RKP:n outo ja härski hallitusvaatimus!

kieliministeri

RKP:n vaatimus hallitusneuvotteluissa kuulemma on, että " kaksikielisyyden perusteet pitää turvata"? Mielenkiintoinen lause!
Normaaleissa demokratioissa kaksikielisyys määräytyy VAIN sen mukaan, kuinka paljon on suurimman vähemmistökielen puhujia. Vastuu maan säilymisestä kaksikielisenä on siis sen vähemmistön. Maa säilyy, jos kielivähemmistön edustajia on tarpeeksi. Piste.
MUTTA tässä svekokratiassamme vastuu maan kaksikielisyydestä sälytetäänkin enemmistön harteille! Kun surut vähenevät ja suomenkielistyvät, niin suomalaisia ja mamujakin pitää pakkoruotsittaa!? Täysin kohtuuton ja järjetön käytäntö.
Etuilupuolueen hallitusvaatimus sisältää lakien ja säädösten avulla pakkoruotsittamisen, jotta maa "pysyisi" kaksikielisenä, mitä se ei edes enää ole!

11

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • svekokratia

      Minua suorastaan kuvottaa median, tutkijoiden ja muiden asiantuntijoiden raukkamainen pelkuruus! Nuo raukat eivät uskalla puolustaa oman kansansa oikeuksia. Tuollaiset härskit RKP-vaatimukset menevät läpi julkisuudessa ilman mitään ihmettelyä tai edes pientä kriittistä kommentointia. Muissa maissa syntyisi skandaali ja meteli. Svekokratia on hiljaa kusi sukassa...

    • hyjhelvatet

      Ruotsissa on asiat hyvin, maan pääkieli määrää, luin eilen sisuradiossa, että Ruotsissa ei voida suomenkielisiä edes vihkiä äidinkielellään, pakkoruotsilla ainoastaan

      • Ei se nyt ihan noinkaan ole, fenno panee taas omiaan. Se menee niin että fennojen suuresti ihailema Ruotsin kielilaki edellyttä että vihkimistilaisuuksissa aviopuolisoiksi julistaminen tehdään maan ainoalla virallisella kielellä, eli ruotsiksi. Aviopuolisoiksi julistaminen kun on juridinen viranomaistoimitus ja Ruotsissa viranomainen käyttää aina virallisissa toimituksissa ruotsia.

        Muuten vihkimistoimitus voi tapahtua kaikilta osin suomeksi tai muulla kielelllä.

        Linkki asiaa koskevaan uutiseen
        http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=185&artikel=6153802


    • fakta_on_faktaa

      Maan kielisyyden määrää VAIN väestön kielisuhteet. Kyse ei ole mistään tahdon asiasta tai lakiasiasta! Niin on ainakin normaaleissa demokratioissa asian laita.

      Ei kielitodellisuutta eikä muutakaan todellisuutta VOI muuttaa minkään pakotuksen tai määräysten avulla.

      Koska svekopäättäjät ymmärtävät tämän tosiasian?

      • "UUSI
        Maan kielisyyden määrää VAIN väestön kielisuhteet. Kyse ei ole mistään tahdon asiasta tai lakiasiasta!"

        Väittää netti fenno ja on väärässä. Missään sivistyneessä länsimaassa ei eletä ja jaeta oikeuksia enemmistön ehdoilla. Länsimaisissa demokratioissa yhteiskunnan normi on tasa-arvo .

        "Niin on ainakin normaaleissa demokratioissa asian laita."

        Suomi on normaali demokratia.


      • HalooBimbo
        Ankdam kirjoitti:

        "UUSI
        Maan kielisyyden määrää VAIN väestön kielisuhteet. Kyse ei ole mistään tahdon asiasta tai lakiasiasta!"

        Väittää netti fenno ja on väärässä. Missään sivistyneessä länsimaassa ei eletä ja jaeta oikeuksia enemmistön ehdoilla. Länsimaisissa demokratioissa yhteiskunnan normi on tasa-arvo .

        "Niin on ainakin normaaleissa demokratioissa asian laita."

        Suomi on normaali demokratia.

        Kuules nyt svekoankka! KAIKISSA länsimaissa eletään enemmistön ehdoilla. Se näet on juuri sitä DEMOKRATIAA.
        Missään muussa länsimaisessa demokratiassa ei ylivoimaista pääväestöä pakoteta opettelemaan pienen vähemmistön kieltä. Ei mistään syystä, saatikka siksi, että maata yritettäisiin siten pitää kaksikielisenä.
        VAIN Suomessa on enemmistöllä pienen vähemmistön kielen pakko-opiskelu. Ja se todistaa, että Suomi ei ole normaali demokratia vaan svekokratia. MOT.


      • Lukiolaislikka

        MOT ohjelma puuttuu helposti kaikkeen rahantuhlaukseen ja väärinkäyttöön.
        Tuskinpa tulemme näkemään ohjelmaa, jossa laskettaisiin pakkoruotsin tuottamia ylimääräisiä kustannuksia.


      • Lukiolaislikka

        Opiskelu on opiskelijoiden työtä. Työntekijöillä on lakko-oikeus oikeuksiensa ajamiseksi.
        opiskelijoiden kannattaa järjestää lakko, jotta pääsevät eroon ruotsin tutkinnoista.
        Turha opiskelu viivyttää valmistumista. Se on kansantaloudelle vahingollista.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      180
      4720
    2. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      25
      3626
    3. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      39
      2542
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      157
      2227
    5. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      45
      1419
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      72
      1250
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1141
    8. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1132
    9. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      39
      1053
    10. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      53
      973
    Aihe