Uuden TM:n mukaan St1 Plussaa ja ABC Smarttia kuluu maantienopeuksilla 3 - 5 % enemmän kuin Nesteen Prota. Erot paria kolmea desiä per 100 km. Kahden erilaisen auton tuloksetkin aika samat toisen ollessa vanhempaa pumppusuutintekniikaa ja toisen uudempaa commonrailtekniikkaa. On kai se uskottava kun on oikein mitattu. Itse mittailemallahan ei tuohon tarkkuuteen oikein pääse ja ajotietokoneet antavat vain arviokulutuksen kun vakioautoissa ei mitään oikeita kulutusmittareita kuitenkaan ole.
Tekstissä sitten vielä sanotaan että Neste piti lupauksensa mutta St1:tä kului enemmän kuin perusdieseliä.
Neste versus St1 ja ABC dieselvertailu TM:ssä
8
3273
Vastaukset
- Peruskauraa
Tarkan tuloksen itselle saat tankkauksista ja matkamittaristasi sillä omalla autollasi.
Itse ajoin talvella muutaman tankillisen Nesteen aineella ja mitään eroa ei laskelmissa syntynyt.
Ongelmana oikeaan vertailuun on se että olosuhteet ja ajo pitäisi olla ihan samat vertailtavilla polttonesteillä, esim. 1000 km ajo jonnekkin polttoaineella x ja paluu aineella y ei ole vertailukelpoisia, koska reitti ei ole sama kuormituksen kannalta toiseen suuntaan ajaessa ja tankkiin pitäisi saada "puhdas" seos kyseistä testattavaa polttoainetta eli ehti kelit muuttua ennen kuin on tankissa 98% testattavaa polttoainetta.
Jos ST1sen plussaa kului 3-5% enemmän, kuin Prota, niin eikö Proon pitänyt vähentää lupauksissa kulutusta 5% perusdieseliin verrattuna ja Plussaa kerrottiin jutussa kuluvan enemmän kuin perusdieseliä. Johtopäätös käytä perusdieseliä tai älä ainakaan maksa extraa siitä Prosta.- Kanta-siakas
Vieläköhän ST1 kusettaa huoltiksen pitäjiä ja välillisesti loppuasiakkaita tuomalla bensan lämpimänä huoltiksen tankkeihin? Lämmin bensa jäähtyy huoltiksen tankeissa ja tilavuudesta katoaa bensiksen pitäjän maksamia litroja. Bensakauppiaat kohisivat asiasta tuossa noin 10 vuotta takaperin.
Muut jalostajat kuin ST1 toimittivat bensan temperoituna johonkin tiettyyn lämpötilaan. Itse havaitsin jo 90-luvulla että ST1:sen bensaa kului aina enemmänkuin minkä tahansa muun merkkistä.
Osaakohan nuo autot säätää ruiskutusennakon tuon setaaniluvun mukaan? Vanhemmissa vehkeissä ainakin hyöty paremmasta dieselistä saadaan vasta kun ennakko kohdallaan. :)
- tyhjiälupauksia
Mitään eroa en ole huomannut Nesteen proota käyttäessä. Auto commonrail ja kulus ollut seurannassa jo muutaman vuoden. Vaihtelu 0.1 L enintään mutta sitäkään ei osaa sanoa johtuuko polttoaineesta vai mistä..
- NCH.palaa.puhtaasti
Nch dieselin lisäaine nostaa setaanilukua, palaa puhtaammin, kone ei karstoidu.
Hoitelee- voitelee suuttimet ja venttiilit.
Parafiini ei kiteydy pakkasessa. - 35431
Bensan suhteen olen myös huomannnut että Neste laadukkaampaa, ei tule kaasutinkoneeseen ns. kaasulukkoja kun bensa höyrystyy kuumassa kaasuttimessa, silloin kone ei meinaa lähteä käyntiin. ST1 bensalla tuota meinaa tapahtua varsinkin kesäisin kun on lämmintä ulkona.
- JAkansaluulee
Samaa paskaa valtion jalostamolta rahdataan, taas kusetetaan kuluttajaa!
- Osta_halvinta
Jos halvinta kyytiä hakee, niin ainoa käytännössä toimivat tapa on tankata halvinta polttoainetta. Ainakin täällä pk-seudulla hintaero voi dieselissä olla jopa kynnenenkin senttiä halvimman ja kalleimman dieselin välillä. Tällä hetkellä dieseliä saa alle 1.18 € helposti ainakin Vantaalla. Myös Hyrylästä ja Helsingistä. Luultavasti myös Espoosta, mutta sinne ei ihan viime aikoina ole ollut käyntiä.
Lisäainetemppuilut ja erikoispolttoaineet ovat lähinnä huuhaata, jolla yritetään perustella kalliimpaa hintaa. Kaikki Suomessa myytävä polttoaine on riittävän hyvää autoihin eikä mitään hintaa nostavia lisäaineita tarvita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658