Olen 12 asti kärsinyt paniikkihäiriöstä mutta en ole ikinä siitä puhunut kenellekään ja nyt olen 19 ja armeijassa. Nuoruuteni on ollut tosi raskas henkisesti ja olen aina paennut ongelmiani johonkin. Mutta en ole myöskään ajatellut mikä mua oikeasti vaivaa vasta kun tässä iässä. Olen kokenut elämässä paljon vaikeita asioita perheväkivaltaa koulukiusaamista.. Ja siitä on syntyneet myös voimakkaat itsesyytös ajatukset.
paniikista kärsivä
3
111
Vastaukset
- Minämyös
Moi, itselläni on ollut yläasteesta asti paniikkihäiriö ja peittelin sitä myös ja ajan mittaan se myös paheni sen takia. Nyt muutamia vuosia myöhemmin (olen sinun ikäisesi) uskaltauduin kertomaan asiasta perheenjäsenille ja hakeuduin psykologille. Noh, kun alkaa jonkun kanssa juttelemaan paniikkihäiriöstä, se todella helpottaa mieltä todella paljon ja saa sydämmeltään tämän taakan pois. Asiat on siis melkeinpä pakko käsitellä, jotta paniikkihäiriöstä pääsee. Minulla paniikkikohtaukset ovat vähentyneet tosi paljon, mutta vuosien mittaan paniikkihäiriöstä koitui muita seuraamuksia (esim. tietynlaisia pelkotiloja) jotka vielä kummittelevat, mutta on tosi helpottavaa silti elää "vapaasti" ilman tunteiden peittelemisen tuskaa. Itsetutkistelu paniikkihäiriön kohdalla on myös tarpeellista, sillä tuntematta itseään ei voi myöskään parantua tästä. On tosi hyvä, että oikeasti tietää mistä paniikkihäiriö johtuu, sillä itselläni meni kauan ennenkuin edes ymmärsin mistä nämä johtuivat. Tosi paljon tsemppiä sulle, meillä paniikkihäiriöstä kärsivillä on toisinaan tosi vaikeaa, mutta siitä selviää hengissä! :))
- jjjjjj6457
Kiitos tosi paljon kommentista auttaa ihan älyttömästi kuulla että en ole ainoa joka tuntee tälläistä ja että tän pystyy voittamaan.
- selvisin
Et ole yksin.paniikkihäiriö ei ole harvinainen sairaus.Siihen on myös saatavissa pua psykologin ja lääkityksen avulla. Hae apua j äläkä häpeile suotta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 543188
- 623015
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa492896SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p512440- 632187
- 562071
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?411035Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit115976Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.124950Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit38934