Kävin retkeilemässä isolla suolla , jossa oli

kasvaan

varvikkoa, pientä mäntyä, ojia ja hetteikköjä. Kiinnitin huomiolni hirven vasaan, joka torkkui maassa matalana miltei liikkumatta. Se oli ehkä viikon parin ikäinen tasaisenruskea ja noin metrin mittainen. Emää ei näkynyt, mutta sontakasoja oli lähistöllä ihan tuoreitakin. Vasa ei mihinkään karannut, vaikka metrin päästä mulkoilin sen suuria tummia pyöreitä silmiä.

6

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikkeanäkee

      Jatkoa. Tämä tapahtui siis Varsinais-Suomessa entisen Halikon (nykyisen Salon) alueella olevassa Isorahka-suossa. Olen kerran aikaisemmin kolmisen vuotta sitten tutustunut peuranvasaan vastaavasti. Sekään ei mihinkään paennut, vaan makasi maassa matalana ja liikkumattomana, vain sieraimiaan välillä nyrpistäen. Lähistöllä jopa näätä kyttäsi kohdetta yhden kannon takaa.

      • niintietysti

        Tuollainen avuton luontokappale leimautuu helposti, jos sitä menee esim. silittämään ja niin se lähtee seuraamaan silittäjäänsä kotiin asti. Silloin se muuttuu ikäänkuin kotieläimeksi ja siitä saa elinikäisen riesan.


      • kaikkeasattuu

        Poliisi on joutunut ampumaan yhden hirvenvasan Salon alueella, kun se oli tarttunut moottoritien hirviaitaan ja mahdollisesti loukkaantunut.


      • Surullista

        Muistui mieleen hirvistä puheen ollen. Toimittaja Bettina TV:n ruotsinkielisellä kanavalla kerran kertoi tapauksesta Koskenkylässä, missä kai oli hänen kotinsa tmv. Bettina näki, että hirvet olivat joutuneet uimasille tai vasa ja emo ui perään. Jotain tällaista kertoi, en muista tarkkaan. Samoihin aikoihin kuin oli tuo Bettinan kertoma, ajoimme Koskenkylän ohi autolla ja tien pielessä oli suuri kuollut hirvi. Vaikutti aivan lähihetkinä kuolleen. Kai auto tönäissyt? Yhtään ihmistä ei lähettyvillä näkynyt, vaikka aivan siinä sillan tuntumassa hirvipolo menehtyneenä oli. Heti sillan toisella puolen silloinen suursuosittu huoltoasema. Outoa, jos autoilija esim. ei ollut huomannut suureen hirveen törmäystään. Ehkä hirvi olikin kuollut uupumukseen, jos oli juuri se veden virrassa taistellut hirviemo?


      • lintupoloinen
        niintietysti kirjoitti:

        Tuollainen avuton luontokappale leimautuu helposti, jos sitä menee esim. silittämään ja niin se lähtee seuraamaan silittäjäänsä kotiin asti. Silloin se muuttuu ikäänkuin kotieläimeksi ja siitä saa elinikäisen riesan.

        Linnunpoikanen kotiutuu ja leimautuu todella herkästi, jos pudonneen tai muun ottaa suojaansa ja hoitaa. Piipittää kuin emolleen. Tervapääskyn poikasen jouduin pelastamaan kissoja vilisevästä ruohikosta, kun ei poloinen päässyt itse mihinkään. Oli kai jo satuttanut jotenkin, vaikka vammoja ei näkynyt. Alkoi heti "kiintyä". Ikävä vain, ettei selvinnyt elossa. Itsekin kiinnyin poikaseen niin, että itku tuli, kun se kaikesta huolimatta kuoli. Eivät ne oikein ihmisen hoidossa menesty linnunpojat. Kaikki eivät vain pääse omin nokin maasta lentoon, jos putoavat eikä emo voi heitä auttaa, varsinkaan, kun kissat ja muut ahdistavat poloisia poikasia.
        Pitäkää, hyvät ihmiset kissanne taluttimissa tai sisällä. Yksi kissa tappaa kymmeniä lintuja yhdessä päivässä. Ei se nälkäänsä tapa, vaan tapansa vuoksi.


    • muttamutta

      Ne maahan pudonneet pääskysenpojat eivät ole elinkelpoisia ja joutavat petojen suuhun. Niin luonto hoitaa. Ei väliä syökö ne orava, näätä, kissa vai haukka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      174
      2316
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      58
      1305
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1177
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1137
    5. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      1058
    6. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1049
    7. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1008
    8. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      94
      989
    9. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      975
    10. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      972
    Aihe