ohra_on_olutta
    • SimoHovari

      Olvi ja Sinebrychoff käyttävät ohratärkkelystä oluen valmistuksessa.

      • jaoluttaon

        Massatuotteissaan kyllä.

        Mutta esim. Olvin oluista IPA sekä Sandels vehnäolut on molemmat täysmallasta. Sinebrychoff Porter myös täysmallasta.


      • Pete.Jänis

        Massat haluavat massatuotteita. Me muut emme. Sinebrychoffin portteria join joulun aikoihin, eikä ollut hullumpaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      21
      10865
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      40
      8137
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      123
      5211
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      141
      3612
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3548
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3504
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3147
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2489
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      1991
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1776
    Aihe