Ei ole vanhoillislestadiolaisuus huono, uskona ja uskontona, mutta sen muuttuminen SRK:n masinoimaksi "VAIN ME" ja "VAIN MEIDÄN KAUTTAMME" on tehnyt siitä ihmismielisen omavanhurskauteen perustuvan maallishengellisen järjestön, joka ei tunnusta Jeesuksen Kristuksen KAIKKIVALTIUTTA ja Jeesuksen Kristuksen YKSINOIKEUTTA syntien anteeksiantoon, vaan vaikka Jeesus itse käski opetuslapsia (jos vaikkakin vanhoilliset olisivat Jeesuksen opetuslapsien työn jatkajia) ottamaan vastaan PYHÄN HENGEN, joka tarkoittaa Jeesuksen välitöntä ja läsnäolevaa olemista ja osallistuvaa lupauksenmukaista voimaa, jota Jeesus käyttää niinkuin omana aikanaan silloin ennen maan päällä syntien anteeksiantamiseen. Kysymys on JEESUKSEN KRISTUKSEN VOIMASTA ja HÄNEN SYNTIEN ANTEEKSIANTAMISESTAAN, jota vain vanhoilliset käskyläisinä voivat julistaa, ei itse antaen, vaan JULISTAEN JEESUSTA KRISTUSTA ja HÄNEN SYNTIEN ANTEEKSIANTAMISTAAN.
Ei ole vanhoillislestadiolaisuus huono!
aila62
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei olekaan!
tuo VAIN ME -harha jäänyt kasvamaan korvien väliin. Sellaistahan ei koskaan esim. seuroissa ja saarnoissa kuule. Se on melperiläistä nettiharhaa.
"" tuo VAIN ME -harha jäänyt kasvamaan korvien väliin. Sellaistahan ei koskaan esim. seuroissa ja saarnoissa kuule. Se on melperiläistä nettiharhaa. ""
Kyllä 2 vuotta seuroissa käyneenä voin sanoa, että kuulee, mutta ei tuossa "vain me"-muodossa, vaan kun tulee joku kysymään, että olenko uskomassa, niin sanon, että olen, mutta koska minulla ei ole todistusta siitä, että joku elävässä uskossa oleva vanhoillinen on äänellisellä synninpäästöllä antanut minulle synnit anteeksi, niin eivät pidä minua uskovaisena, niin tässä tulee esiin se "vain me".
Pitää tulla portista, ei aidan yli.
"" Pitää tulla portista, ei aidan yli. """
Totta! Mutta se portti on Jeesus Kristus, eikä kukaan vanhoillinen!
Kyllä se vanhoillinen Jumalan säätämyksen jälkeen toimii opastajana
Kristus portille.
"" Kyllä se vanhoillinen Jumalan säätämyksen jälkeen toimii opastajana
Kristus portille.""
Oikein! Näin pitääkin tehdä eli opastaa Kristus-portille! Näin me muutkin opastetaan, koska Jeesus Kristus on yksin portti Isän luo! Hienoa, että löytyy vanhoillisissa uskoa yksin Jeesukseen Kristukseen!
Huonosti on ollut maailman immeisten pelastusasiat ennen keskustalaisen Lestadiuksen ja kokoomuslaisen Millan neuvonpitoja. Siunattu 2puoluejärjestelmä by SRK.
visertele