Eli jos kaikki muut jäisivät oppositioon paitsi keskusta ja sekoomus, oppositio voisi käytännössä kaataa hallituksen?
Hallituksen kaataminen
107
11139
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
No ei ole älyä tuossakaan avauksessa.
No ei superälyä, mutta pitää kyllä paikkansa.
Ihan turha avaus.
eikö hälytyskellot soi,HALLITUKSEN KAATO on nyt se ratkaiseva päätös alkuperäiset suomalaiset YLEISLAKON UHALLA SE ONNISTTUU,ja täysin uudet ehdokkaat joilla on todistaa ammattikokemusta kyseisiin tehtäviin,ja puolueen saa valita sillä hetkellä kun ilmoittautuu ehdokkaaksi,TÄMÄ MAHDOLLISTAA TYÖTTÖMIEN OSALLISTUMISEN,MYÖS PRESIDENTIN VALINTA TYÖTTÖMISTÄ,VARMASTI LÖYTYY VIISAUTTA,JOKA NYT OLLUT KATEISSA,
VAI VIELÄKÖ HALUATTE ETTÄ TAPAHTUU LOPULLINEN SUOMEN HALVAANTUMINEN,JA SITTEN TÄRKEIN KOKOOMUS ON KARKOITETTAVA SUOMEN KARTALTA,
Kuulostaa hyvältä.
Siis eihän keskusta edusta kuin 21 prosenttia äänestäneistä. 79 % EI äänestänyt heitä, lisäksi on vielä se suuri nukkuvien lauma, joka ei myöskään äänestänyt heitä. Ei se nyt niin mene, että keskusta sanelee kaiken. Haloo??
Välikysymys voi kaataa hallituksen
Kansanedustajalla on oikeus tehdä kysymyksiä hallituksen jäsenille. Vähintään 20 kansanedustajaa voi tehdä hallitukselle välikysymyksen. Kysymyksen on käsiteltävä niitä asioita, joista hallitus on vastuussa.
Hallituksen on annettava vastaus välikysymykseen eduskunnan täysistunnossa. Tämän jälkeen asiasta käydään keskustelu, jonka lopuksi on äänestys. Tällöin äänestetään siitä, luottaako eduskunta hallitukseen. Jos äänestyksen tulos osoittaa, että eduskunta ei luota hallitukseen, hallituksen pitää erota.
Välikysymys voi johtaa myös siihen, että joku ministereistä joutuu eroamaan.
Ratkea pitäkö persuluopioiden rivit leikkauksessa!
Takinkäännön mestarilla, Timolla, olisi nyt viimeinen tilaisuus pelastaa persunahkat ja itsensä, kun päättäisi lähteä ministereineen hallituksesta. Perusteluksi kävisi vaikkapa hallituksen täysin päinvastainen pakolaispolitiikka mitä persut vaalikampanjassaan äänestäjille lupasi. Takkia voi kääntää siis myös hallituskumppaneille.
Tämän seurauksena jäljelle jäisi enää rampa vähemmistöhallitus, joka ei saisi tehtyä enempää vahinkoa Suomelle, koska oppositio torppaisi kaikki idioottimaiset ehdotukset.
Lopputuloksena olisi uudet eduskuntavaalit, ja vaikka jyväjemmarit ja muut vähä-älyiset kepun vielä suurimmaksi äänestäisikin, niin jos kukaan ei suostu hallituskumppaniksi, on hallitustunnustelijan mahdoton muodostaa hallitusta. Tällöin pääministeriksi noussee toiseksi suurimman puoleen puheenjohtaja.
Ei ole välttämättä hyvä ratkaisu sekään, mutta tuskin huonompi kuin nykyinenkään.
Nyt jos koskaan siellä täytys "ISTUU" tosi järkeviä politiikkoja / talous tietäjiä !! Et Suomi alkaisi nousta jo suosta !? Tuntuu et talous tilanne vaan huononee.... ja työttömyys kanta väestön osalta syvenee... Toisaalta yritykset työllistää ihmisiä !! Täytyy olla rahaa ja rohkeutta laittaa yritys pystyy ... vaikka nyt työllistäis edes itsensä .... noin alku palaksi !
Hallituksen kaataminen ja työttömistä uudet tilalle,.tässä ratkaisu.