19v ja hiukset vetäytyvät sivuilta ja pahasti

tukkapoisäläajattele

Olen siis 19v nuori miehen alku ja ongelmaksi on tullut tässä viime vuoden aikana että hiusraja on vetäytynyt useita senttejä sivuilta.. Omistan kohtuu pitkät hiukset ja alkavat näyttää tyhmiltä kun yrittää niitä peitellä keskellä olevilla hiuksilla.. Onko olemassa mitään keinoa millä saisi tämän ilmiön pysäytettyä tai jopa saamaan niille alueille kasvamaan lisää hiuksia?? Onko kukaan kokeillut Evonia Hair Booster -tuotetta? Jos on niin voisi kertoa millaista jälkeä se tekee.

5

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miehen-loppu

      Ei 19-vuotias ole mikään miehen alku, vaan täysi mies. Jos tukka lähtee, niin lähtee, siihen ei auta mikään troppi eikä hoito. Ei kannata ruveta kampailemaan jäljelläolevaa tukkaa peitoksi, se on naurettavan näköistä. Anna olla niin kuin on; tai vedä muliksi. Monet naiset tykkää kaljuista. Myös peruukit ja hiussiirrännäiset ovat homoa.

      • tukkapoisäläajattele

        Lyhyeksi ajattelin vetäistä. Eikös pojista tule vasta armeijassa miehiä? Itsellä armeija vasta tammikuussa 2016, että ei tässä nyt ihan täyttä miestä olla.


      • tukkapoisäläajattele

        Näin olen aina itse kuullut, mutta tuskin taitavat enää kasvattaa..


    • kallonmuotokuinprkeella

      minullakin alkoi lähteä tukka noin 19 vuotiaana ja se oli erittäin tuskallisen tien alku. Nyt painittu hiustenlähdön kanssa jo 7 vuotta ja olen lähes luovuttanut hiusten suhteen. Katkeruutta on tietenkin niille joilla hiukset kasvavat ongelmitta päässä, eteenkin suvun muille miehille, koska vain minä kaljuunnun vaikka elän terveellisesti ja liikun säännöllisesti. Päähineen pitäminen myös aiheuttaa kaljuuntumista jos on sellaisessa työssä jossa lätsää täytyy pitää pakolla. Kaljuuntumisessa ei sinäänsä ole mitään väärää tai pahaa. Se on vain muodostunut epäsuosiolliseen alueeseen. Samaa voisi verrat lihavuuteen tai muihin sairauksiin. Kaikille asioille ei voi vain mitää ja varmasti tässä yhteiskunnassa jossa tyrkytetään kansikuvapoikia ja playboy tyttöjä joka paikkaan on hankala elää kaljuuntuvana henkilönä. Kaljuja on paljon ja onneksi ei tarvitse olla yksin tämän "ongleman" kanssa. Välimuotoja ei kannata pitää eikä AINANKAAN peitellä harventunutta tukkaa päähineen alla julkisissa tiloissa. Rohkeasti vaan baanalle ilman tukkaa. Sen kun tekee ja voittaa itsensä niin alkaa uusi elämä. Ei pidä välittää muiden katseista tai puheista. Jokaisessa meissä on niitä niin sanottuja onglema kohtia. Pää pystyyn ja rohkeasti vaan uutta tyyliä kokeilemaan.

    • 201

      Tiedän tasan tarkkaan mitkä fiilikset sulla on tällä hetkellä.
      Itsekin aloin panikoimaan hiusteni suhteen 19 vuotiaana.
      Ajattelin silloin, että no leikkaan sitten vain pois kaikki, mutta kun intissä kokeilin, niin en tykännyt siitä yhtään.
      Ei vain sovi minulle, koska omaan pyöreät kasvot.
      Joskus 21-vuotiaana päätin tehdä asialla jotain ja aloitin Minoxidisuihkeen käytön (Rogaine etc.) ja pian sen jälkeen Finasteridin.
      Noilla kahdella onnistuin pitämään hiukset päässä suht hyvin tähän asti, mutta vajaa 4kk sitten tilanne oli huonontunut siihen pisteeseen, että kävin hiustensiirtoleikkauksessa.
      Kaiken tämän jälkeen olen sitä mieltä, että jos et missään nimessä halua vetää päätä sileäksi, niin kannattaa kokeilla Finaa ja Minoxidia ja jos toimii, niin muutaman vuoden tarkkailet miten tilanne etenee ja käyt sitten vähän vanhempana hiustensiirrossa jossain ulkomailla, jossa hinnat ovat kohtuulliset.
      Mitään kallista lystiä tämä ei loppujenlopuksi ole jos tilaat minoxidisuihkeet ulkomailta ja pyydät lääkäriltä reseptin geneeriseen finasteridiin.
      Itselläni kaikkeen on mennyt ehkä 15e/kk ja hiustensiirto tuli maksamaan 3900e.
      Se ei kymmenessä vuodessa ole juuri mitään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      34
      10501
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      124
      10099
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      21
      7911
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6294
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      30
      4852
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      52
      4630
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      114
      4001
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      123
      3381
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3097
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      217
      3016
    Aihe