RKP menossa hallitukseen

TämmöinenTieto

RKP on menossa hallitukseen! Luin juuri että Persut ovat jäämässä rannalle ja kokoonpano on järjestyksessä :KESK KOK RKP KD VIHR

Näillä mennään seuraavat 4 vuotta!

13

68

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Säätiöraha----

      .

      "Säätiöraha on taas puhunut??????" Kansan äänestämisistä viis

      .

      • huusiann

        Keskustan puheenjohtaja Sipilä aikoo jatkaa suomalaisten kieliopintojen latistamista ja alistaa suomalaisen identiteetin ruotsalaisuuden alle. Sipilä aikoo tuhota suomalaisten lasten tulevaisuuden rakentaa hyvinvointia kansainvälisellä ulkomaan kaupalla pakottamalla kaikille sama turha ruotsin kieli.

        Muissa maissa opiskellaan sivistyskieliä mutta Sipilä pakottaa suomalaiset opiskelemaan pakkosuomenruotsia jolla ei pärjää edes Ruotsissa.

        HBL:
        Sipilä äänestää ruotsin kielen pakollisuuden puolesta

        Keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä aikoo äänestää ruotsin kielen vapaaehtoisuutta ajavaa kansalaisaloitetta vastaan. Asiasta kertoi Hufvudstadsbladet keskiviikkona.

        Sipilä kertoi lehden haastattelussa kuitenkin kannattavansa kokeilua, jossa itäsuomalaisissa kunnissa voitaisiin korvata ruotsin opiskelu venäjän opiskelulla. Hänen mukaansa kokeilu on tarpeen, sillä Itä-Suomessa on pulaa venäjän osaajista.

        Sipilä ei kuitenkaan halua heikentää ruotsin kielen asemaa tai poistaa vaatimusta virkamiesruotsista.

        Eduskunta keskustelee ruotsin kielen opetuksen vapaaehtoisuuteen liittyvästä kansalaisaloitteesta torstaina. Kansalaisaloitteesta äänestetään perjantaina

        http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015030419300602_uu.shtml


      • JunaMeniJohuusiann

        Hesarin tuoreen tutkimuksen mukaan selvä enemmistö kannattaa ruotsin opiskelun säilyttämistä ennallaan.


    • Ghhhhhhhh

      Mene sekopää pillerihörhö taas tumputtamaan..

    • Pillerihörhö

      Mutta kun se tutkimus on totta.

      • Tottahanse

        Totta, ÅAn tutkimus muiden yliopistojen kanssa totta missä yli 7000 vastaajaa jossa 75% suomalaisista halus poistaa pakko ruotsin ja valinnaisuuden tilalle!


      • TotuusEiPalaTulessa

        Eikun tarkoitin kaikkein tuoreinta tutkimusta, sitä Hesarissa julkaistua. Siinä enemmistö oli ruotsin pakollisuuden kannalla.


      • fdfdfdfdfdf
        TotuusEiPalaTulessa kirjoitti:

        Eikun tarkoitin kaikkein tuoreinta tutkimusta, sitä Hesarissa julkaistua. Siinä enemmistö oli ruotsin pakollisuuden kannalla.

        Mene pillerihörhö impotentti tumputtamaan.
        Kuten sanoin.
        Vi** imbesilli.


    • KansaaHuiputettu

      Tuossa ei ole mitään uutta sillä tuo on ollut jo tiedossa ja RKP:llä on kiintiöt joita on salattu kansalta sillä demokratiaan ei kuulu kiintiöpolitiikka.
      Keskusta kiemurtelee ja salaa aikaisempia sopimuksiaan mitä se on sopinut salaisissa kapiniteissa ja kokoomuksen limanuljaskat ovat olleet siinä pääpäsmäreinä.

    • libertas

      pahalta näyttää ... hyvästi demokratia adjö

      • HälmöläisetÄänestivät

        Syy on yksistään hölmöläisissä jotka äänestivät näitä pönttöpäitä eduskuntaan.
        Kansa on läpeensä puupäitä ja hölmöläisiä mitä muuta tästä kansasta voisi sanoa.


      • PääVetävänKäten

        Persut ovat taas kerran, vaihtelun vuoksi, jäämässä pois hallituksesta, Suomen onneksi, vastuunpakoilun vuoksi. Ja kaikki on joidenkin säätiöiden syy. Mistä on kysymys? Vastahan Soini oli kovalla melulla luomassa persusäätiö, jonka turvin kaikki asiat ratkaistaan. Vai ovatko rahat Soinin omalla tilillä?


      • Peruskansalainen
        PääVetävänKäten kirjoitti:

        Persut ovat taas kerran, vaihtelun vuoksi, jäämässä pois hallituksesta, Suomen onneksi, vastuunpakoilun vuoksi. Ja kaikki on joidenkin säätiöiden syy. Mistä on kysymys? Vastahan Soini oli kovalla melulla luomassa persusäätiö, jonka turvin kaikki asiat ratkaistaan. Vai ovatko rahat Soinin omalla tilillä?

        Mikäli Persut jätetään hallituksen ulkopuolelle, kuten Sverige Demokraterna, on puolueiden hyvä aloittaa yhteistyö. Samaan yhteistyöhön sitten Venäläiset ja Virolaiset kansallismieliset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      703
      3133
    2. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      72
      1003
    3. Raiskausyritys

      Eilen laajallakankaalla lenkkipolulla.
      Kajaani
      42
      879
    4. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      70
      805
    5. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      637
    6. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      43
      593
    7. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      55
      592
    8. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      507
    9. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      44
      498
    10. Taisin vihdoin saada sinut ulos luuristani stalkkeri

      Et selvästikään ole niin pätevä kuin luulet. Tai minä niin huono.
      Ikävä
      83
      490
    Aihe