Kuinka moni huoltaa perämoottorin itse? Myös uudemmat koneet?
Omistan itse uudehkon nelarin ja haluan huoltaa sen itse, tulee ainakin kunnolla tehtyä ja tietää että on varmasti kaikki tehty mitä pitää. Kun on omasta kyse, tulee huollotkin tehtyä sen mukaisesti. Säästät myös älyttömiä summia rahaa. Olen vuosien saatossa huomannut että liikkeellä on monenlaista huoltaja jamppaa ketä huoltaa koneen jotenkuten mikä nyt sattuu päivän fiilis olemaan ja laskuttaa tästä usein mielivaltaisesti. Jos tulee ongelmia vikaa etsitään tuntitolkulla ja vaihdellaan osia joita ei tarvitse vaihtaa, sitte keksitään jotain hyvää tarinaa että asiakas ei tietäisi että pieleen meni, vähän niinkuin nykyajan autohuollot. Mm. näiden syiden takia en itse käytä enään näiden huolto jamppojen palveluita. Mitä huoltoon tulee niin tässä monet kerrat koneen huoltaneena voin sanoa että homma on aikaa vievää mutta onnistuu helposti, ei ole vaikeaa ja on antoisaa hommaa jos on vähänkään kiinostunut tekniikasta, omaa kärsivällisyyttä ja hyvät työvälineet mm. Työkalut, huoltomanuaalin kyseiseen koneeseen ja huoltokaavion. Suosittelen myös lukemaan ulkomaalaisia foorumeja kyseisestä koneesta, löytyy älyttömästi hyviä vinkkejä huoltoon ja tippejä joita ei missään huoltokoulutuksessa opeteta. Rohkeasti vaan huoltamaan maltilla niin pysyy perämoottorisi vuosia paremassa kunnossa kuin jamppojen fiilis pohjalla huolletut koneet. Jokainen kuitenkin tyylillään! Ei muutakun hyviä huoltoja sekä klara vappen!
Huollatko itse?
5
<50
Vastaukset
- hummat
Yritin, mutta rouva pisti vastaan, kun yritin tuoda konettani ( 6 hp Honda ) kaksiomme olohuoneeseen huoltoa silmälläpitäen.
Sanoi, että opettelisin ensin vaihtamaan patterit taskulamppuumme, niin ehkä sitten voisi........ - PenskastaAsti
On kaikki koneet ite huollettu. Yks tapaus jäi puolitiehen, kun 9-10 vuotiaina naapurin poijan kanssa purettiin hänen isänsä mopon moottori yksiksi osiksi, kun kiinnosti kovasti sen sisuskalut.
No aikansa niitä hammasrattaita ihmeteltyämme iski kova ongellemeno, ja eihän me sitä mopoa ruvettu kasaaman, tuskin olisi osattukaan, ku sieltä purkautui prikkoja niin paljo.
Aamupimeällä sitten alkoi kuulua naapurista aikamoinen äläkkä, kun isännällä oli metsätöihin meno sillä mopolla.ja huomasi, että se on ihan levällään, eikä muuta kyytiä ollut. Oppipahan ainakin isäntä noitumaan, joten ei se ihan hukkaan menny. - hummat
Eihän nuo "peräprutkut" ihmehuoltoja kaipaa, tulpan vaihdot, öljyjen, sekä suodattimen vaihdot.
3-5 välein tapahtuvia tärkeimpiä huoltoja jos ei pysty maksamaan, on jossain mätää. - jaajoojee
en oikein tiedä mikä provo aloitus on kun siinä ei varsinaisesti provota mitään. ihmettelen vaan miten öljynvaihtoon ja vaihteistoöljyn vaihtoon tarvii niin paljon huoltamokäsikirjoja ja aikaakin menee... lapsikin oppii noi kerrasta ja aikaa menee 15-30min.
- Yamaha_V6
Huollan. Kone mallia Yamaha vm.2007 V6 FETOL150 2t. Eipä ihmeitä tarvitse tehdä. Peräöljyjen vaihto suurin yksittäinen operaatio ja siinäkin enin aika menee öljyjen valuttamiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1792688- 1642519
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182197Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612073Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31739"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591444Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2051428Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2251163Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931138Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701073