paniikista kärsivä

Seve25

Olen 12 asti kärsinyt paniikkihäiriöstä mutta en ole ikinä siitä puhunut kenellekään ja nyt olen 19 ja armeijassa. Nuoruuteni on ollut tosi raskas henkisesti ja olen aina paennut ongelmiani johonkin. Mutta en ole myöskään ajatellut mikä mua oikeasti vaivaa vasta kun tässä iässä. Olen kokenut elämässä paljon vaikeita asioita perheväkivaltaa koulukiusaamista.. Ja siitä on syntyneet myös voimakkaat itsesyytös ajatukset.

3

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minämyös

      Moi, itselläni on ollut yläasteesta asti paniikkihäiriö ja peittelin sitä myös ja ajan mittaan se myös paheni sen takia. Nyt muutamia vuosia myöhemmin (olen sinun ikäisesi) uskaltauduin kertomaan asiasta perheenjäsenille ja hakeuduin psykologille. Noh, kun alkaa jonkun kanssa juttelemaan paniikkihäiriöstä, se todella helpottaa mieltä todella paljon ja saa sydämmeltään tämän taakan pois. Asiat on siis melkeinpä pakko käsitellä, jotta paniikkihäiriöstä pääsee. Minulla paniikkikohtaukset ovat vähentyneet tosi paljon, mutta vuosien mittaan paniikkihäiriöstä koitui muita seuraamuksia (esim. tietynlaisia pelkotiloja) jotka vielä kummittelevat, mutta on tosi helpottavaa silti elää "vapaasti" ilman tunteiden peittelemisen tuskaa. Itsetutkistelu paniikkihäiriön kohdalla on myös tarpeellista, sillä tuntematta itseään ei voi myöskään parantua tästä. On tosi hyvä, että oikeasti tietää mistä paniikkihäiriö johtuu, sillä itselläni meni kauan ennenkuin edes ymmärsin mistä nämä johtuivat. Tosi paljon tsemppiä sulle, meillä paniikkihäiriöstä kärsivillä on toisinaan tosi vaikeaa, mutta siitä selviää hengissä! :))

      • jjjjjj6457

        Kiitos tosi paljon kommentista auttaa ihan älyttömästi kuulla että en ole ainoa joka tuntee tälläistä ja että tän pystyy voittamaan.


    • selvisin

      Et ole yksin.paniikkihäiriö ei ole harvinainen sairaus.Siihen on myös saatavissa pua psykologin ja lääkityksen avulla. Hae apua j äläkä häpeile suotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3113
    2. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      720
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      703
    4. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      581
    5. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      580
    6. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      577
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      19
      510
    8. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      509
    9. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      501
    10. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      36
      495
    Aihe