Jokohan nyt olis aika rajoittaa sillan aukaisua? Välttämätön laivaliikenne Yaralle pitää säilyttää, jos sitä ei voi hoitaa muuten, mutta huviveneiden takia siltaa ei pidä enää aukaista.
Tässä se nähdään mitä teiden korjausvelka aiheuttaa ja vaikka liikennettä verotetaan niin tulot meneekin jonnekin muualle.
Jännevirran sillan käyttö
11
<50
Vastaukset
- asijantuntija
mamut korjaamaan jännevirran silta kun tiemäärärahat on niille mennytkin.
- kreikkax
Niin ja kreikkalaiset!
- Lapiot_heilumaan
Nyt on korkea aika Vaajasalon sillalle. Vaajasalon silta poistaisi tuon ongelman.
https://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-pohjois-savo-tiehankkeet-valtatie-9-kuopio-vartiala#.VUE0ntgfoc8
Kun Jännevirran silta romahtaa niin tulee pitkä kiertotie.
"Tuollainen kun napsahtaa aamuliikenteen aikaan, siinä olisi silloin ollut 4 000 autoa jonossa. Se on määränä sellainen, että Vehmersalmen kautta kiertäminenkään ei onnistu, koska siinä loppuu lossilta kapasiteetti,"
http://www.savonsanomat.fi/uutiset/kotimaa/uhkana-jopa-tuhansien-autojen-jonot/2029599- Jormajooo
Vaajasalon silta on täyttä humpuukkia ja se ei palvelisi ketään muuta kuin pintaliitoa, sehän olisi muutenkin etäällä oikeesta liikenneyhteydestä. Kaupungin herrojen kotkotuksija.
- 10-16
Kuis? Vaajasalpn silta lyhentäisi matkaa Joensuuhun. Samoin matka Kaaville, Juankoskelle ja Tuusniemelle lyhenisi.
"Hanke täydentää Kuopion seudun tieverkkoa, poistaa liikenteellisen pullonkaulan Jännevirran sillan kohdalta ja parantaa valtatie 17:n ja valtatie 5:n liikenteen sujuvuutta ja turvallisuutta."
"Valtatien uusi linjaus edistää ylimaakunnallista yhteistyötä Kuopio - Joensuu yhteyden lyhenemisen ja paranemisen vuoksi. Yhteys luo pitkällä aikavälillä mahdollisuuksia elinkeinoelämälle ja matkailulle myös Venäjän elpymisen myötä."
- kiire_jo_on
Nyt alueen kansanedustajat laittakaa tuo silta tärkeysjärjestyksen ykköseksi.
- järkeevaiee
Hyvin tyypillistä kuopion seudulla, jätetään huoltotyöt tekemättä, työllistetty tai kesäpoika tehnyt tai jättänyt tekemättä. Kumpikaan ei enää talossa. Huoltotyöt tehty silloisten hyväksyttyjen määräysten mukaisesti. Kukaan ei ole vastuussa.
- monsterirekat
Onhan tuolla sillalla ikää. Silta valmistui vuonna 1951,
Kuka arvasi vuonna 1951, että Suomi liittyy EU:hun ja EU sallii 76 tonnin rekat maanteille.
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288548374169.html - rekat_kevyemmiksi
Kyllä on täysin käytännön elämälle vieras määräys sallia noin painavat rekat kun paljon myöhemminkään rakennetut tiet eivät kestä nykyisiäkään painoja urautumatta!
- saatanantunaritprkele
Mitenkä metallin väsymistä muka voi ehkäistä ennakkohuolloillakaan? Jos ruostumista saattaisi voida ehkäistäkin jatkuvalla maalaamisella niin metalli kuitenkin väsyy jossain vaiheessa kuitenkin minkä vuoksi terässiltojen käyttöikä jokatapauksessa on rajallinen.
Siltahan on pakko sulkea jos se on jo niin heikossa kunnossa että on vaarassa romahtaa. Jos silta romahtaa ja sillalla on juuri ylittämässä ihmisiä niin on ihan tuurissaan että selviävätkö he hengissä ja ihmishengillä ei saa pelata minkäänlaista lottoa!!
Tämäkin silta on tyly osoitus siitä miten valtio pitää huolen vain omasta perseestään kansalaisita kiristämillään verotuloilla ja paskat välittää tavallisten ihmisten elämään liittyvistä asioista, tiet, sillat ja kaikki jätetään korjaamatta ja kansalaiset muutenkin oman onnensa nojaan kun päättäjät pelaa verorahoilla vaan itselleen huippuvirkoja EU:sta!!!- elekrep
Miten lie julkinen tutkintaraportti aikanaan vai hoitaako hyväveli
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1492489Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273691Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637