Näin kokoomuslaisena tulin tänne lukemaan teidän Perussuomalaisten sivuja. Ei millään pahalla, mutta kirjoittelu on täällä todella ala arvoista ja sivistymätöntä. Jos poliitikot on yhtä sivistymättömiä ei muuta kuin oppositioon koko porukka. Eihän täällä ole mitään rakentavaa keskustelua, vaihtoehtoja hallituksesta ei juuri muuta kuin räävitöntä kirjoittelua ja muitten haukkumista. Ei maailma ole niin mustavalkoinen. Neljän suurimman puolueen kannatus oli 20% kummankin puolta. Kaikkien täytyy tulla toistensa kanssa toimeen, ottaa huomioon toisten ehdotukset ja siitä tehdä kompromissi. En pidä itseäni yhtään huonompana, enkä parempana, vaikka kuulun suomessa niin sanottuihin hyvä osaisiin. Ei se, että on omaisuutta enemmän, kuin omiksi tarpeiksi, tee kenestäkään huonoa ihmistä. Opetelkaa arvostamaan kaikkia ihmisiä, ette tiedä, milloin itse olette se joka tarvitsee muiden apua selviytyäkseen elämässä.
Kokoomuslaisena
selviydytkö
10<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mikäli olisit "sivistynyt", olisit huomannut ketä täällä näitä sikailuja kirjoittelee ;)
Yksi asia mikä minua ihmetyttää ennen vaaleja kokoomus ilmoitti esim kehitysavun leikkausta nyt hallituskiimassa kaikki unohdettu ei mitään vaatimuksia.
Tunnen monia kokkareita jotka vaatineet näiden rahanlippaamiseen edes muutamaksi vuodeksi rajoituksia. Kun taas maa pääsee parempaan tilaan sitten voidaan jatkaa.
Olen havainnut sen, että kaikki kok ehdokkaat jotka uskaltavat vähänkin kritisoida kehiysapua ym elintasopakolaisuutta Suomeen laitetaan puolueessa sivuraiteelle.
Suomessa on pakolaisia huomattavasti vähemmän kuin muissa pohjoismaissa,
puhumattakaan muista euroopanmaista. Tänne ei tule solkenaan ihmisvirtoja
niin kuin persut väittävät,laittomat rajanylitykset tutkitaan ja on tutkittu ennen
kuin persuja oli olemassakaan.
Jos saisitte ajettua mamut pois,alkaisitte samanlaisen ajojahdin homoja,ruotsin
kielisiä,vihervasureita ja kaikkia toisinajattelijoita kohtaan. Rasismi on hyökkäys
ihmisyyttä vastaan, olemme kaikki tällä palolla samanarvoisia.
Itse olen yrittäjä, kuten monet meistä. Kokoomus voi suksia v******, koska ei pystynyt hallitusaikana tekemään mitään järkevää.
Yrittäjälle yksinkertaiset ja selkeät säännöt on tärkeitä, vaikkakin olisivat hiukan epäedullisia juuri omaan tekemiseen. Monimutkaiset lait ja järjestelyt suosivat pörssiyhtiöitä, yritsketjuja ja S-ketjua, koska heillä on resurssit ylimääräiseen laki- ja veroparatiisimuokkailuun. Me pienyrittäjät ahkerien työntekijöiden avulla maksetaan verot Suomeen ja pidetään yhteiskunta pystyssä.
Mitä rakentavia vaihtoehtoja kokoomus on esittänyt. Ei muita vaihtoehtoja, kuin kansan kurjistamista. Se on ainoa kokoomuksen vaihtoehto. Ehkä Sipilä tulee järkiinsä ja potkaisee kansan kurjistamiskokoomuksen pois hallitusneuvotteluista.
Ajattelen sinäsä samansuuntaisesti kuin sinä, mutta sivistynyt ihminen osaa kirjoittaa hyväosaisiin yhteen ja Suomen isolla. Tietty kirjoitustaidolla ja hyvillä tuloilla/huomattavalla varallisuudella ei ole korrelaatio 1
Kun Kreikassa menee huonosti, niin sieltä voisi tulla meille tilapäistä työvoimaa bussikuskeiksi ja vanhusten huoltoon. Myöskin mm. Norjassa on pula tekijöistä, joten turhaa voivotella rahattomuutta. Myöskin EU voisi jotenkin edesauttaa investointeja maahan, että tyypit tekisivät töitä rahan eteen. EU:n pitäisi olla kuitenkin pitkässä juoksussa hyvä juttu kaikille maille.
No niin, nyt tuli jo hyvää keskustelua, eikä sitä shaissea. Paitsi yksi äidinkielen opettaja, joka täytyy olla joka palstalla, opastamassa oikein kirjoituksessa. Hallituksesta vielä sen verran, että kuka sinne sitten meneekin on kyyti kylmää. Leikkaukset ja tukipaketit Kreikalle on tulossa, olkoon hallituksessa kuka tahansa. Maahanmuutto lisääntyy, työttömät kärsii nahoissaan, lapsiperheet menettää sosiaalitukiaan, ym. ym. Niin ja varakkaammat vaurastuu entisestään. Systeemi nyt vain on sellainen, se jauhaa kaikki alleen. Muistuttaisin Toni Halmeesta, hän oli systeemiä vastaan, mutta systeemi voitti ja ajoi hänet itsemurhaan. Helpointa on mennä porukkaan mukaan, poimia marjat itselle ja katsoa, miten muille käy.
Hyvään keskusteluun kuuluu omien vaihtoehtojen esittäminen. Mitkä ovat sinun keinosi vähentää työttömyyttä, saada suomeen lisää työpaikkoja, saada vienti vetämään, suomen talous kohenemaan? Ihan näin perussuomalaisena kyselisin kun sinä tunnut kovasti olevan erimieltä. Vai perustuuko sinunkin politiikkasi perussuomalaisten nälvimiseen ja todettujen mantrojen hokemiseen.
Minäkin olen ollut kokoomuslainen koko ikäni. Minua on alkanut kiinnostaa millaisia ehdokkaita Perussuomalaiset ovat maassamme asettaneet eduskuntavaaliehdokkaiksi kun heitä ja koko puoluetta niin kovasti mollataan. Kävin läpi koko Suomessa asetetut ehdokkaat eikä heitä voi missään nimessä pitää sen tyhmempänä tai kouluttamattomimpina kuin muidenkaan puolueitten ehdokkaita.
Olen itse kiinnostunut asioista, joita Perussuomalaiset ovat ohjelmissaan esittäneet. Olen niiden kanssa samaa mieltä. Äänestinkin näissä vaaleissa Perussuomalaista mielestäni erittäin asiallista, koulutettua ja fiksua ehdokasta.
Kokoomukseen olen pettynyt. Siitä on tullut ihan eri puolue, mihin aikoinani liityin.
Vierastan nykyistä Kokoomusta, siitä on tullut juppipuolue. Kokoomus on ollut hallituksessa eikä se ole saanut mitään hyvää aikaan, päinvastoin. Ministereiksi on nimitetty puheenjohtajien kavereita liian nuoria ihmisiä, joilla ei ole ollut riittävää elämänkokemusta. Katainen on mielestäni pelannut vain omaan pussiin jättäessään pääministerin tehtävät kesken vaalikauden.